Revija Reporter
Slovenija

Janša: Orožje – mokre sanje tranzicijske levice

24. feb. 2011 12:58 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Janez Janša poziva vlado in ministrstvo za obrambo, naj umakneta oznake zaupnosti in objavita celovito poročilo o prometu in tranzitu orožja, ki je bilo leta 1993 narejeno na zahtevo takratnega predsednika vlade dr. Janeza Drnovška.

Janez Janša poziva vlado in ministrstvo za obrambo, naj umakneta oznake zaupnosti in objavita celovito poročilo o prometu in tranzitu orožja, ki je bilo leta 1993 narejeno na zahtevo takratnega predsednika vlade dr. Janeza Drnovška.

Zapis Janeza Janše na spletni strani SDS.SI objavljamo v celoti:

Niti gospoda Tomuliča niti gospoda Richarda Schneiderja ne poznam niti do zadnjih zapisov v časopisih še nikoli nisem slišal zanju. G. Schneider svojih navedb ob pisanju knjige ni preverjal niti pri meni niti pri komurkoli drugemu, ki je bil v času osamosvojitve in po njej v Sloveniji odgovoren za promet in tranzit orožja ter vojaške opreme, kar spominja na nastajanje znanega izdelka Magnusa Berglunda in Blaža Zgage o Patriji. Navedbe g. Tomuliča, ki se nanašajo name, so čista izmišljotina.

Kot minister za obrambo sem bil eden od podpisnikov dovoljenj za promet in tranzit vojaške opreme in orožja in vsa tovrstna podpisana dovoljenja so še vedno v arhivu ministrstva za obrambo. Nikoli nisem bil osebno navzoč v Luki Koper, ko so oziroma naj bi pristajale ali se raztovarjale ladje z orožjem in vojaško opremo za obrambo Slovenije oz. za potrebe slovenske vojske (TO) ali za legalni tranzit. Za vsak tranzit orožja in vojaške opreme za potrebe Republike Hrvaške je moralo poleg ministrstva za notranje zadeve Slovenije in drugih pristojnih organov ustrezno soglasje podati tudi ministrstvo za obrambo sosednje države. Nikoli ni bilo nobenih povezav, ne posrednih ne neposrednih med slovensko in francosko vlado, o čemer naj bi pisala knjiga g. Schneiderja. Ta trditev je sicer za poznavalce tudi sicer malo verjetna, saj je jasno, da je francoska vlada v času razpadanja bivše SFRJ podpirala Srbijo in ne Hrvaške.

Obveščevalne službe so v nekaj primerih odkrile poskuse tranzita orožja in vojaške opreme mimo zakonitih poti in postopkov in vedno je bila sprožena preiskava. Epilogi pa so bili podobni kot v primeru odkritja nezakonitega skladišča orožja, streliva in minskoeksplozivnih sredstev na Mariborskem letališču leta 1993. Vpleteni v nezakonito trgovino so preko svojega vpliva v pravosodju poskrbeli, da ni nihče odgovarjal.

Pozivam vlado in ministrstvo za obrambo, naj umakneta oznake zaupnosti in objavita celovito poročilo o prometu in tranzitu orožja, ki je bilo leta 1993 narejeno na zahtevo takratnega predsednika vlade dr. Janeza Drnovška. V njem je obrazložena pravna podlaga za uvoz, izvoz in tranzit orožja, navedene so količine in cene kupljene in prodane opreme, priložena pa so mu tudi vsa izdana dovoljenja za obdobje, ko sem bil minister za obrambo. Kjub temu, da so številni politiki tranzicijske levice vse od njegovega nastanka skušali to poročilo na različne načine diskreditirati, ga še vedno ne želijo objaviti, saj podira njihove osnove za nenehne manipulacije, ki ob tem zadnjem valu postajajo že tragikomične. Predvsem pa se bojijo razprave o tem, zakaj je Slovenija leta 1991 sploh morala kupovati orožje oziroma zakaj je poražena komunistična oblast maja leta 1990 dopustila njeno razorožitev.

                                                                                                          Janez Janša