Revija Reporter
Slovenija

Kdo se sploh še boji koronavirusa? Protestniki na trgih v Ljubljani in Mariboru, predsednik in ministri pa z vojaki in policisti ob Kolpi

Igor Kršinar

27. apr. 2020 18:42 Osveženo: 18:55 / 27. 4. 2020

Deli na:

Danes se je v Ljubljani zbralo okoli 500 protestnikov proti Janševi vladi, v Mariboru pa celo več kot tisoč. Velika večina ni nosila mask, med njimi tudi ni bilo zapovedane dvometrske razdalje.

Bobo

Se še spominjate, kako so se predsednik države Borut Pahor, ministra Aleš Hojs in Matej Tonin, župan Črnomlja Andrej Kavšek ter policisti in vojaki pred dvanajstimi dnevi veselo družili brez mask in medsebojne varnostne razdalje ter se veselo sprehajali ob Kolpi?

Po fotografijah sodeč se je na "svežem zraku v naravi", kot ga je pozneje označil minister Hojs, sprehajalo okoli sto ljudi. Policisti seveda niso nikogar popisali, saj so bili zraven, zdravstveni inšpektorat pa prav tako ni nikogar oglobil. 

Predsednik Pahor se je državljanom vsaj opravičil za neodgovorno ravnanje predstavnikov ljudstva, minister Hojs pa je namesto tega grajal novinarje, češ da so tudi oni preblizu drug drugega, svojih grehov pa kajpak ni videl.

Ob takem ravnanju oblastnikov so se državljani (lahko) vprašali, zakaj za oblastnike veljajo ena pravila, za ljudstvo pa druga. A še bolj pomembna je naslednja ugotovitev: oblastniki se več kot očitno ne bojijo koronavirusa. Če bi bila nevarnost okužb res takšna, kot nas prepričujejo, potem bi se ob Kolpi sprehajali ne le z maskami, ampak celo s "skafandri".

Če nevarnost ni takšna, kot nam jo prikazujejo, potem pa tudi ni (več) razloga za vse te ukrepe, ki so nam jih zapovedali: maske, varnostna razdalja, gibanje med občinami, zbiranje na prostem... To, kar si dovolijo predstavniki ljudstva, si torej lahko dovolimo vsi in se družno sprehajamo " na svežem zraku v naravi".

Danes se je v Ljubljani zbralo okoli 500 protestnikov proti Janševi vladi, v Mariboru pa celo več kot tisoč. Velika večina ni nosila mask, med njimi tudi ni bilo zapovedane dvometrske razdalje. Druženje je bilo precej podobno tistemu, ki smo ga 15. aprila videli ob Kolpi, le da se je namesto "visokih živin" zbrala "navadna raja".

Nevarnost okužbe s koronavirusom ni dosti večja kot pred dvanajstimi dnevi, nenazadnje je med okuženimi tudi nekaj policistov in vojakov, prav tako kot so največ okuženih primerov zaznali v Ljubljani, ki je tudi največje mesto.

Podatki, ki jih je 13. aprila vladi pripravil NIJZ in so jih potem hoteli skriti pred javnostjo (vendar so jih po razkritju v Reporterju potrdili), so pokazali, da je velika veličina okuženih že ozdravela. Vlada med uradnimi podatki ne navaja števila ozdravelih, ampak nam stalno ponuja število vseh doslej okuženih, z umrlimi in ozdravelimi vred.

Omenjenega dne je bilo realno okuženih okoli 350 oseb, vendar pa se številka znižuje, saj vedno več okuženih ozdravi, hkrati pa je vedno tudi manj novih primerov okužb. Trenutno v povprečju okoli deset na dan. 

Kot so na NIJZ ocenili, pri rahlo obolelih ali obolelih brez simptomov okužba traja največ dva tedna, pri težje obolelih in hospitaliziranih pa lahko tudi več kot mesec dni. 

Tako je današnja številka aktivno okuženih še nižja: nekje med 250 in 300 oseb. Večina teh oseb je, kot so že 13. aprila ugotovili na NIJZ, v domovih za starejše občane, ki pa niso vsi v bolnišnicah, prav tako niso v bolnišnicah zgolj iz teh domov.

Seveda so protesti, kot sta bila v Ljubljani in Mariboru, lahko zelo nevarni za širjenje okužbe s koronavirusom, če je med protestnike zašla kakšna okužena oseba. A prav v enaki nevarnosti so bili tudi predstavniki ljudstva, ki so se z vojaki in policisti družili ob Kolpi.

Realno gledano je trenutno "na prostosti" okoli 100 do 120 okuženih, ki so zelo verjetno doma in jih zato zelo težko srečamo "v naravi". Uganka pa so tisti, ki ne vedo, da so okuženi, ker nimajo simptomov ali pa imajo zelo mil "prehlad". 

Takih je po mednarodnih statistikah polovica vseh obolelih, torej še enkrat toliko, kot je ugotovljeno okuženih. Glede na to, da v domovih in bolnišnicah vse testirajo, predstavljajo nevarnost realno okuženi "na prostosti". Teh pa je po naših ocenah skupaj od 200 do 250 po vsej Sloveniji.

Možnost, da se okužimo, je tako zelo majhna, še zlasti v občinah z nobenim ugotovljenim primerom oziroma kjer trenutno ni nihče realno okužen, teh pa je več kot polovica. V Ljubljani in Mariboru je verjetnost nekoliko večja, čeprav je težko verjeti, da zelo veliko okuženih hodi po ulicah.

Seveda so protesti, kot sta bila v Ljubljani in Mariboru, lahko zelo nevarni za širjenje okužbe s koronavirusom, če je med protestnike zašla kakšna okužena oseba. A prav v enaki nevarnosti so bili tudi predstavniki ljudstva, ki so se z vojaki in policisti družili ob Kolpi.