Odpreti bi bilo treba tudi vprašanja meja znotraj nekdanje Jugoslavije, pravi Jelinčič, ki bi za nameček odprl še vprašanje o lastništvu morja. Tega so po njegovem »sunili« Hrvati, ki, tako trdi Jelinčič, nikoli niso bili lastniki morja. To je bilo jugoslovansko, še prej pa avstro-ogrsko in madžarsko, je odločen.
Daljši intervju z Jelinčičem, o Hrvatih in morju govori od 3:10 minute:
Pravi tudi, da so Istra in trije kvarnerski otoki Cres, Krk in Lošinj nekoč pripadali Sloveniji, Dalmacija pa je bila samostojna država v avstrijskem delu nekdanje habsburške monarhije. »Hrvati so to vse vzeli,« vztraja Jelinčič, čeprav so bili integralni del madžarske kraljevine v Avstro-Ogrski, po vojni pa so postali »vojni plen« Srbije.
Upošteval bi mednarodne pravne dokumente, ki so bili veljavni po razpadu Avstro-Ogrske. Po Jelinčičevi interpretaciji Hrvati tedaj niso obstajali, ampak so bili del kraljevine Madžarske.
Pravi, da bi lahko Madžari odprli vprašanje Reke, ki naj bi bila nekoč, tako meni Jelinčič, madžarska luka, hkrati pa bi lahko Slovenija odprla vprašanje ne samo Istre in otokov, temveč tudi dela Medžimurja. »Čakovec je bil do leta 1929 slovensko mesto.«