Revija Reporter
Slovenija

Janšev peklenski načrt uničenja Nove Slovenije

Igor Kršinar
18 4.567

8. okt. 2023 20:00 Osveženo: 6:55 / 10. 10. 2023

Deli na:

V NSI so javno zavrnili špekulacije, da naj bi predsednika Mateja Tonina zamenjali z Jernejem Vrtovcem.

NSi

Ker prvak SDS Janez Janša ne more prevzeti NSI, jo skuša pred volitvami uničiti. Upokojence naj bi skušala speljati stranka Pavla Ruparja, mlade volivce pa Anže Logar. V ustanovitev nove stranke naj bi nagovarjal tudi Lojzeta Peterleta, upokojenega nekdanjega evropskega poslanca NSI.

Janšev podpornik, poslovnež Aleš Štrancar, pa je že lastniško prevzel Domovino, ki so jo pred leti ustanovili podporniki NSI. Zato se je v njeni tiskani izdaji tudi pojavil članek o domnevnem kadrovskem spopadu v NSI pred evropskimi volitvami.

»Pozor, volivci Nove Slovenije! Pozorno preberite sporočilo predstavnika vodstva stranke, iz katerega nedvoumno izhaja, da bo šel vaš glas, če boste spet glasovali za to stranko – naravnost v naročje tranzicijski levici. Ustanovitelj stranke dr. Andrej Bajuk se obrača v grobu,« se je prejšnjo sredo na omrežju X odzval prvak SDS Janez Janša.

Vznemiril ga je odgovor Janeza Pogorelca eni od gorečih privrženk SDS: »V tem mandatu nihče več ne želi iti v to vlado. Šli pa bomo v naslednjo. Če bo s SDS brez Janše, prav, sicer pa brez težav tudi v levo vlado.«

V zadnjih dneh je postalo vroče tudi zaradi sporazuma med vladno koalicijo in NSI o ustavnih spremembah pri imenovanju sodnikov. Po novem jih bo namesto državnega zbora imenovala predsednica države, kot je to urejeno tudi v veliki večini držav EU, medtem ko bo državni zbor imenoval sedem od 15 članov sodnega sveta z dvotretjinsko večino, nato pa bo sodni svet z dvotretjinsko večino izbiral sodnike v trajni mandat. Zaradi tega sporazuma so v SDS označili NSI kot koalicijsko partnerico, čeprav se z vladajočimi strankami pogovarja zgolj o spremembah ustave in volilne zakonodaje.

Ključni razlog za vojno med SDS in NSI, ki se je razplamtela v zadnjem letu, pa je seveda sklep vodstva NSI po izgubljenih referendumih, da Janše ne bodo več podprli za predsednika vlade. Tega jim prvak največje stranke na desnici ne bo nikoli odpustil, saj je NSI na neki način njegov (nezakonski) otrok. Pišemo, kakšna je bila Janševa vloga pri njeni ustanovitvi in kako se mu je izmuznila izpod nadzora.

Pišemo tudi o aktualnem dogajanju v NSI: kakšne razpoke so v stranki, ali bo Mateja Tonina res zamenjal Jernej Vrtovec in kdaj bo prva priložnost za njegovo zamenjavo; zakaj bodo evropske volitve usodnega pomena za Tonina.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24