Revija Reporter
Slovenija

Karl Erjavec ostaja predsednik DeSUS

STA

1. mar. 2013 19:13 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik DeSUS Karl Erjavec pričakovano ostaja na vrhu stranke. Na kongresu so mu delegati namenili 114 glasov. Dolgoletni prvak DeSUS upa, da bo s tem kongresom stranka močnejša in ne bo več notranjih trenj. O novi vladi je prepričan, da se bo oblikovala, s pogajanji z mandatarko Alenko Bratušek pa bo DeSUS pričela v ponedeljek.

Delegati DeSUS so na devetem kongresu stranke po skoraj treh urah štetja glasovnic tudi izvolili novo vodstvo. Za predsedniški stolček sta se poleg že dolgoletnega prvaka stranke Erjavca potegovala še generalni sekretar stranke Ljubo Jasnič in predsednica ljubljanskega odbora DeSUS Meta Vesel Valentinčič. Slednja je dobila 62 glasov, za Ljuba Jasniča pa je glasovalo 39 delegatov.

Delegati so med 12 kandidati izbirali še tri podpredsednike, volili svet stranke ter izvršni in nadzorni odbor stranke. Za podpredsednike stranke so izvolili ministra za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Tomaža Gantarja, Brigito Čokl in Ivana Sašo Geržina. Sprejeli so tudi resolucijo DeSUS - odgovornost za bodočnost Slovenije.

Erjavec, ki stranko vodi že od leta 2005, je že pred kongresom izrazil pričakovanje, da bo znova izvoljen, medtem ko si njegova protikandidata nista upala napovedovati izidov.

Vsi trije kandidati so se tudi predstavili delegatom. Erjavec je v svojem nagovoru poudaril, da je na današnjem kongresu stranko treba konsolidirati, saj se sodeč po političnem dogajanju ne ve, kaj bodo prinesli naslednji meseci. Za DeSUS pa po njegovi oceni ostajajo glavne skrbi socialna država, javno zdravstvo in šolstvo ter varovanje pravic upokojencev. Te prioritete bo DeSUS uveljavljal tudi v aktualnih koalicijskih pogajanjih za sodelovanje v levosredinski koaliciji, tudi morebitnih predčasnih volitev pa se v DeSUS ne bojijo.

DeSUS ni koruptivna stranka, v njej ni lobijev, ni mrež, je še izpostavil Erjavec in tudi zase povedal, da ima "čist obraz". "Čist sem kot solza," je poudaril in spomnil na poročilo protikorupcijske komisije, ki pri njem ni ugotovilo kršitev zakonodaje. Izpostavil je, da je stranki na mnogo področjih uspelo zavarovati interese upokojencev.

Vesel Valentinčičeva je v svoji predstavitvi dejala, da položaj DeSUS v političnem prostoru ni dober, a je optimistična, da se ta trend padanja lahko obrne. Po njeni oceni DeSUS ne more soditi v področje neoliberalnega, temveč v področje socialnega. Med drugim je izpostavila potrebo po sodelovanju z Zvezo društev upokojencev Slovenije, pomen socialnega podjetništva, plačilno in davčno disciplino ter skrb za javno zdravstvo.

Tudi Jasnič je spomnil, da je DeSUS v zadnjem letu izgubila veliko podpore in v nekaterih krogih pridobila celo naziv "stranke nenačelnih". "DeSUS ne more in ne sme nikoli več nekritično privoliti v ostro politiko zategovanja pasu, ki na daljši rok pomeni tudi zategovanje pokojnin," je poudaril in dodal, da je DeSUS pokončna in ponosna stranka.

Na kongresu je potekala tudi burna razprava nekaterih vidnejših predstavnikov stranke oz. njenih pokrajinskih odborov. Govorili so predvsem o delovanju aktualnega vodstva, kjer so bili različnih stališč. Nasprotniki so bili kritični zlasti do preteklega sodelovanja DeSUS v desnosredinski koaliciji, medtem ko so Erjavčevi podporniki izpostavljali predvsem uspešno vodenje stranke pod njegovim vodstvom.

Erjavec pa se na kongresu ni mogel izogniti vprašanjem o aktualnih političnih razmerah. Opozoril je, da od Zorana Jankovića pričakujejo popoln umik z vrha PS. "Če ne bo, potem ni možnosti, da bi stranka DeSUS sodelovala v tej novi vladi," je poudaril. Na vprašanje, ali je to torej predpogoj za sodelovanje DeSUS v vladi, pa je odvrnil, da "bi bilo prav", da bi bil na dan, ko bo vlada predlagana, natančno jasen Jankovićev status.

Kot je še izpostavil Erjavec, je želja mandatarke Alenke Bratušek, da bi vsi predsedniki strank, ki bi sestavljali to koalicijo, sodelovali v vladi in na ta način prevzeli več odgovornosti. Bratuškova se je sicer v četrtek že sestala s pogajalsko skupino DL in danes s SD, v ponedeljek pa se bo še z vodstvom DeSUS. Takoj po kongresu se je namreč sešel izvršni odbor stranke, na katerem bodo določili pogajalsko skupino. V njej Erjavec poleg sebe predlaga še Gantarja, vodjo poslanske skupine Franca Juršo, Janija Kavtičnika in enega od članov izvršnega odbora. S pogovori z mandatarko bodo začeli v ponedeljek.

Razlike med stališči kandidatov za predsednika DeSUS so se sicer pokazale pri vprašanju ministrskih resorjev, ki bi jih morala imeti stranka. Po mnenju Jasniča in Vesel Valentinčičeve bi namreč stranka v bodoči koaliciji morala prevzeti ministrstvi za delo in zdravje. Po besedah Erjavca pa so ministrska mesta stvar dogovora s koalicijskimi partnerji. Za DeSUS je po njegovih besedah zelo pomemben zdravstveni resor. Glede ministrstva za delo pa je poudaril, da gre pri njem za zelo zahteven in odgovoren resor ter da bi bilo prav, če bi del te odgovornosti prevzela PS kot najmočnejša potencialna vladna stranka. Sam pa, kot je napovedal, ne bo vztrajal pri funkciji zunanjega ministra.

Erjavec je še priznal, da je funkcija predsednika stranke zelo zahtevna in odgovorna, ob tem pa napovedal zamenjavo na mestu generalnega sekretarja stranke, ki ga je doslej zasedal Jasnič. Ta izidov glasovanja za medije ni komentiral, Vesel Valentinčičeva pa je o rezultatih povedala, da takšni pač so. "Koliko je bila to dobra odločitev, bomo pa videli približno čez eno leto, ko bodo verjetno volitve," je dejala.