Revija Reporter
Slovenija

Janša: Naše neodgovorno obnašanje ogroža tudi druge

STA

14. dec. 2012 15:19 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Premier Janez Janša je evropskemu komisarju za denarne in gospodarske zadeve Olliju Rehnu danes v Bruslju pojasnil "eksotično" referendumsko blokado proračuna v Sloveniji. Ta je po Janševih besedah potencialno problem za celotno območje evra in negativen signal tudi zunaj Evrope. "Naše neodgovorno obnašanje ogroža tudi druge," je opozoril premier.

Komisar Rehn ni bil na voljo za izjave. Njegov tiskovni predstavnik Simon O'Connor pa je sporočil le, da sta slovenski premier in komisar "razpravljala o gospodarskih razmerah in spremembah politik v Sloveniji in območju evra, predvsem o krepitvi naše ekonomske in monetarne unije".

Janša pa je po srečanju povedal, da je Rehnu pojasnil napore, ki jih vlada vlaga v to, da Slovenijo "potegne iz nevarnih voda". "Podal sem določena pojasnila v zvezi z nekaterimi precej eksotičnimi zadevami, ki smo jim priča pri nas, kot so blokade proračunov in podobnih zadev, kar se ne dogaja drugod," je dejal Janša.

Iz pogovora z Rehnom je po njegovih besedah jasno, da Evropska komisija natančno spremlja dogajanje v Sloveniji. A problem z najnovejšo referendumsko blokado proračuna je po Janševih besedah seveda predvsem problem Slovenije, saj so instrumenti za rešitev problema v njenih rokah.

"Problem Evropske komisije in celega evrosistema je v tolikšni meri, kolikor ta nevarnost približuje Slovenijo trenutku, ko bi nas morali reševati drugi. V tem trenutku pa je to problem za celotno območje evra," je poudaril.

Z referendumskimi blokadami tako Slovenija po Janševih navedbah pošilja negativen signal tudi zunaj Evrope. "To ni samo naš problem, nimamo odgovornosti samo navznoter, ampak tudi navzven. Naše neodgovorno obnašanje ogroža tudi druge," je poudaril Janša.

Poleg tega je opozoril, da je problem blokade proračuna "večji, kot morda zgleda na prvi pogled". V primeru zavrnitve proračuna za prihodnji dve leti na referendumu namreč država v roku enega leta ne more niti predlagati novih proračunskih dokumentov.

To bi po Janševih besedah pomenilo, da "bi bila država blokirana na celi črti, ne samo nekaj mesecev, ampak neko obdobje, ki ga z začasnim financiranjem ne bi preživela".

To pa je po njegovih navedbah tudi ključen argument, zaradi katerega pričakujejo, da referenduma ne bo. Ustavno sodišče ima namreč po Janševem prepričanju, ki ga je pojasnil tudi Rehnu, vso ustavno in zakonsko podlago, da to prepreči.

Nekaj škode po Janševih besedah nedvomno bo, saj proračun očitno ne bo uveljavljen z začetkom prihodnjega leta, a premier računa, da bodo to škodo sanirali brez strateških posledic, ki pa bodo nastale, če se ustavno sodišče ne bo odzvalo v realnem času.

Sicer pa je premier pojasnil, da v komisiji zelo pozdravljajo letos uveljavljene korake za znižanje javnofinančnega primanjkljaja in ambicijo proračuna za prihodnji dve leti, ter da je Rehna obvestil, da bo Slovenija v veliki meri dosegla cilje, ki si jih je zastavila v reformnem programu.

Poleg tega je Janša komisarja seznanil s tem, da bo Slovenija po uveljavitvi proračuna bistveno več investirala kot v preteklih letih, ter z načrti za sanacijo slovenskega bančnega sistema, ki je po njegovih besedah "z obeh strani prepoznana kot nujen ukrep za izhod iz krize ter zagon rasti in zaposlovanja".

Premier je sicer izpostavil še to, da je predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi sinoči voditeljem povedal, da pričakuje v drugi polovici prihodnjega leta rahlo gospodarsko okrevanje v območju evra, ter dodal, da tudi v Sloveniji računajo na to, da se bo padanje gospodarske rasti v drugi polovici naslednjega leta ustavilo.

Premier računa tudi na to, da bo prehod v letu 2014 za Slovenijo točka, ko bo lahko govorila o pozitivnih rezultatih tako pri gospodarski rasti in povečevanju zaposlenosti, kar bo pozitivno vplivalo na položaj v vseh javnih blagajnah.