Revija Reporter
Slovenija

Janša s škofi o verski svobodi, pandemiji...

STA
17 788

6. nov. 2021 7:52 Osveženo: 7:59 / 06. 11. 2021

Deli na:

Janša je sprejel predstavnike Komisije škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE) in Konference evropskih cerkva (CEC).

Slovenska škofovska konferenca

Premier Janez Janša je včeraj sprejel predstavnike Komisije škofovskih konferenc Evropske unije (COMECE) in Konference evropskih cerkva (CEC). Na srečanju ob slovenskem predsedovanju Svetu EU so med drugim govorili o vlogi EU v globalnem svetu, o verski svobodi v uniji, pa tudi o pandemiji, so sporočili iz Slovenske škofovske konference (SŠK).

Srečanja pri predsedniku vlade so se udeležili predsednik COMECE luksemburški nadškof kardinal Jean-Claude Hollerich, predsednik CEC Christian Krieger, ljubljanski nadškof metropolit in predsednik SŠK Stanislav Zore, evangeličanski škof Leon Novak, ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar ter drugi predstavniki obeh konferenc.

Sogovorniki so si izmenjali mnenja o prioritetah slovenskega predsedovanja Svetu EU, o okrevanju po pandemiji in odpornosti v luči možnih prihodnjih kriz, o vrednotah, verski svobodi v Evropski uniji in zunaj nje. Spregovorili so tudi o vlogi Evropske unije v globalnem svetu s ciljem ustvarjati mirnejši, pravičnejši in trajnostno naravnan svet po pandemiji.

Predsednik COMECE je premierju Janši izročil tudi dokument - prispevek COMECE in CEC slovenskemu predsedovanju Svetu EU z naslovom "Skupaj. Odporni. Evropa" s konkretnimi predlogi in razmišljanji, ki so lahko v pomoč Sloveniji pri njenem predsedovanju, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Po srečanju s predsednikom vlade je predstavnike delegacije COMECE in CEC na nadškofiji v Ljubljani sprejel tudi Zore.

Kot pojasnjuje na SŠK, COMECE povezuje škofovske konference članic Evropske unije in spremlja politični proces EU na vseh tistih področjih, ki so povezana z delovanjem katoliške cerkve. CEC pa povezuje 114 pravoslavnih, protestantskih in anglikanskih cerkva iz Evrope s ciljem spodbujati mir, prizadevanja za skupno dobro in delo za edinost cerkve. Tako COMECE kot CEC sta zavezani k delovanju za bolj mirno, uspešno, socialno pravično, vključujočo in trajnostno EU, so še navedli.