Janša se zahvaljuje podpornikom: »Vi ste tista množica, ki bo prinesla spremembe!«
1. avg. 2014 7:48 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Pred vrhovnim sodiščem se je danes zbrala velika množica privržencev Janeza Janše, ki so s prepevanjem Zdravljice in prižiganjem sveč izrazili svoje ogorčenje nad kršenjem pravic Janše in družine. Od sodišča so se protestniki odpravili proti državnemu zboru, kjer danes poteka ustanovna seja novega sklica parlamenta, na kateri sodeluje Janša. Ta je svoje privržence pozdravil z okna parlamenta in si prislužil navdušeno ploskanje. Na otvoritvi seje se je z Janšo rokoval predsednik države Borut Pahor. Janša je kasneje svoje privržence tudi nagovoril, DZ pa je na glasovanju potrdil vseh 90 poslanskih mandatov, tudi Janševega.
Janša: Hvala vam, ker veste za domovino
Shod se je nadaljeval po premiku pred DZ, kjer je svoje podpornike z okna pozdravil tudi Janez Janša. Nekoliko kasneje jih je prišel nagovorit:
"Hvala lepa. Hvala, ker vztrajate. In hvala, ker veste za domovino. Nobena krivica na svetu dolgoročno ne preživi, če se en sam glas dvigne proti njej in če ta glas vztraja. Več je teh glasov, bolj so glasni, manj časa mine do takrat. Zaradi tega je takrat, ko vemo, da imamo prav, potrebno vztrajati. Ko sem vas lahko nagovoril v začetku prejšnjega meseca bolj na daleč, videl sem samo vaše slike, sem dejal, da pred nami še ni konca krivic, da pa je začetek konca krivic. Tudi ta politična hiša, ki se zida po teh zadnjih volitvah, je hiša, ki se gradi na pesku. Vsi vemo, da hiša, ki ni zgrajena na trdnih temeljih, dolgoročno ne more obstati in ne more biti varen dom za nikogar. Vsi, ki smo danes zbrani tukaj, od samega začetka, odkar se trudimo za skupno dobro, želimo graditi slovensko hišo na trdnih temeljih. In ti trdni temelji so lahko samo spoštovanje človekovih pravic, neodvisno sodstvo, enakost pred zakonom in poštene volitve. Če hiša ni zgrajena na takšnih temeljih, ne more biti trdna. Mandati takšne hiše so vse krajši, kriza je vse večja in kljub temu, kar bi si mi vsi želeli, da je obratno, nas to, žal, čaka tudi v prihodnjih tednih in mesecih, vendar pa mislim, da ne letih. Vse to pa je odvisno od našega vztrajanja.
Nekaj mesecev nazaj sem bil na tistem znamenitem trgu sredi Kijeva v Ukrajini na EuroMajdanu. Govoril sem z ljudmi, ki so tam vztrajali tri mesece. Vztrajali so tri mesece in po dveh mesecih so že sami začeli dvomiti, ali ima to sploh kakšen smisel. V tistem času sem govoril s politiki te države, ki so tudi sami dvomili, da se bo kaj spremenilo. Rekli so, ukrajinski režim ima močno podporo na Vzhodu in močno oboroženo podporo v Moskvi, obvladuje vse medije, obvladuje sodstvo, obvladuje kapital, torej pot bo še dolga. Ampak ljudje, ki so vztrajali na EuroMajdanu so vztrajali in niso obupali tako kot nekateri politiki. In čez en mesec se je ta režim zrušil.
Slovenija ni Ukrajina. Marsikaj, kar je pri nas, je po eni strani boljše, po drugi strani pa tudi slabše. Neka nekritična primerjava, ki bi jo kakšen dobronameren novinar potegnil iz teh mojih besed, bi bila tudi krivična. Ni vseh stvari mogoče primerjati, nekatere pa je žal mogoče primerjati.
Režim, ki je na koncu poslal tudi oborožene ostrostrelce na mirne protestnike na EuroMajdanu je mahal s totalitarnimi simboli, z rdečo zvezdo in zbirali so se okoli kipov Lenina in proslavljali so stvari, vezane na neko totalitarno preteklost. Sta pa tukaj dve razliki, ki sta pomembni. V Ukrajini recimo medijski monopol ni bil tako popoln kot je v Sloveniji. Glavna privatna televizija v Ukrajini je bila v lasti Porošenka, ki je danes predsednik Ukrajine, in ta je korektno poročala o zborovanjih na EuroMajdanu. V Sloveniji je privatna televizija glavno orodje režima.
Druga primerjava, ki ne zdrži, je seveda svetovna pozornost. Ukrajina je dvajsetkrat večja od Slovenije in zaradi tega je v večjem fokusu mednarodne javnosti, tudi zaradi geostrateškega položaja. Je še kandidatka za članstvo v Evropsko unijo in stvari tam so bolj ambivalentne. Slovenija je bistveno manjša. Je članica, formalno, Evropske unije in zveze Nato, zato je mednarodna pozornost ne le manjša, ampak je situacijo v Sloveniji izredno težko razložiti razumnim in inteligentnim ljudem po svetu, ki vsi pravijo, kako je to mogoče. Morajo neposredno videti, da sploh verjamejo. A to vedenje se širi.
Kar pa gre v našo korist in kjer situacije ni možno primerjati z Ukrajino, je dejstvo, da formalno članstvo v Evropski uniji in Zvezi Nato, za kar smo si prizadevali in smo veseli, da smo ta cilj v bližnji zgodovini tudi dosegli, to članstvo vendarle daje Sloveniji neko večjo varnost, ki preprečuje to, kar se danes dogaja Ukrajini, torej oboroženo intervencijo pod neposrednim vodenjem in vplivom Moskve. Vse to, kar mi počnemo, je bolj varno in manj ogroženo. Slovenska policija ščiti ta zborovanja, ne streljajo ostrostrelci na vas in mislim, da smo vsi skupaj, predvsem pa jaz, ki me pravzaprav tukaj branite, branite moje človekove pravice, dolžni tem fantom v modrih uniformah izreči zahvalo. Oni opravljajo težko delo in za to delo dobijo v enem letu takšno plačo, kot jo bo dobila bivša premierka, ki je zavozila državo, v treh tednih v Bruslju. Tudi to je krivica, ki se bo poravnala v prihodnosti, če bomo vztrajali in jaz v to ne dvomim.
Še enkrat najlepša hvala, da ste danes tukaj, hvala, ker prihajate vsak dan pred hišo, ki naj bi bila hiša pravice, pa to žal še ni. Hvala Alešu, Damirju in ostalim v Odboru, ki dela tisto, kar je odbor delal pred 25 leti. Hvala tudi mojim kolegicam in kolegom iz Slovenske demokratske stranke, ki so vztrajali, poslankam in poslancem, ki so bili izvoljeni.
Živimo namreč v času, kjer so razmere tako izkrivljene, da je v to formalno rečeno hišo demokracije izjemno lahko priti, tudi če se ustanovi stranko dva meseca pred volitvami. Pa seveda taka stranka tudi odide čez nekaj let, skoraj v celoti. Težko pa je ostati. V teh razmerah in zaradi tega tisti, ki ste, ali so ostali, zaslužite iskrene čestitke, ker je bilo to bistveno težje, kot pa brez obraza in brez programa, brez moralne kredibilnosti na medijskem valu in manipulacijah, pobirati glasove, pa čeprav je bilo teh samo polovica volilnega telesa, kar je šlo na volišča.
Glejte, pred 25 oziroma 26 leti, pred nekaj dnevi je bila natančna obletnica, smo skupaj z Davidom, Ivanom, Francijem sedeli v neki sodni dvorani nekega vojaškega sodišča na Roški. Sojenje je trajalo en teden. Prvi dan sojenja sta se Milan Kučan in Veljko Kadijević dobila na Brionih in se dogovorila, kakšne kazni bomo dobili. To lahko preberete v knjigi Igorja Omerze, ki je izšla lansko leto, so zabeležke enega teh pogovorov in ni bil samo en tak pogovor, a ne želim govoriti o tem. Prvi dan sojenja je bilo na Roški nekaj ljudi, naslednji dan nekaj več, na koncu je bila tam množica, ki je spremenila Slovenijo. Danes ste vi tista množica, ki Slovenijo spreminja.
Tu vidim nekaj znanih obrazov, s katerimi smo zadnjih dvajset let 1. avgusta vedno šli na Škrlatico. Hvala, ker ste danes tukaj, ker je Škrlatica danes tukaj. Tisti, ki ste bili kdaj na tej sveti gori slovenstva, veste, kaj sem hotel povedati. Da ne bom najdaljši govornik, še enkrat poudarjam: Hvala za vaše vztrajanje, hvala za trud, da bi slovenska hiša stala na trdni skali, spoštovanja človekovih pravic, neodvisnega sodstva in poštenih volitev. Svoboda Sloveniji!"
ZVOČNI POSNETEK JANŠEVEGA GOVORA
Rdeča zvezda pred DZ
V času, ko so pred sodiščem zahtevali izpustitev Janeza Janše se je pred državnim zborom pojavila rdeča zvezda - privrženci Združene levice so prišli svoje izbrance bodrit s komunistično ikonografijo in zombijevskimi maskami.
Aleš Primc: "Janše po krivici prestaja zaporno kazen. S tem kratijo pravico gospe Urške in njegovih otrok."
Alenka Puhar: "Kako so sodniki prišli do misli, da imajo avtomatično visoko moralno veljavo. Ko želijo, da upoštevamo pravno državo, zahtevajo da smo tiho in ubogamo. Časi uboganja so mimo."
Damir Črnčec je ugotavljal: "Danes nas ni nekaj sto, zbralo se nas je kar 2000!"
"Zadovoljni smo, saj bo imel politični zapornik pravico, ki ste mu jo podelili na volitvah. Pravico biti predstavnik ljudstva," je Črnčec povedal množici. "Zahtevamo, da bo danes izpolnjena vloga ljudstva, ki je @JJansaSDS zaupalo mandat!"
Obljublja: "Za našo državo se bomo borili z demokratičnimi sredstvi."
Zver: Roke proč od mandata Janše
"Roke proč od mandata Janeza Janše!" je poslance opozoril Milan Zver, ki pravi: "Demokracija je vladavina ljudstva, žal se ta pogosto zlorablja."
"Ali je prav, da Janša ne dobi mandata, čeprav je dobil največ glasov v državi," je Zver vprašal množico pred parlamentom. Odločen "Neee!" je bil odgovor.
Pred državnim zborom se vrstijo govorniki. "Mi smo branik zlonameri komunističnih elit," pravi Ivo Krže, Franci Donko pa sprašuje: "Kaj se je zgodilo z našo državo, ki je bila vzor gospodarskega razvoja?" Donko ugotavlja, da "državljanska vojna še vedno ni končana in se nahaja v ilegali."
"V tej sodbi ni resnice in pravice!" je nad sodbo ogorčena Martina Prevejšek. "Resnica in pravica vedno prineseta svobodo! Svoboda Janši in Tonetu!" Danes doživljamo krizo vrednot, ki je že enkrat združila Slovence, tudi sedaj bo tako, pravi.
Robert Fojkar: "Vsakodnevno smo vztrajali v soncu in dežju pred vrhovnim sodiščem, tudi danes smo tu v sončnem vremenu."
Božo Predalič: "Dokler bodo sodišča sodila v imenu ljudstev, lahko in moramo javno govoriti o njihovem delu."
Predstavniki odbora 2014 so obiskali tudi predsednika države Boruta Pahorja in mu izročili peticijo za osvobodite Janeza Janše. Pahor pravi: "Vsi živimo v državi, v domovini pa živimo samo, če jo jemljemo za svojo."
Urška: Hvala vam, da ste tukaj!
Podpornikom pred DZ se je zahvalila Janševa soproga Urška Bačovnik Janša: "Hvala vam, da ste tukaj! Se vidimo drug teden pred sodiščem."
David Tasić je zgrožen: "V deželi pod Alpami se dogaja nekaj čudnega, saj imamo vodjo opozicije zaprtega."
"Zdaj smo tu, kjer smo. V deželi, kjer se zapira politične nasprotnike v politično montiranih procesih," pravi Tasić.
Iva Pavlin Žurman: "Dominantni mediji ustvarjajo javno mnenje, ki nas, ki razmišljamo s svojo glavo, označujejo za ovce."
"Kako lahko človek, ki se je zavzemal za vrednote osamosvojitve, danes izgubi službo?" sprašuje Sebastjan Erlah: "Mirno in dostojanstveno, vendar odločno in nepopustljivo se borimo za osvobojeno Slovenijo."
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke