Revija Reporter
Slovenija

Klemen Jaklič: Ljudje oziroma javnost imajo pravico zahtevati postopno očiščenje sodstva, odstope

Ivan Puc

18. jul. 2014 5:36 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Profesor prava, človekovih pravic in etike na univerzi Harvard dr. Klemen Jaklič je na ETV konec prejšnjega tedna komentiral pravni vidik razpleta procesa v zadevi Patria oziroma zapora opozicijskega voditelja. Prepričan je, da se vrhovni sodniki ne bodo mogli izogniti odločanju o prekinitvi izvajanje zaporne kazni. 

»Če bi medtem prišlo do izločitve vrhovnega sodnika Marka Šorlija in vrhovne sodnice Barbare Zobec (na zahtevo vrhovnega državnega Andreja Ferlinca, op. a.), bi bil to še en dokaz, da proces poteka mimo prava. V vseh prejšnjih fazah namreč ni prišlo do izločitev, ko pa bi šla lahko potencialno odločitev sodišča v korist Janše, pa bi se to lahko zgodilo. Vrhovni sodniki naj bi presodili v nekaj mesecih, a tudi to je vprašljivo, saj sta se z zahtevo za varstvo zakonitosti na sodišče obrnila tudi Anton Krkovič in Ivan Črnkovič. Zadeve bodo morale obravnavati skupaj, to pa pomeni, da lahko mine več let, preden vrhovno sodišče vsebinsko odloči. V tem času, če ne bo odločitve o prekinitvi, bo Janez Janša v zaporu. Zelo težko bo torej neodločiti o prekinitvi. Pritožnik ima tudi vedno možnost pritožbe na višjo instanco – vnovič na ustavno sodišče. Če vrhovno sodišče odloča eno leto in še nekaj mesecev, bo treba eno leto čakati na ustavno sodišče, ker primer ni več nujen – skupaj je to že več kot dve leti, medtem pa bi Janša zaporno kazen že prestal. Še vedno pa lahko išče pravico na ustavnem (to mora vsebinsko odločiti o vseh vidikih ustavne pritožbe, vključno s pravico do poštenega sojenja oziroma nepristranskega sodišča) in nato tudi na evropskem sodišču.«

Jaklič je govoril tudi o položaju, v katerem se bo znašlo pravosodje potem, ko bo sodba zoper Janšo propadla, vodja opozicije po bo po krivem sedel dve leti v zaporu. »V takšnem primeru za slovensko pravosodje ni rešitve in vrnitve. Ljudje oziroma javnost imajo pravico zahtevati postopno očiščenje sodstva, odstope. Zaradi vseh nas, zato, da spravimo pravno državo na nivo ali dva višje.«

Miro Cerar je na vprašanje voditelja soočenja na POP TV, kaj se bo zgodilo, če se bo izkazalo, da je bil Janša po krivem v zaporu, odgovoril, da bo dobil odškodnino in bo rehabilitiran. Drugih zadreg, če bi dobili lekcijo od Evropskega sodišča za človekove pravice, za naše sodstvo ne vidi. Cerar je še dejal, da je Janša postopek zavlačeval, ker večkrat ni prišel na sojenje. Doktor prava, nekdanji predsednik sodnega sveta, se moti: Janša, ker se je večkrat kot predsednik vlade opravičil, s svojo odsotnostjo niti za dan ni zavlekel sojenja. Pač pa si je sodnica Barbara Klajnšek vzela več mesecev za pisanje sodbe, ki jo je že izrekla.