Zato mu lahko zelo veliko pomaga nova stranka Anžeta Logarja, ki jo bo po naših virih ustanovil pred naslednjimi volitvami. Nastala naj bi iz civilnodružbene platforme, ki jo je napovedal konec lanskega leta v pogovoru za N1. »Na podlagi tega bomo potem oblikovali razprave o gospodarstvu, zunanji politiki, političnem dialogu. Vse to so teme, ki jih moramo znotraj Slovenije razrešiti,« je konec januarja pojasnil za oddajo 24ur zvečer na POP TV. Ob tem je potrdil, da je o svojih političnih načrtih posvetuje z Janšo. »Delam lahko samo stvari, za katerimi sem, ker jih moram tudi ponotranjiti. Jih pa zagotovo koordiniram, jih sporočim in jih tudi predebatiram s predsednikom,« je dejal za omenjeni intervju za N1.
Podobno se je tudi po Janševem nasvetu na predsedniške volitve podal kot samostojni kandidat s podpisi volivcev. Janša je v pogovoru za POP TV na vprašanje, ali Logarja vidi za svojega naslednika, odgovoril: »Vse opcije so odprte.« Isto je za njim ponovil tudi Logar. Zato je verjeti, da je ena od teh opcij tudi nova stranka, ki bi jo vodil Logar, in da ima zanjo tudi dovoljenje Janše, saj brez njega ne bi delal nobene velike zgodbe, ki jo je napovedal po predsedniških volitvah: »Ko se ena vrata zaprejo, se druga odprejo. Smo na začetku nečesa velikega.«
Logar namreč lahko Janši prinese dodatne glasove, ki jih sam ne more dobiti zaradi svoje radikalne politike. Drugače od njega je Logar v kampanji pred predsedniškimi volitvami nastopal zmerno in s spravljivim tonom, v prvem krogu je dosegel skoraj 34 odstotkov glasov, v drugem pa celo več kot 46 odstotkov. Tudi po številu glasov je premagal svojo stranko oziroma celotni desni politični blok. SDS je na lanskih državnozborskih volitvah dosegla skoraj 280 tisoč glasov, Logar pa v prvem krogu natanko 296 tisoč. V drugem krogu je presegel 414 tisoč glasov, medtem ko so SDS, NSI in Povežimo Slovenije skupaj dosegli okoli 402 tisoč glasov, če k njim prištejemo še Pivčevo, pa okoli 420 tisoč. A treba je razumeti, da je volilna udeležba na predsedniških volitvah nižja kot na državnozborskih.
Verjeti je, da bi SDS z Logarjem na čelu dosegla veliko boljši rezultat kot z Janšo, a ta se mu skoraj zagotovo ne bo umaknil. Zato pa lahko Logar s svojo stranko poseže po volivcih, ki jih SDS zaradi Janše ne more pridobiti. Seveda bi nekoliko zarezal tudi v volilni prostor SDS, a v končnem seštevku bi se število glasov povečalo. Po drugi strani pa lahko odvzame del volivcev tudi NSI, ki trenutno z SDS spet ni v dobrih odnosih, saj je Tonin napovedal, da Janše ne bodo več podprli za mandatarja.
To se seveda lahko spremeni, če bi NSI na državnozborskih volitvah poslabšala svoj rezultat, Janša in njegova »peta kolona« v NSI pa bi krivdo za to naprtila vodstvu stranke, češ da se je oddaljila od »prave desnice« in v parlamentu »sedela na dveh stolih«, na enem je vlado Roberta Goloba tiho podpirala, na drugem pa blago kritizirala. Da lahko Logar zelo poseže v volilni bazen NSI, se je izkazalo tudi na predsedniških volitvah, ko je Janez Cigler Kralj prepričal le dobrih 38 tisoč volivcev oziroma 4,37 odstotka. To je le malo nad parlamentarnim pragom, če bi šlo za državnozborske volitve, na katerih je NSI nazadnje dosegla skoraj 82 tisoč glasov oziroma 6,86 odstotka.
Kdo vse bo nastopal na Logarjevih okroglih mizah, za zdaj še ni znano. Verjeti pa je, da bo na razpravo o gospodarstvu pripeljal tudi poslovneže iz Kluba slovenskih podjetnikov (SBC) in AmCham Slovenia, prvega vodi prvi človek družbe Elektronček Group Joc Pečečnik, drugo prvi v NLB Blaž Brodnjak. Zlasti Pečečnik se omenja kot potencialni financer Logarjevega projekta, saj naj bi mu zagotovil tudi dostop do medijske infrastrukture, ki jo pripravljajo tudi v Klubu slovenskih podjetnikov.
Izvršna direktorica SBC je Katarina Karlovšek, življenjska sopotnica donedavnega celjskega župana Bojana Šrota, ki je v zadnjih letih v dobrih odnosih z SDS, v še boljših pa s Kanglerjem, ki se zdaj tej stranki pridružuje. Oba gospodarska kluba sta v zadnjih mesecih zelo kritična do vlade Roberta Goloba, ki se o svojih ukrepih premalo posvetuje z njimi, prav tako v šestih mesecih ni odgovoril niti na njihovo pismo. Veliko bolje so sodelovali s prejšnjo, Janševo vlado, v kateri je bil Logar zunanji minister.
Med Logarjevimi podporniki v predsedniški kampanji je bil tudi sedanji predsednik državnega sveta Marko Lotrič, podjetnik iz Selške doline, ki je ob izvolitvi družinsko podjetje Lotrič Meroslovje prepustil svoji hčerki. Med kampanjo je Logar obiskal njegovo podjetje, 12. novembra lani pa je Lotrič skupaj z evropsko poslanko SDS Romano Tomc nastopal na okrogli mizi občine Železniki z naslovom Gospodarski preboj v Selški dolini.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24