Revija Reporter
Slovenija

Janša v sodni dvorani, nato pred sodiščem "spontani" protest

STA, Reporter

26. nov. 2024 13:01 Osveženo: 15:13 / 26. 11. 2024

Deli na:

Shod Janševih podpornikov pred celjskim sodiščem

Damijana Žišt

Pred celjskim okrožnim sodiščem se je končal "spontani" shod podpornikov Janeza Janše. Družbo prvaku SDS, ki je nagovoril zbrano množico, so delali njegov odvetnik Franci Matoz, poslanec Zvonko Černač in drugi. Protestniki so skandirali: Naj živi Janša, vsi smo Janša... Janša je ob zaključku shoda, ki ga je neposredno prenašala njegova strankarska televizija vzkliknil: svoboda Sloveniji!

Ko so ljudje pred sodiščem kričali, da je slovensko sodstvo mafija, je Janša dejal: "Če slovenskemu pravosodju oziroma krivosodju rečete mafija, je to žaljitev za mafijo. Oni delujejo po svojih zakonitistih in pravilih, naše krivosodje pa po svoje, mimo zakonov".

Po njegovem je Slovenija država za vse, kjer se ne delimo, Slovenija je država priložnosti za vse, ne le za elito: "Takšno Slovenijo si želimo in jo bomo dobili, ko zmagamo na naslednjih volitvah, in to za več kot 51 odstotkov glasov."

Na celjskem sodišču se je danes nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima, nekdanjima direktorjema Eurogradenj in Imosa Klemnu Gantarju in Branku Kastelicu, zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. Zaslišana sta bila nekdanji komercialni direktor Imosa Mitja Majnik in stečajna upraviteljica te družbe Branka Remškar.

Precej daljše je bilo zaslišanje Majnika, ki se med drugim na vprašanje specializiranega državnega tožilca Boštjana Valenčiča ni spomnil svojih domnevnih besed, da je Imos rad delal usluge tako levim kot desnim, kar je na glavni obravnavi septembra izpovedala nekdanja prva nadzornica te družbe Danica Vrtačnik.

Tožilcu Luki Moljku poleg tega Majnik ni mogel potrditi niti zavrniti trditev nekdanje sodelavke Nikolaje Kogovšek Gilčvert, da je cenitev zemljišč v Trenti, ki je znašala manj kot 20.000 evrov, opravila po njegovem naročilu in mu jo nato predala. Zatrdil je, da se tega ne spominja, a da je Kogovšek Gilčvert, ki se je s cenitvami nepremičnin ukvarjala izven svojih službenih dolžnosti, te občasno naredila za prodajalce, ne pa za Imos, ter da ji te "popoldanske dejavnosti" ni nikoli oporekal.



Kot je še povedal, Imos pred nakupi nepremičnin nikoli ni naročal cenitev, pač pa so sami izdelovali "strukturo cene", pri čemer pred nakupi največkrat niti niso delali konkretnih načrtov, pač pa preučili različne možnosti in se na koncu odločili na podlagi potencialnih tržni donosov.

Shod Janševih podpornikov pred celjskim sodiščem

Damijana Žišt


Sodišču je Majnik še povedal, da pri konkretnem poslu z zemljišči v Trenti osebno z Janšo ni nikoli komuniciral, ni pa vedel pojasniti, kdo se je dogovarjal z njim in družbo Eurogradnje. Zemljišče in nepremičnine v Trenti je poznal, ker se je tam večkrat vozil s kolesom, ogledal si ga je tudi skupaj z obtoženim Kastelicem. Prepričan je, da so bile na trgu vredne precej več kot ocenjenih 17.000 evrov, sam pa si jih kot direktor podjetja po tej ceni ne bi upal prodati, je zatrdil.

Na vprašanje tožilca, ali so pred nakupom zemljišča glede na vse omejitve znotraj Triglavskega narodnega parka preverjali tudi izvedljivost idejnih projektov, je Majnik odvrnil, da če bi ocenjevali izvedljivosti vsakega projekta, potem Imosa sploh ne bi bilo, saj ne bi naredili nobenega posla.

Stečajna upraviteljica Imosa pa je med drugim povedala, da so za vse nepremičnine, ki so se znašle v stečajni masi, izdelali cenitve po tržni in likvidacijski ceni, večinoma so jih tudi že prodali. Na vprašanje Kasteličevega zagovornika Gorazda Fišerja, ali so te prodajali po ocenjenih vrednostih ali pa vendarle tudi po višji cenah, je dejala, da je to bilo zelo različno.

Shod Janševih podpornikov pred celjskim sodiščem

Damijana Žišt


Se pa Remškar ni spomnila, da bi jo kdorkoli posebej kontaktiral in se zanimal za nakup nepremičnin v Trenti, čeprav so to v nekaterih primerih interesenti poskušali, a jih je napotila na uradne postopke, ki jih je peljala v tej zvezi. Primopredajo je sicer ob stečaju opravila s takratnim direktorjem Jožetom Novakom, glede posameznih poslov pa se je pozneje največkrat slišala z Majnikom, vendar ne tudi glede Trente. Na izrecno vprašanje odvetnika Fišerja je potrdila, da s Kastelicem o teh zadevah ni govorila.

Protest Janševih podpornikov pred sodiščem v Celju.

Damijana Žišt/Večer


Sojenje se bo z zaslišanjem novih prič nadaljevalo 6. decembra.

Že pred današnjo obravnavo se je sicer pred celjskim sodiščem zbralo kakšnih 20 protestnikov, ki so podprli Janšo in protestirali proti po slovenskemu sodstvu, ki je po njihovem mnenju skorumpirano. Po navedbah nekaterih medijev naj bi ob 14. uri prišlo še do protestnega shoda pred celjsko sodno stavbo.

Tožilstvo Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe na škodo podjetja Imos, Gantarju in Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju. Janša je namreč pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba podarila preko navideznega posla z več kot 15.000 kvadratnih metrov velikim zemljiščem v Trenti.