Revija Reporter
Slovenija

Julija v cestnem prevozu več potnikov

STA

20. sep. 2014 6:15 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Avtobusi v javnem medkrajevnem in mednarodnem linijskem prevozu so v juliju prepeljali dobrih 879.000 potnikov ali za tri odstotke več kot v juliju 2013, medtem ko so avtobusi v mestnem javnem linijskem prevozu v juliju prepeljali okoli 2,6 milijona potnikov oz. za dva odstotka več kot v istem mesecu prejšnjega leta, kažejo podatki Sursa.

Po drugi strani je bilo v zračnem prevozu in v letališkem prometu prepeljanih manj potnikov kot pred enim letom. Končni podatki o transportu za julij, ki jih je zbral Statistični urad RS (Surs) namreč kažejo, da so letala največjega slovenskega letalskega prevoznika v tem mesecu prepeljala nekaj manj kot 121.000 potnikov ali za tri odstotke manj kot v juliju 2013, opravila pa so nekaj več kot 140 milijonov potniških kilometrov, kar je za dva odstotka manj kot prejšnje leto v istem mesecu.

V letošnjem juliju je z oz. na Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana odpotovalo in pripotovalo nekaj manj kot 148.000 potnikov ali za tri odstotke manj kot v juliju 2013.

Je pa bil zato mesečni pretovor blaga v koprskem pristanišču v mesecu juliju do zdaj največji v tem letu, saj so pretovorili nekaj manj kot 1,7 milijona ton blaga ali za 13 odstotkov več od povprečja v prvih sedmih mesecih leta 2014 in za 12 odstotkov več kot v juliju 2013.

Statistika kaže še, da je bilo julija prvič v Sloveniji registriranih 6315 osebnih avtomobilov, od tega 4673 novih. Podatki, iz katerih so izločili vpliv sezone in koledarja, kažejo, da je bilo v letošnjem juliju za devet odstotkov več prvič registriranih novih avtomobilov kot v juniju.

Podatki, iz katerih je bil izločen samo vpliv koledarja, torej števila delovnih dni in praznikov, pa kažejo, da je bilo število prvič registriranih novih osebnih avtomobilov v juliju 2014 za sedem odstotkov višje kot v istem mesecu prejšnjega leta.