Revija Reporter
Slovenija

Janševa vlada je želela večji nagib nacionalke na desno, a uspelo ji je le poglobiti anarhijo (KOMENTAR)

Ljerka Bizilj
1 1.982

19. jun. 2022 6:00 Osveženo: 7:05 / 19. 6. 2022

Deli na:

Protesti proti posegom Janševe vlade v RTV Slovenija.

Bobo

Pisati o nacionalni televiziji pogosto pomeni ponavljati se, domala vse teme in problemi so že leta dokaj enaki. No, zdaj je na programu nekaj, kar naj bi bilo novo: Panorama; vanjo pa so »vtaknili« še kakšno oddajo, ki je bila prej na prvem programu, npr. Kodo.

Prav namerno sem počakala, Panorami sem želela dati čas, da se »zapelje«, da prebrodi začetne spodrsljaje, a četudi ne bi. Kot pravi M. Medvešek (reporter.si ) – nič novega, do osmih že vse videno in slišano, malo razlogov, da bi se »zasedeli« ob televizijskem sprejemniku, o čemer pričajo tudi dosegljivi podatki o gledanosti.

Kaj naj bi bila torej dodana vrednost Panorame? Bolj pozorno spremljanje sicer ponudi nekaj prebliskov: imeti želijo drugačen, tudi nekoliko bolj sproščen pristop kot v drugih informativnih oddajah, nekatera dogajanja želijo razčleniti z drugačnih zornih kotov, radi bi ponudili ozadja določenih dogodkov, vključiti želijo kakšen dogodek, ki ga v drugih oddajah ni, a jim to očitno bolj redko uspe.

Namen je sicer dober. Tudi če so napovedovali nekakšno desno usmerjeno oddajo, to seveda ni. Problemov pa je več: za to, kar želijo, imajo evidentno premalo informacij in premalo znanja. To je čutiti domala v vsem, kar ponujajo. Tudi voditelji in novinarji, čeprav čisto simpatični, pač ne morejo izgubiti pristopa jutranje zabavno-svetovalne oddaje, in vsaj mene moti, da kateri od njih zjutraj klepeta npr. o nezvestobi, kar je sicer povsem relevantno, zvečer pa napoveduje npr. dogajanje v Ukrajini; druga voditeljica pa v Svetu 24 razlaga, da ji ni nič žal, da se je slekla za Playboy.

Janševa vlada je želela večji nagib nacionalke na desno, kar ji je v bistvu uspelo le s sestavo PS in tu in tam s kakšno oddajo, v programu in v večini oddaj pa ne. Uspelo jim je pa poglobiti že tako anarhične razmere na TVS.

V vsakem primeru bodo ob ohranitvi Panorame morali spremeniti spored na prvem programu ali pa jo prestaviti. Ob istem času je vsaj dvakrat tedensko informativni program, do petih popoldne pa moramo spremljati zagrebško, srbsko, britansko in druge tuje televizije, da sploh kaj izvemo; kar se dogaja doma – pa lovimo po spletu.

Morda so se hoteli z enakimi vsebinami postopoma »rešiti« zabetoniranih oddaj, voditeljev in fevdov, ki so se utrdili v informativnem programu, kjer so odpori proti vsakomur in vsemu tako veliki, da je težko karkoli spremeniti. Če se samo spomnim, kakšen šov, koliko nasprotovanj novinarjev je bilo, ko smo postavljali Studio 3 in vanj združili notranjo politiko s Tarčo, Globus z zunanjo politiko in gospodarsko oddajo Točka preloma!

Mnogi, ki niso bili poleg, so vse skupaj rušili prek medijev, programskega sveta (PS) in še koga. Praviloma je domala vsak novinar informativnega programa svoj urednik, ki pogosto kritizira vsevprek, zahteva spremembe, ko do njih pride, protestira. Najbolj se bojijo konkurence!

Žal je Panorama nastajala v luči političnih pritiskov, namer po preoblikovanju politične podobe nacionalne televizije in bila je napovedovana kot desna programska revolucija. Na družbenih omrežjih Panoramo promovirajo kot pregled najzanimivejših dogodkov dneva v Sloveniji in tujini. To so tudi, sicer že nekoliko okosteneli Odmevi.

Lahko bi Panoramo okrepili z znanjem, informacijami, kakšnim bolj verodostojnim voditeljem, vanjo vključili še pogovor, soočenje, komentar in vse to ponudili v okviru Odmevov – če hočejo spremembe. Skratka, na TVS so uvedli spremembe, vprašanje pa je, ali prave in na pravi način. Vsekakor pa je problematika javne RTV večplastna – politični pritiski nanjo se prepletajo in zakrivajo notranjo, dobesedno anarhijo, zakoreninjene vzorce in nerazumevanje, kaj je uredniška politika …

O tem priča marsikaj, navsezadnje tudi pogovor z novinarjem in članom PS Gregorjem Drnovškom (Domovina), ki sem ga ujela nekje na spletu, ko govori o zahtevi po novinarski avtonomiji in pravi, da kršitev avtonomije lahko razumemo kot to, da nekdo odreže del vsebine in prepreči objavo; ta naša avtonomija ni ogrožena, zatrjuje; najbolj nam je avtonomija kršena, ker je premalo kadra v informativnem programu, problem so tudi parkirišča, ki jih ni …

Kdaj se nas usmerja pri gostih; problem je bil, ker so prestavili oddaje na drugi program in nekatere ukinili. Zavedamo se, da smo marsikje zastareli in okosteneli, nas pa moti, da je za en segment na televiziji trenutno vse mogoče; izpolni se jim vsaka želja, a na račun nas. Mi pa dihamo s škrgami, oni imajo vse. Ob tem, mimogrede, RTV poroča o dobrem finančnem položaju!?

Premalo besede imamo novinarji pri urejanju televizije, nismo dovolj slišani, tudi mi smo stroka, toži Drnovšek; s Panoramo delamo konkurenco drugim oddajam na prvem. Drnovšek pravi, da kar naprej poslušajo, da so prejšnji PS delali enako, a 15 let niso ukinjali eminentnih oddaj. In če kdo ni zadovoljen z izbiro gostov? Potem si je tudi sam kriv; ko smo povabili predstavnike desne strani, so nam odgovarjali, da so njihova stališča na tviterju. Gospoda Janšo smo ničkolikokrat vabili v Odmeve, pravi Drnovšek, pa je prišel le tik pred volitvami. To se je dogajalo tudi pred leti. Kako biti uravnotežen?

Ljerka Bizilj

Primož Lavre

Spominjam se – ko sem direktorovala televiziji – so mi »desni» očitali«, da sem premalo storila za uravnoteženost, levi pa so mi zamerili preveliko zavzemanje za uravnoteženost; razen kakšnih spodrsljajev, sem prepričana, da s/m/o se novinarji v tistem času kar precej trudili, da je nacionalka gojila profesionalno držo.

Jasno je, da je v zadnjih dveh letih Janševa vlada želela večji nagib nacionalke na desno, kar ji je v bistvu uspelo le s sestavo PS in tu in tam s kakšno oddajo, v programu in v večini oddaj pa ne. Uspelo jim je pa poglobiti že tako anarhične razmere na TVS, in kot pravi Drnovšek in še mnogi: vzdušje je grozno, odnosi so na najnižji možni ravni, vlada kaos. Vsega tega ne bo preprosto rešiti; še močna profesionalna avtoriteta bo težko to zmogla.