Revija Reporter
Slovenija

Janša o aferi trenirke: Če Srbu rečeš, da je Srb, to ni sovražni govor

STA

12. dec. 2011 9:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik SDS Janez Janša je glede domnevnega sovražnega govora v zapisu, ki opredeljuje profil volivcev Zorana Jankovića, sicer objavljenem na spletni strani SDS, dejal, da "če nekoga, ki je Srb, nekdo imenuje za Srba, to ni sovražni govor". Sicer pa meni, da bi bilo treba vzpostaviti enaka merila o tem, kaj je sovražni govor.

SDS na svoji spletni strani pod komentarji navaja različna mnenja, to pa niso stališča stranke, je pred današnjo sodno obravnavo v zadevi Patria poudaril Janša.

Avtor, pod besedilo je podpisan Tomaž Majer, med razlogi za Jankovićevo zmago na volitvah navaja "radodarnost z državljanstvi", grožnje volivcem in zlorabo volilnih imenikov. Kor je avtor zapisal na spletni strani SDS, je bilo "na blokovskih voliščih" opaziti množično udeležbo "volivcev s tujim naglasom" ter "volivcev v športnih oblačilih (trenirkah), ki so imeli na roki s kemičnim svinčnikom napisano številko, ki jo morajo obkrožiti na glasovnici".

"Do svojega mnenja ima pravico tako Tomaž, kot Zoran in Danilo. To pravico do izražanja različnih mnenj je treba braniti in zaradi tega SDS tega stališča tudi ni umaknila s spletne strani, čeprav to ni njeno stališče," je dejal.

Na novinarsko vprašanje, kako komentira sovražni govor v besedilu, je Janša odvrnil z vprašanjem: "Kaj v tem besedilu je sovražni govor in kaj naj jaz komentiram?"

Glede izpostavljanja nacionalnega izvora najverjetnejšega novega slovenskega mandatarja Janša pravi: "Če nekoga, ki je Srb, nekdo imenuje za Srba, to ni sovražni govor." Meni namreč, "da mora biti vsak ponosen na svoje nacionalno poreklo in zaradi tega naj nihče ne skriva tega. Če nekoga imenuješ po tem, kar je, mislim, da je lahko on ponosen na to in to zagotovo ni sovražni govor," je še dejal.

Zaradi omenjenega zapisa na spletni strani SDS je informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar napovedala, da bo vložila kazensko ovadbo zaradi sovražnega govora. Pobudo, da "takoj in odločno in javno obsodi nestrpnost do skupin, ki niso z Janezom Janšo in SDS", je prejela tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek - Travnik . Kot je ocenila za STA, "to pisanje vsebuje nekaj elementov sovražnega govora, ki je usmerjen proti vsem volivcem, ki niso volili ene izmed desnih strank". Dodaja, da je v besedilu nekaj navedb, ki bi jih avtor moral dokazati oziroma prijaviti pristojnim organom.

Nadaljevanje Patrie

Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se je začela današnja obravnava v zadevi Patria. Tožilstvo naj bi danes nadaljevalo in morda tudi že končalo z branjem obtožnega predloga. Eden izmed obtoženih, poslovnež Walter Wolf se sojenja ni udeležil, medtem ko ostali štirje obtoženci zadeve pred začetkom obravnave niso komentirali.

Sojenje peterici obtoženih - predsedniku SDS Janezu Janši, nekdanjemu direktorju HSE Jožetu Zagožnu, brigadirju Tonetu Krkoviču, direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču in poslovnežu Walterju Wolfu - na Okrajnem sodišču v Ljubljani se je začelo 5. septembra.

Obtožni predlog jih bremeni kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa 135 finskih oklepnikov Patria. Vsi obtoženi očitke zanikajo, zadevo Patria pa označujejo za političen proces.

Že v uvodnih narokih sojenja je obramba zahtevala izločitev nekaterih dokazov, ki naj bi bili na Finskem in v Avstriji pridobljeni s kršitvijo človekovih pravic. Sodnica Barbara Klajnšek je zahtevo zavrnila, vendar so se nekateri odvetniki pritožili na višje sodišče, ki je pritožbo iz formalnih razlogov zavrglo.

Sojenje se je zato 21. novembra nadaljevalo. Tožilec Andrej Ferlinc je na naroku začel z branjem obtožnega predloga, a tedaj prebral le 56 od več kot 80 strani dolgega dokumenta. Ferlinc je ob tem velikokrat omenil političen vpliv, ki naj bi ga podjetje Patria potrebovalo za zmago na razpisu za proizvodnjo osemkolesnikov. Po pričakovanjih se bo branje obtožnega predloga danes nadaljevalo in morda tudi že končalo.

Predvidena datuma sojenja sta bila sicer tudi 28. november in 5. december, a je sodišče ugodilo prošnji za preložitev narokov, ki jo je vložil zagovornik Janeza Janše Franci Matoz zaradi Janševih neodložljivih obveznosti. Po današnji obravnavi se bo sojenje nadaljevalo predvidoma še 19. decembra.

Predvidoma v prihodnjih dneh naj bi bila znana tudi razsodba v primeru, ko Janša toži finsko televizijo YLE in nekatere druge vpletene zaradi oddaje Resnica o Patrii.