Revija Reporter
Slovenija

Kako se je ministrski kandidat poslancev Svobode pustil sprovocirati Žanu Mahniču in se razgalil kot proruski kandidat

Igor Kršinar
1 3.984

3. avg. 2024 6:41 Osveženo: 6:50 / 03. 8. 2024

Deli na:

Martin Premk (na sredini) na eni od borčevskih prireditev, ki se jih redno udeležuje.

Saša Dragoš

Poslanec Svobode in predsednik odbora za obrambo Martin Premk je favorit poslancev svoje stranke za obrambnega ministra. A njegovi kandidaturi ni naklonjen premier Robert Golob. Problematična naj bi bila Premkova stališča in glasovanja o zadevah, povezanih z vojno v Ukrajini, zaradi katerih ga označujejo za proruskega.

Marca lani je državni zbor na predlog SDS razpravljal o resoluciji o uvrstitvi Ruske federacije med države, ki podpirajo terorizem. Ker je vlada ugotovila, da to ne bi prispevalo k umiku ruskih sil z ukrajinskega ozemlja in zaustavitvi vojne, je odbor za zunanjo politiko ni podprl, prav tako jo je nato zavrnila tudi večina poslancev.

Poslanec Svobode s Putinovimi argumenti

Sporna pa je bila Premkova izjava med razpravo o vojni v Ukrajini, ki jo je poslanec SDS Žan Mahnič primerjal z drugo svetovno vojno in agresijo nacistične Nemčije. Ob tem je sprovociral Premka, ki se je nato »postopkovno« oglasil.

Po Šarcu Črnčec? Zakaj Martin Premk ne bo obrambni minister

»Predlagal bom, da se tukaj govori o točki, ki je na dnevnem redu, ne pa o drugi svetovni vojni. Ker če ste že rekli, da ste zgodovinar, vam lahko tudi povem, da to, kar se dogaja v Ukrajini od leta 2014 ali pa v leto 2022, je popolnoma neprimerljivo s tragedijo druge svetovne vojne, 50 milijoni mrtvih, koncentracijskimi taborišči, holokavstom, genocidom in vsem tem. In če že govorimo o drugi svetovni vojni, bi jaz nehal, da ne bomo prišli do tega, zakaj ima Stepan Bandera, ki je odgovoren za holokavst nad Poljaki, nad Judi, spomenike in ulice v Kijevu in zakaj se v Ukrajini časti 14. SS-divizija Galician, ki je pobijala tudi na našem ozemlju. Res, držimo točke dnevnega reda, ne pa druge svetovne vojne.«

Problem Premkove izjave je v tem, da je uporabil podobne očitke, s katerimi vojno proti Ukrajini opravičuje ruski predsednik Vladimir Putin – da je cilj ruske »vojaške operacije« »denacifikacija in demilitarizacija Ukrajine«. Ukrajinsko vodstvo naj bi bilo nacistično med drugim tudi zaradi poveličevanja Bandere, ki je za mnoge Ukrajince narodni junak, saj se je boril za neodvisnost Ukrajine izpod takratne Poljske in Sovjetske zveze, hkrati pa ga njegovi nasprotniki imajo za skrajnega desničarja in nacionalista, ki je ob koncu vojne sodeloval z nacisti.

Molk je zgovoren

Po vojni je emigriral v Zahodno Nemčijo, kjer so ga leta 1959 agenti KGB zastrupili s cianidom. Predsednik Viktor Juščenko je leta 2010 Banderi posmrtno podelil naziv heroj Ukrajine, kar je obsodil Evropski parlament. Poznejši (proruski) predsednik Viktor Janukovič je odlikovanje razglasil za neveljavno, nato je priznanje Banderi leta 2019 zavrnil tudi ukrajinski parlament.

Kljub temu ima Bandera svoji ulici v Lvovu in Kijevu, vendar pa to ne more biti opravičilo za rusko agresijo na Ukrajino, med katero si je priključila njeno ozemlje in tam namesto ukrajinskega  jezika za uradni jezik uvedla ruščino. Zato tudi zahodni svet ni nasedel Putinovi propagandi, očitno pa mnogi v Sloveniji so.

Premk ni odgovoril na naša vprašanja, ki smo mu jih poslali po predstavniku za odnose z javnostmi poslanske skupine Svobode. Sporočil nam je, da za Reporter ne bo dajal izjav. Tako nam kot predsednik odbora za obrambo in možni kandidat za obrambnega ministra ne želi pojasniti, kakšno je njegovo stališče do slovenskega članstva v Natu in širitvi te organizacije na nove članice, kakšno je njegovo stališče do vojne v Ukrajini in vojaške pomoči zahodnih držav pri njeni obrambi ter zakaj je maja lani glasoval proti deklaraciji o gladomoru.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24