Revija Reporter
Slovenija

Janša: Pahor, odstopi!

7. okt. 2010 13:33 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

"To ni niti razvojni niti krizni proračun, gre enostavno za nerealen proračun," je predsednik SDS Janez Janša komentiral predlog proračuna za prihodnji dve leti, katerega obravnava bo prihodnji teden stekla v DZ. Na mestu premierja Pahorja bi sam odstopil, pravi. Po besedah  Janše je predlog tako slab, da je vprašanje, ali sploh kaže izgubljati čas za razpravo.

"To ni niti razvojni niti krizni proračun, gre enostavno za nerealen proračun," je predsednik SDS Janez Janša komentiral predlog proračuna za prihodnji dve leti, katerega obravnava bo prihodnji teden stekla v DZ. Na mestu premierja Pahorja bi sam odstopil, pravi. Po besedah  Janše je predlog tako slab, da je vprašanje, ali sploh kaže izgubljati čas za razpravo.

Vlada je v predlogu proračuna popolnoma neustrezno ocenila proračunske prilive, še posebej za leto 2011, je ocenil Janša. Priliv iz naslova davka na dodano vrednost ob taki gospodarski dinamiki in domači potrošnji zagotovo ne bodo takšni, kot jih načrtuje vlada, prav tako se ob načrtovani višini prilivov iz naslova davka od dohodkov pravnih oseb v SDS sprašujejo, od kod se bodo ti dobički vzeli.

"Gre za tako nerealne številke, da je veliko vprašanje, ali je smiselno izgubljati čas za razpravo o njih," je dejal Janša in dokument primerjal s tistimi, ki so jih v preteklih letih dobivali na mize poslanci grškega parlamenta. Tudi proračunske izdatke je vlada načrtovala v nasprotju z dejanskim stanjem, je dodal.

Janša nasprotuje tudi načrtovani zamrznitvi plač javnih uslužbencev, pokojnin in socialnih transferjev. "Vlada najavlja tudi restriktivne ukrepe, ki smo jih Slovenci nazadnje doživeli v 80. letih v času Milke Planinc, nekdanje predsednice jugoslovanske vlade," je izpostavil.

Ti predlogi so po njegovem mnenju nepravični in neustrezni, ob tem pa je pojasnil, da je v državi s tržnim gospodarstvom nesmiselno uvajati administrativne ukrepe. "Morda je treba pri pokojninah poiskati drugačno formulo, na zamrznitev pokojnin pa SDS v nobenem primeru ne bo pristala," je opozoril.

Premier Borut Pahor je na novinarski konferenci po seji vlade v odzivu na Janševe navedbe glede proračuna in zamrznitve pokojnin dejal, da se lahko država zadolži za plače in pokojnine, da pa bi s to "kratkotrajno všečno potezo" zadolžili prihodnje generacije z dolgovi, ki ne bi ustvarjali dodatne vrednosti za kakovost življenja.

"Breme krize skušamo na generacije in socialne sloje tako razdeliti, da bi bilo po naši presoji pravično razdeljeno," je dejal Pahor. Ukrep zamrznitve pokojnin je "ukrep začasne narave, ki ga bo mogoče opustiti takoj, ko bo gospodarska rast dovoljevala, da bodo imeli upokojenci lahko višje pokojnine, ker bomo imeli realno rast v gospodarstvu, ne ker se bomo zadolžili".

V SDS so kritični tudi do projekta vrednotenja nepremičnin. Janša ne pozna nikogar, katerega izračun vrednosti nepremičnine bi bil povsem v redu, in čeprav so za to deloma krivi lastniki sami, ki niso uredili vpisa v zemljiško knjigo in drugih dokumentov, pa je očitno prišlo do vrste sistemskih napak. Vlado so zato že pozvali, naj geodetska uprava podaljša rok za pripombe, zatem pa še enkrat naredi izračune za vse nepremičnine in jih ponovno pošlje lastnikom.

Janša se je dotaknil tudi pogajanj in stavke v javnem sektorju. Oktobrska uskladitev plač bo javnim uslužbencem očitno izplačana, proračun pa bo obremenjen za 100 in več milijonov evrov, je dejal in dodal, da bi bil proračun, v kolikor bi vlada sprejela predlog pogajalcev, dodatno obremenjen za 25 milijonov evrov.

Če bi bil v pogajanjih z javnim sektorjem na mestu premiera Boruta Pahorja, bi odstopil. "Če bi bil danes na mestu predsednika vlade, bi v tej situaciji takoj odstopil," je poudaril in ocenil, da si nobena vlada ne bi smela dovoliti, da državo pripelje v takšne razmere, kot so.

Pred skorajšnjimi lokalnimi volitvami je Janša povedal, da njegova stranka z listami ali kandidati oz. podporami listam ali kandidatom kandidira v 206 občinah. "SDS se je trudila, da bi na lokalnih volitvah predlagala kandidate, ki so sposobni in pošteni," je dejal. Ob tem je ugotovil, da je ljudi pred tokratnimi volitvami strah izražati podporo različnim državljanskim pobudam, kar po njegovih besedah ni dobro in vpliva na splošen položaj v državi.