nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

doncic dallas Ekipa24.si

Dončić je razkril, kaj se dogaja z njegovim ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Koalicija: Ključne reforme bodo sprejete do konca leta

Deli na:
Koalicija: Ključne reforme bodo sprejete do konca leta

Foto: Bobo

Koalicijski partnerji so se na današnjem sestanku dogovorili, da bodo ključne reforme, med drugim pokojninsko reformo in reformo trga dela, sprejeli do konca leta. Oba predloga bo državni zbor obravnaval po rednem postopku.

Da bodo o reformnih predlogih odločali po rednem postopku, je po koncu koalicijskega vrha pojasnil predsednik DZ in Državljanske liste Gregor Virant. Kot je še dejal, so danes določili časovnico sprejemanja ključnih reform, ki jih je treba, prav tako kot proračuna za prihodnji dve leti, sprejeti do konca letošnjega leta.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je po sestanku pojasnil, da so se dogovorili glede nadaljnjih korakov pri pokojninski reformi, pri čemer je obveljal načrt, ki so si ga zastavili. V petek bodo tako na seji Ekonomsko-socialnega sveta začeli s predstavitvijo pokojninske reforme socialnim partnerjem, sledila bodo pogajanja z njimi in opozicijo, vmes pa bo teklo tudi preverjanje med koalicijskimi poslanci, je povedal.

Predsednik DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec je današnji sestanek ocenil kot "kar uspešen". Glede pokojninske reforme imata z Vizjakom že danes prvo usklajevanje, tako da mu bo minister bolj natančno predstavil rešitve. V torek pa ima stranka DeSUS izvršni odbor, ki se ga bo udeležil tudi Vizjak in to bo po Erjavčevih besedah prva resna razprava o pokojninski reformi v stranki.

Da je bil današnji vrh koalicije zelo vsebinski, je ocenil tudi predsednik SLS in minister za gospodarstvo Radovan Žerjav. Kot je dejal, so dobili predloge reform, ki jih morajo še preučiti in še niso zaprti. Želi si, da bi pokojninsko reformo in reformo trga dela v koaliciji enotno zagovarjajo in pri tem poskušajo "dobiti tudi kakšen glas opozicije".

O kadrovskih zadevah in morebitni rekonstrukciji vlade pa se po Žerjavovih besedah danes niso pogovarjali, saj da za to ni bilo časa. "Pa tudi sicer sam mislim, da zdaj ni čas za to, čas je predvsem za vsebino, delo, ukrepe," je dejal.

Virant pa je glede vsebine reform dejal, da je za podrobnosti še prezgodaj, saj se bodo o tem še kar nekaj časa pogovarjali. Ključno se mu zdi, da se glede predlaganih rešitev prepriča sindikate. Če bodo sindikati podprli reforme, jih bodo tudi poslanci DL, je zagotovil.

Da se bodo o podrobnostih reform še usklajevali, je povedala tudi predsednica NSi in ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak. Kot ocenjuje, je stanje v državi zelo resno, zato je koalicija danes zelo strateško razmišljala. Opozorila je še, da je pri sprejemanju reform potrebna enotnost koalicije.

Šušteršič: Ni razloga za paniko

Vrh koalicije se je danes seznanil s poročilom Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), ki kaže, da je položaj resen, so po sestanku povedali nekateri prisotni. Večinoma pa so se vendarle strinjali, da lahko težave rešimo sami in da preveč negativnih sporočil ne gre dajati. Nad vnosom fiskalnega pravila v ustavo še niso obupali.

Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu ter predsednica NSi Ljudmila Novak je po vrhu koalicije pojasnila, da so se danes najprej seznanili s poročilom Umarja, ki bo v kratkem tudi javno.

"Tudi to poročilo dokazuje, da je stanje res resno, zato je koalicija danes zelo strateško razmišljala, predstavljen je bil program reformnih ukrepov, o samih podrobnostih pa se bomo še usklajevali," je dejala.

Da je iz poročila razvidna slaba gospodarska slika države, je potrdil predsednik DZ in Državljanske liste (DL) Gregor Virant, ki pa kljub temu verjame, da je Slovenija sposobna svoje probleme rešiti sama.

Dodal je, da je to na vrhu pojasnil tudi minister za finance Janez Šušteršič. "Nobenega razloga ni za paniko, če sprejmemo stvari, ki smo si jih zastavili," je še menil Virant.

"Vse je odvisno od nas samih, od tega, kako bomo sposobni skupaj z opozicijo sprejemati pomembne odločitve. Če bomo pri tem uspešni, ne vidim velikih težav," je bil razmeroma optimističen tudi minister za gospodarstvo in predsednik SLS Radovan Žerjav.

V luči zaostrenih gospodarskih razmer so se v koaliciji odzvali tudi na nedavne besede Janeza Janše, da lahko Slovenija že čez mesec dni postane nelikvidna, zaradi česar je ekonomist Jože Damijan podvomil v odgovornost in prištevnost predsednika vlade.

"Situacija je resna, težka, verjetno je bila izjava namenjena temu, da bi se vsi zavedali, v kakšnem stanju smo in da bi resno pristopili k reševanju problemov," je Janševe besede komentirala Novakova.

Virant je o Janševi izjavi dejal, da črnogledost ni potrebna, da bomo proračun izpeljali, "vse probleme lahko rešimo sami, tudi tuji strokovnjaki, ki so bili ta konec tedna na Bledu, so to povedali, tako da ni razloga za tak pesimizem". "Mislim, da potrebujemo optimistične poglede, izjave," je še menil.

Žerjav bi se takšnim besedam izognil. "Mislim, da moramo v tem trenutku predvsem vsi zelo strpno delati v smeri, da pridemo do ukrepov," je poudaril.

Bolj kritičen do Janše pa je bil v tej luči zunanji minister in prvi mož DeSUS Karl Erjavec. Strinja se, da je premierjeva izjava "precej neodgovorna", da ni na mestu, ker to vznemirja finančne trge. Kot je izpostavil tudi sam, pa možnost nelikvidnosti, če se ne bo nič naredilo, obstaja.

Sicer pa v koaliciji še vedno niso obupali nad vnosom fiskalnega pravila v ustavo, četudi so to vprašanje trenutno postavili nekoliko na stran.

"Še vedno verjamemo, da bo opozicija fiskalno pravilo glede na nujnost, da ga sprejmemo, podprla," je povedala Novakova.

Žerjav pa je izpostavil, da o tem vprašanju danes ni bilo prave razprave, saj potrebne dvotretjinske večine ni. Kot je poudaril, je vprašanje fiskalnega pravila treba zastaviti komu drugemu, zaradi njega pa se ga lahko sprejme že danes.

"Glede fiskalnega pravila smo sklenili, da bomo še malo počakali in skušali najti konsenz, glede na to, da bo očitno brez njega težko reševati situacijo v državi," pa je zaključil Erjavec.