Revija Reporter
Slovenija

Kako lahko Trump in Salvini neusmiljeno pahneta Slovenijo v gospodarsko krizo

Aleš Žužek

23. feb. 2019 6:00 Osveženo: 14:05 / 23. 2. 2019

Deli na:

Ameriški predsednik Donald Trump in italijanski notranji minister Matteo Salvini.

Reuters

Pogosto se v zadnjem času govori o recesiji, ki Slovenijo tako rekoč čaka za vogalom in na katero v naši državi nismo pripravljeni.

Včasih so to le temačne prerokbe, toda zagotovo obstajajo tudi realne možnosti za novo svetovno ali evropsko recesijo, ki bi udarila tudi Slovenijo. Predvsem so to nevarnosti, ki so povezane s političnimi dejanji in dogodki, ki imajo lahko tudi velike gospodarske posledice.

Prva grožnja: brexit

Prva nevarnost je brexit oziroma izstop Velike Britanije iz EU, še zlasti, če bo 29. marca letos prišlo do nenadzorovanega oziroma tako imenovanega no-deal brexita. Velika Britanija ni zelo pomembna neposredna slovenska gospodarska partnerica, je pa nenadzorovani brexit oziroma brexit  brez dogovora za Slovenijo posredno nevaren, saj bi lahko zamajal naše velike trgovinske partnerice, kot sta Nemčija in Francija.

Po izračunih GZS bi brexit brez dogovora zmanjšal naš bruto domači proizvod (BDP) do enega odstotka. To ne pomeni, da bi padli v recesijo (država uradno pade v recesijo, ki ima dve zaporedni četrtletji negativno gospodarsko rast), ampak bi le imeli nižjo gospodarsko rast.

Druga grožnja: Trumpove trgovinske vojne

Res je, da je predsednik ZDA Donald Trump poročen z našo rojakinjo Melanio in da so ga naši mediji nekoč pogosto označevali za najbolj slavnega in bogatega slovenskega zeta, a njegove politične poteze lahko imajo hude gospodarske posledice za Slovenijo.

Kot vemo, je Trump zagovornik protekcionizma, zaradi česar je proti Kitajski že lani spomladi sprožil trgovinsko oziroma carinsko vojno. Nato je prišlo decembra lani do premirja, če pa ne bo ustreznega dogovora med državama, pa Trump grozi še z nadaljnjim uvajanjem carin na kitajske izdelke.

Trump grozi s trgovinsko vojno tudi EU, saj napoveduje drastično povečanje carin na uvoz avtomobilov iz Evrope. To bi zlasti udarilo nemško avtomobilsko industrijo, nekateri ekonomisti celo svarijo pred svetovno recesijo v primeru avtomobilske carinske vojne.

Kot vemo, je Nemčija naša največja gospodarska partnerica. Če bi nemški gospodarski stroj prišel zaradi Trumpove trgovinske vojne proti Kitajski in/ali Evropi v hude težave, bi to zelo udarilo tudi Slovenijo.

Tretja grožnja: Salvinijeva Italija

Italijanski notranji minister Matteo Salvini je zaradi upravičene zaostritve politike priseljevanja zelo priljubljen na slovenski desnici. Tako zelo, da številni simpatizirajo z njim celo takrat, ko v želji po pridobivanju glasov desno usmerjenih Italijanov namenoma zamolčuje zločine Mussolinijeve fašistične Italije nad Slovenci.

A vladna politika Salvinijeve Lige in Di Maiovega Gibanja pet zvezdic, ki zagovarja zapravljivo proračunsko politiko in se včasih celo spogleduje z izstopom iz evroobmočja ali celo iz EU, ima lahko tudi škodljive gospodarske posledice. Če se zamaje več kot 60-milijonska Italija, ki je že zdaj druga najbolj zadolžena članica EU in je konec lanskega leta uradno padla v recesijo, bo to zatreslo tudi celotno evropsko gospodarstvo.

Najbolj črn scenarij za svetovno, evropsko in slovensko gospodarstvo pa bi bil, če bi hkrati prišlo do nedogovorjenega brexita, razmaha Trumpove trgovinske vojne proti Kitajski in EU ter hude gospodarsko-politične krize v Italiji.