Revija Reporter
Slovenija

Janša že postavlja pogoje bodočim koalicijskim partnerjem

STA

24. maj. 2025 15:19 Osveženo: 15:21 / 24. 5. 2025

Deli na:

Janez Janša na kongresu SDS v Ormožu

Primož Lavre

Predsednik SDS Janez Janša je v nagovoru kongresu izpostavil, da bo SDS do naslednjih volitev gradila le koalicijo z volivci, saj je čas, da "ukradeno državo Slovencem priborimo nazaj". Ob tem je nanizal veliko kritik levice, ki jo vidi kot "Ahilovo peto države". SDS pa predstavlja jasno alternativo z bojem za blaginjo državljanov, je dejal.

Prvak SDS se je po vnovični izvolitvi na čelo stranke v enournem nagovoru zbranim na kongresu v Ormožu zahvalil za zaupanje, družini pa za razumevanje.

Na kongresu, ki poteka leto pred volitvami v DZ, je ocenil, da bodo te prej kot v letu dni. O tem, s kom bodo sestavljali vlado, se bodo sicer pogovarjali po volitvah, bodočim koalicijskim partnerjem pa je Janša že danes postavil dva pogoja. Koalicijski partnerji v vladi SDS bodo morali dosledno spoštovati slovensko ustavo in zaveze iz resolucije Evropskega parlamenta o obsodbi vseh totalitarnih režimov. Kdor ni sposoben tega minimuma, po Janševi oceni sam sebe postavlja zunaj ustavnega in evropskega demokratičnega loka.

Ob tem je napovedal, da SDS nikoli več ne bo oblikovala vlade brez trdne in jasne programske večine. Če ne bo poenotenja o ključnih razvojnih politikah, "bomo pač počakali". SDS je namreč "trdna, močna in trdoživa stranka, ki je zgrajena za ves čas trajanja slovenske države". Ob tem se je v zadnjih 20 letih dvakrat "nesebično žrtvovala za Slovenijo" - v času gospodarske krize in epidemije covida-19, ko so v reševanje države "vložili srce in žulje". Medtem pa so jih "zapirali, obešali, nam kradli mandate, pozivali k smrti in čiščenju janšistov".

Prvak SDS je ob tem nanizal vrsto kritik na račun politične levice, posledica delovanja katere je v zadnjih letih "splošna negativna kadrovska politika, v kateri močna ozadja potiskajo v ospredje lutke v podobi novih obrazov". To je v dveh desetletjih ustvarilo "kadrovsko puščavo" na tem polu. "Kar imamo zdaj, kaže, da so nazadnje postrgali že na samem dnu," je puščice kritike usmeril v aktualno vlado Roberta Goloba.

Ob tem je nanizal še nekaj kritik na račun dela vlade. Slovenija je kljub visoki zaposlenosti zabeležila največji padec BDP oz. gospodarske rasti v EU, davčna obremenitev dela se je zvišala, prihajajo dodatni davki, med drugim prispevek za dolgotrajno oskrbo in rtv-prispevek, je naštel. "Zaradi vsega tega bodo plače in pokojnine bistveno manjše, računi pa višje kot bi morali biti," je dejal.

V času pred volitvami je tako po njegovih besedah nujno izostriti razliko med "tranzicijsko levico" in "demokratičnimi silami".

Akterjem na nasprotnem političnem polu je ob tem med drugim očital, da državo silijo k "hitrosti najbolj počasnega", s svojimi ukrepi želijo ustvariti čim več odvisnikov od države, si prizadevajo, da bi imeli vsi minimalne plače, želijo obdavčiti vse, ki so varčevali za lastne nepremičnine, ter sprejemajo ukrepe, ki še krepijo centralizacijo in finančno siromašijo občine.

SDS pa na drugi strani zagovarja hitrost, suverene in neodvisne posameznike, ugodnejše pogoje za gospodarstvo, meritokracijo in se zaveda, da brez konkurence ni napredka. Zagovarjajo tudi politiko, v kateri si lahko čim več posameznikov zgradi lasten dom, je zatrdil Janša.

"Najbolj pogost izgovor levice kjerkoli, da se nečesa ne naredi je: ni še čas, pogoji še niso pravi, potrebujemo več časa. Na drugi strani mi pravimo, da je vedno čas, pogoje je treba pač ustvariti. Kjer oni vidijo probleme, mi prepoznavamo priložnosti," je zatrdil.

Kot je še poudaril, SDS ostaja trdna in močna stranka, ta moč raste, v naslednjih mesecih pa jo bodo usmerili v gradnjo koalicije z volivci za dosego ustavne večine razuma. Strokovni svet je tudi že pripravil vladni program za naslednje mandatno obdobje, temelj katerega je blaginja slovenskega človeka, je še navedel Janša. Po njegovih besedah je namreč SDS edina stranka v državi, ki ima na voljo dovolj znanja, izkušenj, pa tudi kadrovskega potenciala, da lahko Slovenijo popelje na novo pot.