Koalicijske poslanske skupine so razrešitev Zorčiča predlagale po tistem, ko je ta minuli teden skupaj s poslanskima kolegoma Janjo Sluga in Branislavom Rajićem zapustil koalicijsko SMC. Predlog je vložilo 38 poslancev SDS, NSi in SMC, vnaprej pa so glasovanje za razrešitev predsednika DZ poleg teh napovedali še v SNS. V DeSUS se niso izrekali, vodja poslanske skupine narodnih skupnosti Felice Žiža pa je napovedal glasovanje po lastni vesti.
Zorčič je v svojem nastopu na seji DZ med drugim poudaril, da to, da ni več član koalicijske SMC, ne more biti razlog za njegovo zamenjavo. "Zavedati se moramo, da koalicija, kakršno smo imeli leta 2020, ne obstaja več. Da ene stranke, ki je podpisala koalicijsko pogodbo, DeSUS, v koaliciji ni več. Da ena stranka premore le še pol toliko poslancev, kot jih je premogla leta 2020. In da imamo tudi v vladi ministre, ki niso člani koalicijskih partneric," je naštel.
Parlamentarna razprava večinoma opozicijskih poslancev je med drugim postregla z očitki o koalicijskem trgovanju z glasovi in o posegih v načelo delitve oblasti.
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je tudi poudaril, da pri tem glasovanju ne gre za načela, vrednote ali program, pač pa za poslanske stolčke. Da je poskus razrešitve Zorčiča legitimen manever, a da je "skregan z realnostjo, s katero se sooča država", ki je ravno pred ponovnim zaprtjem, je opominjal vodja poslancev SD Matjaž Han.
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je ocenil, da bi zamenjava predsednika DZ oz. izvolitev novega pomenila dokončno degradacijo DZ in poseg v princip delitve oblasti. Po besedah vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Janje Sluge pa bi težko našli koga, ki bi imel Zorčiču očitati kar koli v zvezi z vodenjem DZ.
Na drugi strani je Aleksander Reberšek iz NSi spomnil, da je bil Zorčič za predsednika DZ izglasovan na podlagi koalicijskega dogovora. Zdaj je izstopil iz poslanske skupine SMC in se pridružil novonastali poslanski skupini, ki pa ne bo del vladne koalicije. Kot je dejal Reberšek, v slovenskem parlamentarnem sistemu predsednik DZ običajno prihaja iz vrst koalicijskih poslancev in je pričakovano, da bo tako tudi v tem primeru.
Podobno je izpostavil tudi vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec. V imenu predlagateljev je že na začetku seje opozoril, da se je z izhodom Zorčiča in še dveh poslancev SMC spremenil položaj predsednika DZ, zato so tudi predlagali njegovo razrešitev. Gregor Perič (SMC) pa je poudaril, da predlagana zamenjava ni ocena dela Zorčiča, "ampak rezultat nekih drugačnih političnih razmerij, neke druge večine".
Opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levica in SAB ter poslanska skupina nepovezanih poslancev so po razpravi napovedale obstrukcijo glasovanja, tako da je v parlamentarni dvorani pred glasovanjem ostalo 47 poslank in poslancev koalicije, SNS, DeSUS in poslanca narodnih skupnosti. Na tajnem glasovanju jih je Zorčičevo razrešitev podprlo 45, dve glasovnici pa sta bili neveljavni. Za razrešitev je tako zmanjkal glas.
Po uspešno prestanem glasovanju o razrešitvi je bil Zorčič zadovoljen, "da je prevladal razum, da v teh časih ne gre spreminjati vodstva tako pomembne ustanove, kot je DZ". A rezultata ne primerja z dogajanjem v zakonodajnih postopkih, saj vlada za svoje predloge uspešno prejema večino.
Po Zorčičevi oceni so bili poslanci pod velikim pritiskom, raznimi grožnjami, tudi s tem, da bodo sledile volitve. "Verjamem, da je bil vsak od tistih, ki je ostal v dvorani DZ, pred težko odločitvijo, a na koncu je zmagal razum. To je zelo pomembno tudi za bodočo prakso, in sicer, da DZ kot najpomembnejša demokratična institucija ostane suveren in se ne pusti diktirati od vlade," je Zorčič dejal v izjavi po glasovanju.
Strinja se, da je bil na položaj imenovan kot predstavnik druge največje koalicijske stranke, SMC, ki jo je pred kratkim zapustil. A danes po njegovih besedah nimamo kakšne nove koalicije, ki bi imela drugo največjo stranko: "Imamo staro razpadajočo koalicijo, v kateri ene stranke ni več, druga ima samo še polovico članov." Kot je ugotavljal, takšnih okoliščin še ni bilo. Spomnil je, da tudi nekateri ministri niso člani koalicijskih strank.
Sluga je ob tem omenila možen scenarij, da se predsednik SMC Zdravko Počivalšek z ministrskega položaja vrne v DZ, kar bi pomenilo za koalicijo glas več in možnost zamenjave Zorčiča. Zorčič pa je ob tem ocenil, da bi bila to zelo nenavadna politična akcija: "To me spominja mogoče na film Terminator, ko se vrne v preteklost, da bi likvidiral nekega vodjo upora."
Vendar pa tudi vodja poslanske skupine SDS Krivec razmisleka o tej možnosti v komentarju po glasovanju ni izključil. Kot je dejal, bodo zadevo preučili, pogledali, kje je zmanjkalo in vložili nov predlog razrešitve. "Ne poznamo namreč parlamenta, kjer bi bil njegov vodja iz opozicije," je dejal.
Sicer pa so imeli po njegovih besedah za razrešitev predsednika DZ dogovorjenih zadosti glasov, kar bi se tudi pokazalo, če ne bi prišlo do obstrukcije. Tako pa se je del opozicije ustrašil in svoje poslance umaknil, "kar pomeni, da ne zaupajo svojim poslancem", je dejal. Predčasnim volitvam pa se po njegovi oceni ne bližamo, "saj koalicija deluje".
K tem so namreč po neuspelem poskusu razrešitve Zorčiča ponovno pozvali v opozicijskih vrstah. Izkazalo se je, da vlada nima večine, sta poudarila prvak LMŠ Marjan Šarec in vodja poslancev Levice Vatovec. Je pa vodja poslancev SD Han dodal, da trenutno 46 glasov nima nobena stran.
"Imamo staro razpadajočo koalicijo, v kateri ene stranke ni več, druga ima samo še polovico članov."
31. mar. 2021 6:00
Koalicijskim poslancem na seji DZ ni uspelo razrešiti predsednika DZ Igorja Zorčiča. Za razrešitev je zmanjkal glas, saj jo je ob obstrukciji večjega dela opozicije podprlo le 45 poslancev. V opozicijskih vrstah so izid glasovanja pospremili s pozivi k predčasnim volitvam, v koaliciji pa napovedujejo ponoven poskus zamenjave prvega med poslanci.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke