Revija Reporter
Slovenija

Janša ob Trumpovi zmagi: Slovenija je naslednja!

STA
7 989

6. nov. 2024 9:24 Osveženo: 13:12 / 06. 11. 2024

Deli na:

Janez Janša

Primož Lavre

V Evropi se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer vse kaže na zmago republikanca Donalda Trumpa. Med prvimi mu je čestital madžarski premier Viktor Orban, sledila sta avstrijski kancler Karl Nehammer in francoski predsednik Emmanuel Macron.

"Največji povratek v ameriški politični zgodovini". "Čestitke predsedniku Donaldu Trumpu za njegovo veliko zmago. Za svet zelo potrebna zmaga," je na omrežju X zapisal Orban, ki sicer že ves čas velja za Trumpovega podpornika.



Oglasil se je tudi Orbanov prijatel, prvak SDS in nekdanji premier Janez Janša. "Čestitke Donald Trump ob vaši zgodovinski zmagi!  Slovenija je naslednja, ki bo naredila naše ulice varne, naše gospodarstvo močno in naše ljudi ponosne," je na omrežju X zapisal Janša.

Čestitke je Trumpu že namenil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron. Izrazil je pripravljenost na sodelovanje, in sicer s spoštovanjem in ambicijami. "Za več miru in blagostanja," je zapisal na omrežju X.

Tudi nemški kancler Olaf Scholz je ob čestitki napovedal nadaljnje sodelovanje za blagostanje in svobodo v korist državljanov tako Nemčije kot ZDA.

Obenem sta se Macron in Scholz, ki sta se pogovarjala v luči bližajoče zmage Donalda Trumpa, dogovorila za prizadevanja za "enotnejšo, močnejšo in bolj suvereno Evropo". "V sodelovanju z ZDA in ob obrambi naših interesov in vrednot," je po njunem pogovoru na omrežju X javil Macron.

Zvrstile so še čestitke številnih drugih evropskih voditeljev. Avstrijski kancler Karl Nehammer je prav tako na omrežju X zapisal, da so ZDA pomemben strateški partner Avstrije. "Veselimo se nadaljnje izgradnje in krepitve transatlantskih odnosov, da bi se lahko uspešno soočali z globalnimi izzivi," je dodal.

Italijanska premierka Giorgia Meloni je poudarila, da sta ZDA in Italija sestrska naroda, ki jo povezuje neomajno zavezništvo, skupne vrednote in zgodovinsko prijateljstvo. Strateška povezanost bi zdaj postala še močnejša, pričakuje Meloni.

Podobno je prizadevanje za močno transatlantsko partnerstvo napovedal tudi španski premier Pedro Sanchez.

Britanski premier Keir Starmer pa je izrazil prepričanje, da bo poseben odnos med Združenim kraljestvom in ZDA še naprej uspeval. "Kot najtesnejši zavezniki stojimo z ramo ob rami v obrambi naših skupnih vrednot, demokracije in podjetnosti," je dejal.

Tiskovna predstavnica francoske vlade je še pred Trumpovo razglasitvijo zmage medtem menila, da bi se ob izidih v ZDA morali vprašati ne, kaj bodo storile ZDA, temveč česa je sposobna Evropa. "Na določenem številu absolutno ključnih področij, pri obrambi, ponovni industrializaciji, razogljičenju bo treba vzeti vzeti usodo v svoje roke," je za televizijo RTL dejala Maud Bregeon.

Donald Trump, ki je predsedniški položaj že zasedal med letoma 2017 in 2021, je danes razglasil zmago na predsedniških volitvah v ZDA. Glede na izide mu sicer do zmage, za katero potrebuje 270 elektorskih glasov, manjkajo še trije.