Ne glede na retoriko o kompetentnosti, strokovnjakih, neodvisnih kandidatih oziroma profesorjih, ženskih kvotah …, je vlada Boruta Pahorja politična vlada in ne vlada tehnokratov. Tako se je tudi sestavljala in zato mandatar tudi pravi, da ima več vprašanj kot odgovorov. Odločilne za njen uspeh, ki ga bodo presojali volivci čez štiri leta, bodo vodstvene oziroma politične kvalitete in ne strokovne pristojnosti. Tudi te, kot je pokazal nič kaj impresiven vpogled v njihovo znanstveno delo, še ne zagotavljajo doktorski naslovi.
Pahorjeva ekipa je še največ pohval dobila zaradi gospodarske skupine, ki se ji je mandatar tudi najbolj posvetil. Pomembne ideološke aparate države (kultura in mediji v povezavi z gospodarstvom) je prepustil Gregorju Golobiču, v varnih rokah podpredsednika SD Igorja Lukšiča je zadržal le osnovno in srednje šolstvo. Zares ima tako (vnovič, po razpadu LDS) v rokah vzvode kulturne hegemonije in družbene konstrukcije realnosti, okoljsko področje, ki so ga v programu zelo dobro izpostavili, pa je prepustil drugim. Gre za nadaljevanje monopolov oziroma prevlade pri interpretaciji pomembnih političnih in zgodovinskih dogajanj. Ali kot je v jeziku nove politike dejal po podpisu koalicijskega sporazuma Golobič: vlada mora »sodelovati z vsemi, ki so bili v preteklosti potisnjeni v ozadje.«Sodelovanje Pahorja in Janše
Prvi komentarji za Pahorjevo ekipo kažejo, da se nadaljuje zmeda o razmerju med strokovnostjo in političnostjo kandidatov. Mnenje, da bi morala imeti strokovnost prednost pred politiko oziroma politično logiko, je še vedno zveličavno. Kot da bi šlo za nekakšno ekspertno skupino in ne vlado. Pojavile so se celo zamisli, da bi predsedniki koalicijskih strank, ker niso »strokovni«, temveč so, kakšna groza, »politični«, sploh ne imeli realnih resorjev.
Stil Pahorjevega vladanja bo gotovo drugačen od Janševega sloga. Drugače bi se tudi ne primerilo, da je Pahor pri skupnem nastopu na nacionalni televiziji dal prednost bolj izkušenemu premierju Janezu Janši, kar je v njegovih krogih povzročilo precej negodovanja. V njegovi zadržani drži so nekateri celo zaznali, da se Pahor boji Janše. S tem se ujemajo tudi kritike opozicijske SDS, ki ne letijo na Pahorja, temveč na Golobiča. Še več, SDS je v zadnji odmevni izjavi Pahorja vzela pokroviteljsko v bran. Janša se je z novim mandatarjem v petek vnovič sestal in gotovo se nista izognila vprašanju o nadaljevanju pregona tajkunov in izsiljevanju (s prodajo Mercatorja) predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota.
Pahor in njegovi so neskromno prepričani, da so sestavili, kot so dejali, prvovrstno ekipo. Prejšnji mandatar Janez Janša je bil do svojih sodelavcev bolj zadržan. Že na začetku mandata smo tako lahko začutili napoved njihove menjave, Pahor pa si bo težje privoščil zamenjati svoje »prvovrstne« izbrance.
VEČ V TISKANI IZDAJI