Profesor na ekonomski fakulteti v Ljubljani Matej Lahovnik je na forumu z naslovom Slovensko gospodarstvo pred zahtevnimi izzivi izpostavil, da je v Sloveniji potrebno reorganizirati vlado, odpraviti nekatere nesmiselne ukrepe, reformirati pravosodje in omogočiti investicijsko aktivnost. "Zelo težko bo naslednji vladi," je opozoril Lahovnik, saj bo treba omejiti javno porabo za milijardo evrov.
Lahovnik je kot ključno tveganje, s katerim se sooča slovensko in nasploh svetovno gospodarstvo, označil "paradoks ekonomske politike". Po njegovem bi namreč morale države za izhod iz krize povečati javno porabo in zadolževanje, vendar, kot pravi, vsi vemo, da to ni več mogoče, ker so države prezadolžene. "Za tisto ekonomsko politiko, ki bi bila potrebna, ni več maneverskega prostora. Malo v šali malo zares v šali pravim, da si tisti, ki bo razrešil to dilemo in pokazal pot naprej, zasluži nobelovo nagrado," je izpostavil.
"Projekcije so slabe. Dan po volitvah bo dan, ko bo zmagovalca bolela glava, pa ne zaradi šampanjca, temveč zaradi stanja, s katerim se bo soočil," je še dodal.
Predsednik odbora za razvoj v strokovnem svetu SDS Žiga Turk je predstavil rešitve, ki jih predlaga stranka in predvidevajo socialno pravičnost, enakomeren regionalni razvoj, racionalna vlaganja v infrastrukturo, prijaznejše gospodarsko okolje, razbremenitev gospodarstva, odprtost za tuje investicije, vlaganje v raziskave in razvoj ter sistemsko podporo kreativnim industrijam.
Odzivi gospodarstvenikov na program SDS so po besedah Janše večinoma dobri, saj je v programu povzeto tisto, kar si gospodarstvo predstavlja kot najučinkovitejšo pot iz krize brez povečevanja bremen. SDS drugače kot nekatere druge stranke nasprotuje dvigu davkov, razen davkov na luksuz in na špekulacije, na primer pri prometu z zemljišči.
"Smo za to, da zategnemo pas pri sebi, znižamo stroške države in ohranimo standard v naslednjem letu, ne pričakujemo pa, da je možno, razen, če ima kje kdo v klobuku čarobno formulo, standard v naslednjem letu bistveno dvigniti, kot nekateri obljubljajo," je poudaril Janša, ki meni, da bo treba združiti vse moči, da standard ne bo padel.
Predsednik SDS-a Janez Janša je še pred začetkom foruma za medije dejal, da v stranki delajo na tem, da bi bil čas pred volitvami plodno porabljen in da ne bi bili priča razpravi kot na kakšnem lepotnem tekmovanju. Dejal je, da veliko zanimanje gospodarstvenikov za današnji dogodek kaže, da se ta segment družbe zaveda težav, ki so pred nami. "Danes tukaj ne bo sejanja rožic, bo spopad z realnostjo," je zatrdil.
Poudaril je še, da so odzivi gospodarstvenikov na program njihove stranke v glavnem dobri. To pripisuje predvsem dejstvu, da so v njem upoštevane njihove pripombe in predloge. "V programu je povzeto tisto, kar si gospodarstvo predstavlja za najučinkovitejšo pot iz krize. In to na ta način, da ne povečujemo bremen. Smo proti dvigu davkov, razen, ko gre za obdavčitev luksuza ali špekulacij pri prometu z zemljišči, kadar se spreminja njihova namembnost," je zatrdil Janša.
Janša je poudaril, da občuduje tiste, ki napovedujejo dvig standarda v Sloveniji, saj je sam prepričan, da bomo morali združiti napore, da bomo ta standard sploh zavarovali. Kot izziv pa jemlje kako prvič v dvajsetih letih prepričati ljudi, da lahko deliš samo tisto, kar ustvariš, "ker moraš vsako kosilo plačati in vrniti tisto, kar si izposodiš".
Pravi izhod iz krize sicer za celotno Evropo predstavljajo inovacije in podjetništvo, je dejal predsednik evropskega združenja malih in srednjih podjetij Peter Jungen, ki meni, da Evropa trenutno potrebuje šest milijonov podjetnikov. Za to pa so potrebni politiki, ki razumejo pomen podjetništva.