Revija Reporter
Slovenija

Kadunc in Urbanija sta podpisala pogodbo

STA
15 635

8. nov. 2021 13:19 Osveženo: 23:10 / 08. 11. 2021

Deli na:

Uroš Urbanija

Bobo

V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor Ukoma Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v letošnjem letu. Po več kot 300 dneh pa je STA prejela tudi prvo plačilo za opravljeno javno službo v tem letu. Vzpostavitev financiranja je pozdravil predsednik republike Borut Pahor, pa tudi v društvu in sindikatu novinarjev.

Kot je v izjavi za medije povedal Urbanija, je s pogodbo opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt. Urbanija je v izjavi dejal, da pogodba temelji na zakonu o STA, ki govori o tem, da mora STA objavljati povzetke novic o dogodkih v Sloveniji in svetu v slovenskem in angleškem jeziku, pripravljati mora tudi radijske novice, fotografije z najpomembnejših dogodkov ter v celoti vsebine o manjšinah in slovenski skupnosti v zamejstvu in po svetu.

"In kar je najpomembnejše, vsebine morajo biti brezplačno dostopne vsem pod enakimi pogoji. Upam, da je to pozitivno sporočilo ne le za medije, ki koristijo te vsebine, ampak tudi za vse zaposlene, kajti bilo je nesprejemljivo, da je nekdanje vodstvo STA zaposlene izkoriščalo v obupnih poskusih, da bi se izigravalo zakonska določila," je dejal Urbanija.

Kadunc je v izjavi dejal, da ga veseli, da so uspeli podpisati pogodbo, ki bo "omogočila normalno financiranje in s tem tudi dejavnost STA letos, pa tudi za prihodnje leto nam bo nekaj ostalo". Obenem je opozoril, da je pred njimi še izziv, in pri tem je izpostavil nejasnost zakonskih določb glede storitev fotoservisa. Obenem pa je ugotavljal, da bodo zdaj lahko te izzive naslovili v miru in pripravili ustrezen poslovni načrt za prihodnje leto.

"Ta podpis ni ne zmaga ne poraz nikogar. Je osnova, da lahko STA dobi vsa sredstva, ki so ji jih namenili poslanci DZ," je Kadunc navedel v dodatni izjavi za STA. Poudaril je, da je bila od prvega dne njegovega dela, ko je pred dobrim tednom dni zasedel mesto v. d. direktorja agencije, razrešitev akutne problematike njegova prioriteta. Dodal je še, da zaveze, ki jih je s podpisom pogodbe za letos sprejela STA, "niso takšne, da jih ne bi mogla izpolniti".

Vladni urad za komuniciranje (Ukom) je danes, na zadnji dan 30-dnevnega roka, tudi poravnal avgustovski zahtevek za nadomestilo za opravljanje javne službe, so potrdili na agenciji. Tega je STA predložila Ukomu na podlagi junija uveljavljene uredbe in znaša okoli 141.000 evrov. Po poslovnem načrtu je sicer STA načrtovala mesečne prihodke države za javno službo v višini 169.000 evrov.

Nekdanji direktor STA Bojan Veselinovič ob današnjem podpisu pogodbe med STA in Ukomom meni, da je pravi vsak korak, ki STA odmika od stečajnega brezna. Upa, da je pogodba spremenjena do te mere, da bo vsaj letos zagotovila obstoj STA in socialno varnost zaposlenih. Z njimi so bile vse odločitve vedno odgovorno skomunicirane, je zapisal.

Ostro zavrača trditve, da je prejšnje vodstvo zaposlene izkoriščalo pri izigravanju zakonodaje. Se je pa Ukom očitno končno sprijaznil, da mu zakonodaja nalaga financiranje STA, ugotavlja in pristavlja: Seveda če držijo informacije, da je pristal na zunajsodno poravnavo namesto začetih izvršb za mesečne zahtevke, ki bi jih moral plačati, pa se je namesto tega raje odločil za njeno več kot 300-dnevno izčrpavanje.

Predsednik republike Borut Pahor pozdravlja ureditev financiranja Slovenske tiskovne agencije. Kot je ob tem zapisal na Twitterju, STA opravlja nenadomestljivo agencijsko poslanstvo v medijskem prostoru. Pahor je v minulih mesecih večkrat izpostavil, da si želi, da vlada čim prej poišče način za financiranje STA. Poleti pa je Slovenski tiskovni agenciji podelil državno odlikovanje red za zasluge.

V sindikatu novinarjev ob podpisu pogodbe med STA in Ukomom pričakujejo, da bo finančnega izčrpavanja agencije konec in da bosta vlada in STA sklenila ustrezen dogovor o financiranju tudi vnaprej. Opozorili so, da je skoraj enoletna prekinitev financiranja razvojno in kadrovsko močno prizadela delovanje agencijskega servisa, zaradi česar bo potrebno sveže zaposlovanje za saniranje povzročene škode.

V Društvu novinarjev Slovenije pa poudarjajo, da je podlaga za podpis pogodbe lahko le zakon, in ne uredba, dogovor pa spremljajo z zadržanostjo in previdnostjo. Spomnili so, da so v začetku meseca zagnali drugi krog kampanje Za obSTAnek, v katerem se je skupaj z donacijami nabralo že več kot 100.000 evrov za pomoč STA. Prepričani so, da je tudi izjemen odziv v kampanji pomenil dodaten pritisk na odločevalce za vzpostavitev financiranja.

STA sicer letos javno službo opravlja brez državnega plačila. Stečaju se je doslej uspela izogniti tudi s pomočjo prodaje treh terjatev in s pomočjo sredstev donacijske kampanje Društva novinarjev Slovenije Za obSTAnek. Kljub temu se je znašla v hudi finančni stiski, zaradi negotovih razmer pa jo je v minulih mesecih zapustilo precej zaposlenih.