Revija Reporter
Slovenija

Kako je Anže Logar pomagal prikriti nepravilnosti Janševega golf prijatelja Andreja Marčiča na Onkološkem inštitutu

Igor Kršinar
1 7.204

21. avg. 2021 6:00 Osveženo: 8:59 / 21. 8. 2021

Deli na:

Anže Logar je kot poslanec SDS problematiziral pogodbo Onkološkega inštituta z informatikom Sandijem Ogrizkom, ki je ugotovil več pomanjkljivosti v storitvah podjetja Marand.

Bobo

Poslovnež Andrej Marčič, ki se s prvakom SDS Janezom Janšo udeležuje turnirjev golfa na Mavriciju, je največ poslov opravil z Onkološkim inštitutom, kjer je od leta 2003 dobil več kot 17,5 milijona evrov. Ko je informatik dr. Sandi Ogrizek lani ugotovil več pomanjkljivosti v Marandovih storitvah, je Anže Logar kot predsednik komisijen za nadzor javnih financ dosegel, da so njegovo pogodbo razveljavili, poslanca LMŠ Jožeta Lenarta, ki je Ogrizka za sodelovanje priporočil Onkološkemu inštitutu, pa obtožili koruptivnega ravnanja.

Pred kratkim je portal Necenzurirano razkril, da se predsednik vlade in SDS Janez Janša udeležuje turnirjev golfa na Mavriciju skupaj s poslovneži, ki kujejo dobičke v javnem zdravstvu. Ob lobistu Božu Dimniku je skupaj z Janšo na fotografiji tudi Andrej Marčič, lastnik podjetja Marand, ki se ukvarja z informacijsko tehnologijo.

Fotografija je nastala leta 2003, ista družba pa se nato pojavi še na dokumentu iz leta 2015, ko so bili soigralci na turnirju golfa na Mavriciju. Tri leta za tem, ko je Janša prvič prevzel vlado, se je v podjetju Marand zaposlil njegov najstarejši sin Žan. Medtem ko je poslanska skupina SDS s preiskovalnimi komisijami preganjala korupcijo v zdravstvu, je Janšev prijatelj z golfskih turnirjev mastno služil milijone v zdravstvenem sektorju in javni upravi.

Onkološki inštitut skriva dokumente

Po podatkih aplikacije erar je podjetje Marand Inženiring od leta 2003 s proračunskimi porabniki izposlovalo 102,2 milijona evrov, od tega daleč največ z Onkološkim inštitutom, od katerega je prejelo več kot 17,5 milijona evrov, v vsoti pa niso všteti prejemki pred letom 2003. »Onkološki inštitut je s podjetjem Marand sodeloval v letih od 1994 do 2019. Za specifične potrebe Onkološkega inštituta je podjetje razvilo glavni bolnišnični informacijski sistem, v letih, ki so sledila, smo sodelovali še na področju informacijske podpore presejalnim programom za raka ZORA in DORA, Registru raka Republike Slovenije, vseskozi pa tudi na področju nabave in vzdrževanja strojne opreme ter sistemske programske opreme,« so nam odgovorili z Onkološkega inštituta.

Andrej Marčič na jahti Brioni 44.

Mediaspeed

»Z letom 2019 je Onkološki inštitut Ljubljana nadaljeval sodelovanje s pravnima naslednikoma Marand Inženiringa – Better, d. o. o., in Integralis, d.  o.o. S podjetjem Marand programska oprema, d. o. o., ne sodelujemo.« Po podatkih Erarja so družbi Integralis, katere solastnik je Marčič, za storitve plačali skupno 578.905 evrov.

Na vprašanje, kako so zadovoljni s storitvami Maranda, nam niso odgovorili. Po naših podatkih naj bi odkrili več pomanjkljivosti, na katere je opozoril računalniški strokovnjak dr. Sandi Ogrizek. Zato smo zaprosili za vpogled v dokumentacijo, a so nas na Onkološkem inštitutu zavrnili: »Glede zapisov, ki jih navajate, pojasnjujemo, da gre za dokumente, ki vsebujejo občutljive podatke, katerih razkritje bi lahko negativno vplivalo na poslovanje Onkološkega inštituta in ogrozilo informacijsko varnost inštituta. Zato vam jih žal ne moremo posredovati.«

Ugotovil pomanjkljivosti, nato so mu prekinili pogodbo

Sandi Ogrizek je na naše poizvedovanje, ali drži, da je ugotovil več nepravilnosti pri storitvah podjetja Marand na Onkološkem inštitutu, odgovoril: »Lahko potrdim točnost vaših informacij, to pa je vse.«

Toda njegove ugotovitve je zasenčila afera o njegovem sodelovanju z OI, ker ga je leta 2018 najel brez javnega razpisa. Še več, inštitutu ga je priporočil poslanec LMŠ Jože Lenart, ki je tudi član odbora za zdravstvo. Ogrizka je poznal po sodelovanju z njegovo ženo v slovenjgraški bolnišnici, kjer so bili z njegovimi storitvami zelo zadovoljni. Zato ga je na obisku odbora za zdravstvo na OI, kjer je bil s podpredsednikom odbora Francem Trčkom (manjkala je takratna predsednica odbora Jelka Godec iz vrst SDS), priporočil za sodelovanje.

Ker na OI pogodbe niso sklenili skladno z vsemi pravili, so jo morali pozneje prekiniti. Zgodbo so najprej objavili v Dnevniku, nato pa se je oglasil še takratni predsednik komisije za nadzor javnih financ iz vrst SDS Anže Logar, ki je javno obsodil početje poslanca Lenarta in opozoril na sporno pogodbo s samostojnim podjetnikom Ogrizkom.

V javnosti je bilo objavljeno, da je Ogrizek za svoje svetovalne storitve prejel več kot 76.000 evrov, niso pa poročali o tem, koliko denarja za storitve informacijske tehnologije je s svojim delom prihranil Onkološkemu inštitutu. »Ob novoletnem voščilu januarja 2021 mi je dejal, da so ga na OI ponovno povabili k sodelovanju. Zaprepaden mi je dejal, da z njegovim odhodom ni bilo pri projektih, kjer je delal, nobenega napredka in so aktivnosti obstale. To pa je po njegovem mnenju za OI velika škoda, saj informacijskega sistema niso mogli uporabljati, kot bi ga sicer lahko glede na cilje, ki so si jih zastavili v sodelovanju z dr. Sandijem Ogrizkom. Upam, da je v tem letu prišlo do napredka in da so cilji doseženi,« nam je povedal poslanec Jože Lenart.

Onkološki inštitut

Primož Lavre

KPK predlagala inšpekcijski nadzor in revizijo poslovanja OI

Komisija za preprečevanje korupcije je pri najemu informacijskih storitev pri zunanjemu izvajalcu, podjetniku Sandiju Ogrizku, zaznala sum kršitev zakona o javnem naročanju, zato je državni revizijski komisiji predlagala uvedbo postopka o prekršku zoper OI in njeno odgovorno osebo. Komisija je zaznala tudi sum (ne)vključitve protikorupcijske klavzule v vsebino pogodbe, sklenjene med OI in zunanjim izvajalcem, zaradi česar je uvedla prekrškovni postopek. Glede poslanca LMŠ Jožeta Lenarta pa ni mogla potrditi, da je s posredovanjem pri angažiranju zunanjega svetovalca kršil določila zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Po drugi strani pa je KPK zaznala tveganje za kršitev dolžnega izogibanja nasprotju interesov, zato je državnem zboru priporočila, naj sprejme kodeks oziroma ustrezna pravila z jasnimi navodili obnašanja poslancev.

Toda za našo zgodbo je bolj pomembno naslednje: »Komisija je preučila tudi vsebino ugotovitev zunanjega izvajalca, ki je predstavil pomanjkljivosti programske rešitve, ki jo je razvilo podjetje Marand, d. o. o., in jo kasneje (nepopolno) nadomestilo z drugo programsko rešitvijo. Izdal je tudi več opozoril in predlagal ukrepe. Komisija je o ugotovitvah zunanjega izvajalca obvestila Informacijskega pooblaščenca in Računsko sodišče RS in jima predlagala, da iz svoje pristojnosti opravita inšpekcijski nadzor oziroma revizijo poslovanja Onkološkega inštituta.«

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24