Revija Reporter
Slovenija

Kar je Kučan na levi strani, je Janša na desni: dva strica, ki sta razklala slovensko politiko (KOMENTAR)

Igor Kršinar
34 2.319

1. sep. 2023 6:52 Osveženo: 6:55 / 01. 9. 2023

Deli na:

Janez Janša in Milan Kučan - večna nasprotnika sta se spet spopadla.

Vlada RS, Primož Lavre

»Dovolj je bilo stricev v politiki, če želijo odločati, naj kandidirajo!« Te besede je izrekel Dejan Židan na prvi seji državnega zbora po volitvah leta 2011, ko je nanje pritiskal bivši predsednik Milan Kučan, češ da se stranka SD ne more izogniti odgovornosti pri sestavljanju vlade Zorana Jankovića.

Avtorstvo izjave o stricih so mediji pozneje pripisali kar Borutu Pahorju, zato je Milan Kučan od njega celo zahteval opravičilo, nikoli pa od njenega pravega avtorja Dejana Židana.  Ko je Kučan prvič uradno postal »stric iz ozadja«, so bili zelo turbulentni časi. Po izteku predsedniške funkcije je leta 2004 ustanovil Forum 21, v katerem je zbral pomembne gospodarstvenike, kulturnike, intelektualce. Dve leti pozneje je v gostilniškem krogu izbral Zorana Jankovića za ljubljanskega župana, leto pozneje pa Danila Türka za predsednika države.

Nato je leta 2011 odstavljal Pahorja s položaja predsednika vlade in podprl Jankovićev nastop na državnozborskih volitvah. Temu kljub zmagi na volitvah ni uspelo sestaviti vlade, po padcu druge Janševe vlade jo je (ob Kučanovi pomoči) sestavila Alenka Bratušek, ki pa jo je pozneje zrušil Kučanov izbranec, ker se ni hotel posloviti z vrha stranke. Poznejših premierjev Mira Cerarja in Marjana Šarca ni »nastavil« Kučan niti ni imel z njima kakšnih posebnih stikov, po nastopu tretje Janševe vlade je leta 2021 celo ukinil svoj Forum 21.

Zdelo se je, da se dokončno umika tudi iz političnega ozadja, a se je po lanskih državnozborskih volitvah vnovič aktiviral. Tokrat s podporo predsedniški kandidatki Nataši Pirc Musar, ki je v drugem krogu premagala »neodvisnega kandidata« SDS Anžeta Logarja. Še prej je odtegnil podporo Marti Kos, kandidatki premierja Roberta Goloba. Prvi predsednik in predsednik vlade sta vsaj od takrat vse prej kot v odličnih odnosih. Zlasti zato, ker poznamo karakter premierja Goloba, ki ne prenese, da mu kdorkoli soli pamet, pa četudi je to Kučan.

Kar je Kučan na levi strani, je Janša na desni. Ključna razlika je v tem, da Kučan zadnjih 20 let deluje iz političnega ozadja, Janša pa je vseskozi »stric iz ospredja«. Janša si je v zadnjih 25 letih podobno (skoraj popolnoma) podredil politično desnico.

V političnih krogih je veliko špekulacij, kakšen bo razplet njunega spora. Se bo moral posloviti Golob, ki mu javnomnenjske ankete vedno slabše kažejo, a še vedno dovolj, da uživa podporo svoje poslanske skupine? Kolikšen je pravzaprav Kučanov vpliv, ki ima po izvolitvi njegove izbranke (spet) odprta vrata predsedniške palače? Od tam zadnje dni spremljamo zakulisno vojno proti Golobovi vladi, zlasti proti notranjemu ministru Boštjanu Poklukarju, ki si je drznil za šefa policije izbrati dotlej neznanega policista Senada Jušića. Pred tem pa je pokazal vrata Boštjanu Lindavu, ki ga je na čelu policije želela imeti Tatjana Bobnar, a je po pompoznem odstopu z mesta notranje ministrice odšla za svetovalko predsednice Nataše Pirc Musar.

Te dni vsaj uradno da mir premierju Golobu prvak SDS Janez Janša, ki mu je po katastrofalnih poplavah ponudil roko sodelovanja. Oba politična prvaka sta skupaj nastopila na POP TV v oddaji 24ur zvečer in se dobrikala drug drugemu, kot da še pred nekaj tedni ne bi bila videti kot huda nasprotnika. Prvak največje opozicijske stranke je tudi obljubil podporo vsem vladnim ukrepom in zakonom, ki bodo pripravljeni za odpravo posledic poplav, ne glede na to, koliko njegovih predlogov bo vlada upoštevala.

Ob tem se Janša rad pohvali, kako je ob kriznih časih konstruktiven, v času njegove vlade pa mu je takratna opozicija kljub epidemiji metala polena pod noge in protestirala po slovenskih mestnih trgih. Toda zamolčal je, da je pravzaprav on takoj ob nastopu svoje vlade napadel prejšnjo, Šarčevo vlado, češ da mu je pustila »prazne kašče«, kar je nato izkoristil za nepregledne nakupe zaščitne opreme, ki so bili v nekaterih primerih na robu zakonitosti, saj so se z njimi okoristili nekateri ljudje iz njegovega kroga. Tudi Golob bi lahko Janši očital, da so vse njegove vlade premalo storile za protipoplavno varnost in pustile prazno mošnjo za sanacijo škode, a tega hvalabogu ni storil.

Krst jadrnice SV Sinji galeb leta 1993, na krovu sta bila skupaj Janša in Kučan.

Aleš Pavletič/Bobo

Seveda Janša ne bi bil konstruktiven, če ne bi imel svojega političnega računa. Dokler je napadal premierja, ki dobiva udarce tudi od svojih političnih »podpornikov«, ga je s tem zgolj krepil. Glede na njegov karakter pa je tudi vprašanje, koliko časa bo trajala politika »slogaštva« in kdaj bo »škorpijon« znova pičil. Znano je, da volk dlako menja, nravi nikoli. Janša je podobno kot Kučan na političnem prizorišču že več kot 30 let, z medsebojnim sporom sta razdelila tudi slovensko politiko.

Kar je Kučan na levi strani, je Janša na desni. Ključna razlika je v tem, da Kučan zadnjih 20 let deluje iz političnega ozadja, Janša pa je vseskozi »stric iz ospredja«. Janša si je v zadnjih 25 letih podobno (skoraj popolnoma) podredil politično desnico. Nobene vlade ne bo podprl, če je ne bo vodil on. In čeprav se prav zaradi tega volilna podpora desnega pola oži, niti najmanj ne razmišlja o tem, da bi se politično upokojil. Morda je prav to razlog, da vztraja. Kot stric iz ozadja ne bi niti v sanjah dosegel vpliva, kot ga ima na svojem političnemu polu njegov večni politični nasprotnik Kučan.