zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Kaj je razlog za Olgine ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Janša: Že dve leti ne plačujem RTV prispevka, k temu pozivam tudi druge

Deli na:
Janša: Že dve leti ne plačujem RTV prispevka, k temu pozivam tudi druge

Foto: Bobo

Obsodbe političnih pritiskov na delovanje novinarjev in medijev nasploh ter opozorila o pomenu objektivnega in nepristranskega novinarskega poročanja zaznamujejo današnjo nujno sejo odbora DZ za kulturo. Zahtevali so jo koalicijski poslanci, povod zanjo pa je bil zapis predsednika SDS Janeza Janše na Twitterju o novinarki in urednici TVS.

V poslanskih skupinah SMC, DeSUS in SD so Janšev tvit, ki je močno odmeval v javnosti, označili za nedopusten politični pritisk na svobodo novinarskega dela. Janja Sluga (SMC) je koalicijsko zahtevo za sklic seje utemeljila s potrebo po zavrnitvi verbalnega nasilja, ki si ga je po njenih besedah dovolil prvak opozicije. Janšev tvit je označila za "zavrženo in primitivno dejanje".

"Če danes ne bi bil 1. april, bi se človek zjokal nad tem, kar ste prebrali," se je na očitke Sluge odzval predsednik in poslanec SDS Janša. Opozoril je, da ima pri sebi vsaj nekaj 100 medijskih prispevkov obeh novinark Televizije Slovenija (TVS), o katerih je govora na odboru, v vsakem od njih pa je po njegovih besedah izrečena kakšna laž, ki ni bila nikoli deležna obsodbe novinarskega društva.

"Hvala koaliciji, da lahko razpravljamo o enem od ključnih problemov slovenskih davkoplačevalcev, to je o medijski prostituciji," je dejal Janša. Dodal je, da dobro razume prizadetost koalicije zaradi tvita, saj je prav zaradi medijske prostitucije zmagala na zadnjih volitvah. Začudil se je, da sta se novinarki tako hitro prepoznali v tvitu, čeprav v njem ni bilo ne priimka Carl ne Pašek Šetinc.

"Brez medijske prostitucije ne bi bilo možno, da sto tisoč ljudi prejema mizerne pokojnine, čeprav so delali polno delovno dobo." dodaja Janša. Kje je danes 571 novinarjev, ko je tajkun iz Foruma 571 kupil Delo in množično odpuščajo novinarje? Nobenega pisma, je še vprašal Janša. Po njegovem Slovenija še nikoli ni bila tako nizko na lestvici medijske svobode, kot je danes pod vladavino SMC in Mira Cerarja.

Vinko Gorenak (SDS) je poudaril, da se nihče od ogorčenih kritikov ni vprašal o vzroku Janševega tvita. V Sloveniji po poslančevih besedah namreč nimamo neodvisnega novinarstva, pač pa novinarstvo, ki je v veliki večini enako kot pred letom 1990. Verodostojne mednarodne raziskave pritrjujejo ugotovitvi, da je slovensko novinarstvo neuravnoteženo in levo usmerjeno, je dodal.

"Se je kdo kdaj vprašal, ali je bil Branko Grims prizadet ob poročanju Carlove? Se je kdo opravičil?" je vprašal Gorenak, ki je še nadaljeval: "Je kdo sklical sejo, ko je Mladina objavila mojo sliko z rogovi ali ko so zapisali, da je Jože Jerovšek sin osla?"

"Zakaj ni nihče reagiral, ko je Nedeljski dnevnik zapisal, da se bom moral za svoj obstoj še opravičiti?" je zanimalo Branka Grimsa (SDS), ki o poročanju novinarjev še pravi: "Dvakrat sem bil predlagatelj resolucije o totalitarizmih, novinarji pa mi podtikajo nacizem in fašizem." Že pet let se preganjam po sodišču, zapravil sem več kot 40 tisoč evrov, ker je bila moja družina označena za naciste, je povedal o svoji tožbi proti Mladini.

Volivci nam po koncu mandata izstavijo račun, novinarji pa se po kršenju novinarskega kodeksa naprej svaljkajo po hiši, je novinarjem očital Anže Logar. O početju poslancev koalicije pa pravi: Če se koalicija ukvarja s tem, kaj počne Janez Janša, potem ni čudno, da nima časa za reforme.

Dragan Matić (SMC), ki je tudi predsednik parlamentarnega odbora za kulturo, pa je Janševo in Gorenakovo razpravo označil za poučno, saj po njegovih besedah nazorno pove, kako si poslanca SDS predstavljata svobodo novinarskega dela. "Spravljati medije k pameti z verbalnim nasiljem je v vsakem primeru nesprejemljivo in vredno obsodbe," je poudaril. Janšev tvit zato po njegovih besedah zagotovo ni v ponos poslancu in prvaku opozicije.

Aleš Primc je opozoril: "Ko je enkrat v Dnevniku TV Slovenija izrečena laž na tvoj račun, nič ne more popraviti storjene škode." V Odboru 2014 ugotavljamo, da je diskriminacija krutosti novinarskega poročanja enaka ravni aparthaida v Južni Afriki, še pravi.

"Današnja seja zaradi enega tvita je lep pokazatelj, kakšne so prioritete vlade in prioritete medijskih hiš," meni Eva Irgl. "V članku novinarke, ki se je prepoznala v tvitu, so bila nepreverjena dejstva, laži in blatenja."

Jože Tanko je o seji dejal: "Tvit Janše ste pretvorili v nedopustni politični pritisk na svobodo novinarskega dela, novinarji o tem niso govorili tako." Nasilje, ki se dogaja nad politiki SDS je "hudo žaljivo in lažno, če na to opozorimo, smo še enkrat napadeni," še pravi Tanko.

Napad na vrednote demokratične družbe je bil, ko je koalicija jemala mandat predsedniku SDS," meni Franc Breznik. Pravi, da se medijska svoboda radikalne levice konča, ko poročajo laži o otrocih in žene Janeza Janše. "Še danes si želim, da zjutraj ne bi rabil prebrati tuje medije, ampak da bi lahko verjel slovenskim medijem."

Janša je sicer 21. marca tvitnil: "Na neki FB strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C in Mojce PŠ. Eno za 30 evrov, drugo za 35 evrov. #ZvodnikMilan." Tvitnil je po tem, ko je novinarka TVS Eugenija Carl poročala, da so se med člani Facebook strani Legija smrti znašli tudi vidni člani SDS, ki pa so zanikali, da bi se skupini pridružili sami.

Poleg Janše je zato Matić na današnjo sejo odbora povabil tudi novinarko Carlovo in urednico dnevnoinformativnih oddaj na nacionalni televiziji Mojco Šetinc Pašek, ki pa nista prišli na sejo. V pismu predsedniku odbora sta zapisali, da ne vidita svoje vloge v političnem prepiru med koalicijo in opozicijo.

Carlova in Šetinc Paškova sta tudi pozvali poslance, naj razprave o novinarski svobodi ne omejijo zgolj na njun primer. Novinarki pa sta že pred dnevi napovedali, da bosta zoper Janšo zaradi njegovega zapisa na Twitterju vložili tožbo. Vložili naj bi odškodninsko tožbo in zasebno kazensko tožbo zaradi razžalitve in posega v čast in dobro ime.

Zapis sta obsodili tudi obe novinarski organizaciji v Sloveniji.