Revija Reporter
Slovenija

Kljub stavki javni sektor dela

27. sep. 2010 11:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Opolnoči se je začela stavka dela javnega sektorja. Stavkajoči v policiji, v zdravstvu, v javni upravi, sociali in drugih dejavnostih zagotavljajo le minimalne storitve. Na mejnem prehodu Gruškovje je stavko "svečano" odprl vodja stavkovnega odbora Dušan Miščević, sicer tudi sekretar Sindikata carinikov Slovenije. Kot je povedal zjutraj, za danes še ni sklican sestanek z vladno stranjo, na katerem bi se pogajali o stavkovnih zahtevah.

Opolnoči se je začela stavka dela javnega sektorja. Stavkajoči v policiji, v zdravstvu, v javni upravi, sociali in drugih dejavnostih zagotavljajo le minimalne storitve. Na mejnem prehodu Gruškovje je stavko "svečano" odprl vodja stavkovnega odbora Dušan Miščević, sicer tudi sekretar Sindikata carinikov Slovenije. Kot je povedal zjutraj, za danes še ni sklican sestanek z vladno stranjo, na katerem bi se pogajali o stavkovnih zahtevah.

Stavka je povezala različne skupine zaposlenih v javnem sektorju. Med drugim stavkajo policisti, cariniki, veterinarji, zaposleni na upravnih enotah, RTV Slovenija, del zaposlenih v zdravstvu, sociali in kulturi. Da so se pridružili stavki, so sporočili tudi s Sindikata slovenskih diplomatov.

Cariniki v času stavke izvajajo svoja pooblastila, vršijo kontrolo blaga potnikov, preprečujejo nezakonit vnos blaga, orožja, streliva, drog, je pojasnil Miščević. Na mejnem prehodu Gruškovje tako zaradi temeljitega dela carinikov in policistov prihaja do daljšanja kolon vozil. Stavko najbolj občutijo vozniki tovornjakov, ki za prehod meje s Hrvaško čakajo štiri ure, medtem ko se v potniškem prometu čaka do pol ure. Predvsem vozniki tovornjakov čakajo tudi na nekaterih drugih mejnih prehodih.

Zbirnega podatka o tem, koliko upravnih enot oz. njihovih uslužbencev stavka, še ni. Stavkajoči zagotavljajo minimum storitev, delo pa je upočasnjeno. Potne listine, osebne izkaznice ali vozniška dovoljenja na primer izdajajo le v nujnih primerih. Delo pa je ponekod upočasnjeno tudi zato, ker je pri okencih za poslovanje s strankami manj uslužbencev in je lahko posamezen uslužbenec zadolžen za več področij, je povedala predsednica konference Sindikata upravnih enot Alison Teodorovič.

Zaposleni v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so se ob 8. uri sestali pred stavbo UKC. Potem pa so se vrnili na delovna mesta, kjer naj bi po napovedih predsednika Sindikatov v zdravstvu Slovenije Matije Cevca delo potekalo tako, kot ob nedeljah in praznikih, vendar z nekoliko okrepljenimi ekipami.

Za paciente se po njegovih zagotovilih ne bo bistveno poznalo, na polikliniki in v ambulantni dejavnosti bodo poskrbeli za vse urgentne primere in tiste, ki so označeni kot hitro. Doslej kakršnih koli pregledov ali operacij niso odpovedovali, je zatrdil. Stavka se bo tako zaenkrat poznala pretežno na upravno-administrativnem in finančnem področju.

Po besedah Cevca se je stavki v UKC Ljubljana pridružilo vsaj 80 odstotkov zaposlenih. Predstavnica sindikata UKC Maribor Darinka Auguštiner pa ocene o številu stavkajočih v mariborski bolnišnici ni mogla podati, vendar pravi, da je UKC Maribor v stavki. Jutranjega sestanka stavkajočih se je po njenih besedah udeležilo med 300 in 400 zaposlenih, niso pa delali seznamov, koliko zaposlenih se je stavki dejansko pridružilo. Auguštinerjeva zagotavlja, da delo v bolnišnici poteka umirjeno.

Po podatkih sindikata centrov za socialno delo SINCE 07 stavka tudi več kot polovica zaposlenih v centrih za socialno delo, medtem ko se je stavki pridružila več kot polovica od skupno 62 centrov. Sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije Darja Kuzmanič Korva pa je zagotovila, da centri za socialno delo opravljajo nujna dela, nujne obiske na terenu, sprejemajo ljudi in vloge ter odgovarjajo na klice. Po njenih besedah izvajajo tudi prvo socialno pomoč. "Večjih težav ne bi smelo biti," je ocenila.

Stavki so se pridružili tudi zaposleni na Radioteleviziji Slovenija. Vse oddaje sicer tečejo nemoteno, a kot je poročal Radio Slovenija v njihovih programih "ne bo tistih, ki medije tako radi vidijo kot sredstvo svoje promocije, zdaj pa s svojim ravnanjem dokazujejo moč oblasti in druge postavljajo v neenakovreden položaj". Tako bodo programi v času stavke brez notranjepolitičnih vsebin. V njih tudi ne bo vsebin, povezanih z lokalnimi volitvami.

Stavka poteka tudi v nekaterih kulturnih ustanovah po Sloveniji. Kot je povedal predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica, so ponekod šele danes zjutraj sprejemali dokončne odločitve, ali se bodo stavke udeležili in na kakšen način. Sicer pa bodo oblike stavke različne, od tega, do bodo nekatere kulturne institucije popolnoma zaprte, do tega, da bo njihovo delovanje le okrnjeno.

Večina gledališč bo pred ali po predstavah prebrala posebno stavkovno pismo. V Narodni in univerzitetni knjižnici je odprt le oddelek za izposojo, kjer pa je mogoče gradivo le vračati ali ga podaljšati. Kar pa se tiče drugih enot NUK, kot so Velika čitalnica Informacijsko središče, Center za informacijske storitve, Služba za reproduciranje in vse čitalnice posebnih zbirk, so v času stavke zaprte za uporabnike. Zaposleni v muzejih in galerijah so večinoma člani Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) in ne stavkajo.

Veterinarska uprava v okviru stavke javnega sektorja opravlja vse naloge, kot jih je v petek določila vlada, tako da ne prihaja do nikakršne gospodarske škode, je povedala generalna direktorica Veterinarske uprave RS (Vurs) Vida Čadonič Špelič. Da delo poteka v skladu s sklepom vlade, je potrdil tudi predsednik stavkovnega odbora Sindikata veterinarjev Slovenije Milan Štimec in dodal, da so v sindikatu prepričani, da je sklep nezakonit in protiustaven.

Zato so danes na ustavno sodišče podali predlog za ustavno presojo s predlogom za začasno zadržanje izvajanja sklepa. "Vse naloge bomo v izogib morebitnim tožbam izvajali, dokler ne bo ustavno sodišče odločilo," je dejal.