»Uradno stališče srbskih oblasti je, da je bilo gradivo nekdanje zvezne SDV uničeno med bombardiranji Nata leta 1999,« pravi direktor Arhiva Slovenije dr. Bojan Cvelfar.
Udbovsko gradivo naj bi bilo shranjeno v prostorih zveznega ministrstva za notranje zadeve, ki je bilo cilj napadov Natovih letal. Ker je gradivo pogorelo, ne vemo, ali so bile tam shranjene kopije dokumentov slovenske Udbe. Izvirnike so večinoma uničili slovenski udbovci aprila 1990 med prvim in drugim krogom volitev, ko je bilo znano, da bo na oblast prišel Demos.
Ohranil pa se je vojaški arhiv v Beogradu, v katerem so slovenski zgodovinarji, kriminalisti in tožilci že našli pomembne dokumente za razjasnitev povojnih pobojev. Kot pravi Cvelfar, je tam tudi izjemno zanimivo gradivo vojaške obveščevalne službe do sredine 50. let.
V ponedeljek, 25. septembra, se bodo na delovnem sestanku v Beogradu zbrali direktorji vseh držav naslednic. Med njimi bo tudi Cvelfar kot direktor Arhiva Republike Slovenije: »Najprej bomo sodelovali na sestanku projektne delovne skupine, ki se ukvarja s pripravo projekta digitalizacije arhivskega gradiva v Arhivu Jugoslavije.
V pripravi projekta aktivno sodelujemo vse države naslednice. Po tem skupnem sestanku se nameravamo direktorji arhivov ločeno pogovoriti o nadaljnjih konkretnih korakih glede tega projekta, verjetno bo pogovor nanesel tudi na nekatere druge teme, ki se tičejo sporazuma o nasledstvu, priloge D (arhivi).
V vprašanjih nasledstva pričakujemo nov zagon, saj so zaradi postopkov kadrovskih menjav na najvišjih mestih v arhivih v Srbiji (Arhiv Jugoslavije), Makedoniji (Državni arhiv Republike Makedonije) in na Hrvaškem (Hrvatski državni arhiv) procesi na tem področju v zadnjem letu nekoliko zastali.«
Pred dvema tednoma je slovenska delegacija iz arhiva zveznega zunanjega ministrstva v Beogradu prevzela 60 mednarodnih pogodb, ki se nanašajo na razmejitev Slovenije s sosednjimi državami.