Revija Reporter
Slovenija

Erjavec pred volitvami predsednika DeSUS: Čist sem kot solza

STA

1. mar. 2013 14:15 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

DeSUS je uspelo na mnogo področjih zaščititi interese upokojencev, je na kongresu stranke dejal njen predsednik Karl Erjavec. Njegova protikandidata Ljubo Jasnič in Meta Vesel Valentinčič pa sta opozorila na nizko javnomnenjsko podporo stranki in potrebo po drugačnem vodenju DeSUS.

Meta Vesel Valentinčič je v svoji predstavitvi dejala, da položaj DeSUS v političnem prostoru ni dober, a je optimistična, da se ta trend padanja lahko obrne. Po njeni oceni DeSUS ne more soditi v področje neoliberalnega, temveč v področje socialnega. Kot je dejala, je za DeSUS bistven javni in ne zasebni interes. "Smo samostojna stranka, se ne utapljamo ne v levi ne v desni, ne v koaliciji ne v opoziciji," je povedala.

Med drugim je izpostavila potrebo po sodelovanju z Zvezo društev upokojencev Slovenije, pomen socialnega podjetništva, plačilno in davčno disciplino ter skrb za javno zdravstvo. Ob tem je treba skrbeti tudi za uravnoteženje varčevalnih ukrepov, padanje pokojnin pa zaustaviti. Glede ministrskih resorjev meni, da bi DeSUS morala v bodoči koaliciji prevzeti ministrstvi za delo in zdravje, omenila pa je tudi ministrstvo za šolstvo.

Erjavec pa je v svojem nagovoru poudaril, da je na današnjem kongresu stranko treba konsolidirati, saj se sodeč po političnem dogajanju ne ve, kaj bodo prinesli naslednji meseci. Za DeSUS pa po njegovi oceni ostajajo glavne skrbi socialna država, javno zdravstvo, javno šolstvo in varovanje pravic upokojencev. Te prioritete bo DeSUS uveljavljal tudi v aktualnih koalicijskih pogajanjih za sodelovanje v levosredinski koaliciji, tudi morebitnih predčasnih volitev pa se v DeSUS ne bojijo.

Erjavec je prepričan, da bo stranka s kongresa odšla močnejša. DeSUS ni koruptivna stranka, v njej ni lobijev, ni mrež, je izpostavil. Tudi zase je Erjavec povedal, da ima "čist obraz". "Čist sem kot solza," je poudaril in spomnil na poročilo protikorupcijske komisije, ki pri njem ni ugotovilo kršitev zakonodaje. Izpostavil je, da je stranki na mnogo področjih uspelo zavarovati interese upokojencev, posebej pa je pohvalil tudi delovanje Tomaža Gantarja kot ministra za zdravje v pretekli vladi.

Jasnič pa meni, da sprememba na čelu vodstva lahko pozitivno vpliva na volivce. Spomnil je, da je DeSUS v zadnjem letu izgubila veliko podpore in v nekaterih krogih pridobila celo naziv "stranke nenačelnih".

"DeSUS ne more in ne sme nikoli več nekritično privoliti v ostro politiko zategovanja pasu, ki na daljši rok pomeni tudi zategovanje pokojnin," je poudaril in dodal, da je DeSUS pokončna in ponosna stranka. Resorji, ki jih vodi DeSUS, so po njegovem mnenju lahko zgolj tisti, ki se ukvarjajo z delom, zdravjem in pokojninami. DeSUS tudi "ne more in ne sme biti brez lastnega stališča do kritičnih in družbenih vprašanj", pa tudi ne "odskočna deska za osebne ambicije", je med drugim še dejal Jasnič.

Kandidatka za predsednico DeSUS Vesel Valentinčičeva je sicer diplomirana pravnica. V času ministra Dušana Kebra je opravljala delo generalne sekretarke na ministrstvu za zdravje. Bila je generalna sekretarka LDS v mandatu predsednika Jelka Kacin in v letih 2008 in 2009 državna sekretarka v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Trenutno je zaposlena na UKC Ljubljana kot pomočnica generalnega direktorja za upravno pravne zadeve.

Erjavec, ki DeSUS sicer vodi od leta 2005, pa je bil do leta 1990 je bil zaposlen v gospodarstvu, med letoma 1995 in 2000 pa je bil zaposlen na uradu varuha človekovih pravic. V mandatu 2001-2004 je bil državni sekretar za pravosodno upravo na ministrstvu za pravosodje. V mandatu 2004-2008 je bil minister za obrambo, od novembra 2008 do februarja 2010 je ministroval na ministrstvu za okolje in prostor. Februarja 2012 je bil imenovan za ministra za zunanje zadeve. Kot minister za zunanje zadeve je odstopil 22. februarja letos.

Ljubo Jasnič je dlje časa delal pri Smučarski zvezi Slovenije, med drugim je bil v obdobju od 1996 do 1999 direktor nordijskih disciplin, pred tem pa generalni sekretar organizacijskega komiteja Planica. Od avgusta 2009 opravlja funkcijo generalnega sekretarja DeSUS. V kabinetu predsednika vlade Janeza Janše je bil v 2012 in do januarja 2013 državni sekretar.

Delegatom se predstavlja tudi 12 kandidatov za podpredsednike strank. Za tri mesta na tem položaju se potegujeta tudi minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Tomaž Gantar, in poslanec DeSUS Ivan Hršak, poleg njiju pa še Miroslav Berger, Brigita Čokl, Saša Ivan Geržina, Zvonko Gredar, Leopold Hanžič, Anton Kreševec, Andrej Pengov Bitenc, Uroš Prikl, Gorazd Žmavc in Mirjam Žerjav.