Več o poslancih z najdaljšimi mandati pišemo v tiskani izdaji, tu pa izpostavljamo dva »večna« poslanca – vsaj eden še vedno sedi na poslanskem stolčku.
Med sedanjimi poslanci je rekorder prvak SNS Zmago Jelinčič, ki je bil prvič izvoljen leta 1992, nato se je 2011 poslovil in po zadnjih volitvah leta 2018 vrnil v državni zbor. Tako mu zdaj teče že 22. leto poslanskega mandata, do rednih volitev pa je še dobro leto. Dolgo je bila njegova družica Polonca Dobrajc, ki je skupaj z njim prišla v državni zbor, leta 2000 pa je prestopila k SDS, kjer je svojo poslansko kariero nadaljevala do leta 2008. V svojih prvih mandatih je z glasovi svojih poslancev omogočil Drnovškove vlade, po letu 2004 pa se je zbližal z Janšo, kateremu zdaj omogoča vladanje z manjšinsko vlado.
V zgodovino poslancev z najdaljšim stažem se bodo nedvomno zapisali tudi Tone Anderlič, Janko Veber in Jožef Jerovšek. Zlasti Anderliča si bomo zapomnili po vzdevku car parlamenta, saj je bil kot vodja največje poslanske skupine močnejši od predsednika državnega zbora. Leta 1990 je bil izvoljen v (osamosvojitveno) skupščino, kjer je nato dobrih 21 let zastopal barve LDS. Ko je leta 1996 vinjen z avtomobilom zletel s ceste, je njegov odstop zahtevala takratna poslanka Ljerka Bizilj, a ker se zanjo ni zmenil, je zapustila poslansko skupino. Svojo politično moč pa je najbolj pokazal nekaj let pozneje, ko je ustavno sodišče razsodilo, da bi moral državni zbor uzakoniti večinski volilni sistem. »Ni Boga nad menoj, ki bi mi ukazoval, kako naj glasujem,« je takrat vzkliknil. Pozneje je njegova politična moč usahnila. Leta 2008 ni bil izvoljen v državni zbor, ampak se je vanj vrnil kot nadomestni poslanec Katarine Kresal, ki je v Pahorjevi vladi postala notranja ministrica. Leta 2011 se je dokončno poslovil iz parlamenta.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24