Revija Reporter
Slovenija

Janša: Vladi ne uspeva prav nič, potrebne so čimprejšnje volitve

19. nov. 2010 12:18 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Prva polovica mandata te vlade je izgubljen čas za Slovenijo, je na novinarski konferenci dejal predsednik SDS Janez Janša. Vlada času, v katerem je delala, kljub temu, da je bil težak, po njegovem mnenju ni bila kos, prav tako pa ni izvedla niti ene reforme. "Zato so potrebne čimprejšnje volitve in nova vlada z novo legitimnostjo," je dejal.

Prva polovica mandata te vlade je izgubljen čas za Slovenijo, je na novinarski konferenci dejal predsednik SDS Janez Janša. Vlada času, v katerem je delala, kljub temu, da je bil težak, po njegovem mnenju ni bila kos, prav tako pa ni izvedla niti ene reforme. "Zato so potrebne čimprejšnje volitve in nova vlada z novo legitimnostjo," je dejal.

Po Janševi oceni nobena od napovedi sedanje vlade ni zdržala - od napovedi, kdaj bomo izšli iz krize, kdaj se bo začela obračati gospodarska rast, do številnih drugih napovedi. "Namesto nove kadrovske politike pa smo dobili rdeči in oranžni kadrovski cunami in na koncu kaos, v katerem se ne ve, kdo pije in kdo plača," je dejal predsednik SDS.

Čas gospodarske krize, ki je sovpadal s prvo polovico mandata Pahorjeve vlade, je po oceni prvaka SDS bil in je še vedno zahteven, a mu vlada ni bila in še vedno ni kos. Zato je vlada Slovenijo namesto med zmagovalce v zadnjih dveh letih pripeljala na rep evropske lestvice držav po gospodarski rasti in učinkovitosti ukrepov za izhod iz krize.

Vlada je z rebalansom lanskega proračuna privedla do največjega proračunskega primanjkljaja v zgodovini Slovenije, poleg tega je v dveh letih povečala dolg države za šest milijard evrov na skupno 12 milijard evrov. "Najela je več kreditov kot vse prejšnje vlade skupaj," vključno z bivšimi jugoslovanskimi oziroma še vlado Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev, je dejal Janša in dodal, da bo dolg leta 2015 ob nadaljevanju trenda zadolževanja po scenariju iz nacionalnega reformnega programa znašal že 20 milijard evrov. "To je še enkrat več, kot je znašal dolg nekdanje Jugoslavije ob razpadanju," je povedal.

Vlada je neučinkovita pri pomoči domačemu gospodarstvu, ni tudi zagotovila učinkovitega bančnega sistema. Zaradi tega je bilo oktobra letos 5600 podjetij z blokiranimi žiro računi, v njih dela več kot 100.000 ljudi, ki prejemajo ali pa tudi ne plače. Poleg tega obstaja še 20.000 do 30.000 ljudi, ki so brezposelni, a ne izpolnjujejo meril za vpis v evidenco zavoda za zaposlovanje. Ob tem je popolnoma izostala politika ustvarjanja novih delovnih mest, kar lahko edino vodi iz krize, namesto tega smo dobili politiko izjemnega povečevanja socialnih transferov, kar pa je samo kratkoročno vzdržno, poudarja prvak SDS.

Zaradi vsega tega Slovenija v času, ko slovensko izvozno gospodarstvo oživlja zaradi učinkovitih protikriznih ukrepov v drugih evropskih državah ter ko bi morala gospodarska rast biti med tremi do štirimi odstotki, "caplja med recesijo in stagnacijo".

Pravosodni sistem je po njegovem deloval slabo, ob tem pa je spomnil na nedavno oprostitev tistih, ki so v aferi Satex oškodovali davkoplačevalce. Sporen se mu zdi tudi predlog za imenovanje predsednika vrhovnega sodišča in razplet afere bulmastifi. "Vse te zadeve so iz Slovenije naredile karikaturo pravne države. Sodstvo ima zgodovinsko najnižje zaupanje javnosti in to je slabo," je dejal.

Ali so predčasne volitve v tem trenutke mogoče, Janša ne ve, "predlagam pa, da to stestiramo". "Večinsko prepričanje v Sloveniji je, da stanje ni dobro in to prepričanje bi moralo prevladati tudi pri tistih, ki vladajo," je dejal in predlagal, da se o tem, kaj narediti v prihodnosti, še pred volitvami opravi splošna družbena razprava. Vendar pa predsednik SDS dvomi, da bo koalicija pripravljena na takšno razpravo.

Koalicija bo po Janševem mnenju zdržala mandat do konca, ne bosta pa ga zdržala vlada in njen predsednik. Možno je da bodo skušali spremeniti sestavo vlade, kar je s propagandnega vidika lahko učinkovit manever. Za vse, kar je bilo slabega, bo kriv Pahor, na volitve se bo šlo pa spet s praznimi obljubami, je dejal.

Odločitev, da predsednik DeSUS Karl Erjavec več ne bo minister in s tem član vlade, je bila po Janševih besedah "osnovnošolska politična napaka" predsednika vlade. Z njo si je Pahor naredil "povsem nepotrebne težave, ki se zdaj vračajo kot bumerang".

Na pismo Sebastjana Jeretiča premierju Pahorju pa Janša odgovarja, da pismo kaže, da "postaja stanje v državi kaotično, saj smo iz organiziranega plenjenja prešli na neorganizirano plenjenje".