Manj sporno je, da naj bi na skupni listi Lide in Desus sodelovala tudi Neodvisna stranka Pomurja, ki naj bi predlagala svoja dva kandidata v Prekmurju. S predvolilno koalicijo se je dogovarjala tudi Dobra država, ki pa si je premislila, ko je v Zorčičevi družbi videla politične dinozavre iz devetdesetih let prejšnjega stoletja.
Kot je znano, je Zorčič na začetku januarja ustanovil svojo stranko Liberalni demokrati (Lide), kateri pa se ni pridružil nihče od njegovih nepovezanih kolegov. Ustanovil jo je zelo nespretno, ko je bilo že znano, da se v politiko podaja tudi Robert Golob. Naivno je mislil, da se bo pridružil njegovi stranki kot eden od treh njenih predsednikov, tako je na tem mestu le sam.
Ko je Golob prevzel stranko ZDEJ in jo preimenoval v Gibanje Svoboda, je zaman pričakoval, da bo z njegovo stranko oblikoval skupno listo. Po javnomnenjskih anketah je Golobova stranka celo pred SDS, medtem ko Lide ne preseže parlamentarnega praga. Ni povsem znano, ali je Zorčič v pogovoru z Golobom prav tako v paketu ponujal tudi druge stranke, s katerimi se je predvolilno povezoval: Desus Ljuba Jasniča, Neodvisno stranko Pomurja in LDS Toneta Anderliča.
Toda Golob je Zorčiču ponudil zgolj možnost, da predlaga kandidate, ki bi nastopili na listi Gibanja Svoboda, vendar mu je ob tem dal vedeti, da ni nujno, da jih bodo organi stranke tudi potrdili. To se je zdelo Zorčiču ponižujoče, zato ga je zavrnil.
Še posebej, ker je znano, da mnogi v Gibanju Svoboda nasprotujejo, da bi bil na njihovi listi Zorčič. Čeprav je podobno kot Janja Sluga zapustil SMC in vladajočo koalicijo, se je pozneje dodatno zameril opoziciji, ki ga je rešila na položaju predsednika državnega zbora, ko ga je vladajoča koalicija hotela zamenjati.
Jeseni je denimo po njegovi zaslugi vladajoča koalicija sprejela nekaj zakonov, ker ni tako kot opozicija obstruiral nekaterih sej; celo njegovi nepovezani kolegi so takrat zapustili parlamentarno dvorano. S tem si je očitno Zorčič dokončno zaprl vrata ne le v KUL, ampak tudi v Gibanje Svoboda.
Zdaj je njegova politična usoda negotova, zapustili so ga še nekateri ustanovni člani, med njimi tudi nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar. Zorčič se menda pripravlja na predsedniške volitve, a najbrž tako kot doslej spet precenjuje svojo politično vlogo. Zadovoljen bo lahko, če bo jeseni izvoljen za župana Brežic.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24