Revija Reporter
Slovenija

Janša na sodišču zaradi "trdih drog" - zaradi kaznivega dejanja razžalitve ga toži novinar Reporterja Igor Kršinar

M. M.
1 8.326

31. avg. 2022 14:03 Osveženo: 14:42 / 31. 8. 2022

Deli na:

Janez Janša je s svojimi žaljivimi tviti spodbujal svoje privržence, da so tudi sami s svojimi zapisi uprizorili linč nad novinarjem Igorjem Kršinarjem.

Primož Lavre

Predsednik SDS Janša je pred tremi leti glede novinarja Reporterja Kršinarja v odzivu na enega od njegovih člankov zapisal, da je novinar »očitno že na trdi drogi«. Kršinar poudarja, da ni odvisnik ne od trdih ne od mehkih drog, tudi od alkohola ne, prav tako tudi ne od pomirjeval, zato si ne dovoli, da ga kdorkoli blati in javno ponižuje, četudi je to predsednik stranke SDS.

Danes je bil pod vodstvom sodnika Davida Špernjaka na okrožnem sodišču v Ljubljani predobravnavni narok v zadevi zoper obtoženega predsednika SDS Janeza Janšo. Slednjega toži naš kolega z Reporterja novinar Igor Kršinar zaradi kaznivega dejanja razžalitve po 158. členu kazenskega zakonika. Janša je namreč v okviru vrste lažnivih zapisov o novinarjih Reporterja na družbenem omrežju twitter 15. oktobra 2019 ob odzivu na enega od Kršinarjevih člankov zapisal: »Čista laž. Očitno je Kršinar že na trdi drogi.«

Kot izhaja tudi iz sedanje obrambe Janše, se navedba, da naj bi bil Kršinar »že na trdih drogah«, nanaša na poskuse diskreditacij tega novinarja, ki so jih po družbenih omrežjih že pred omenjenim tvitom širili privrženci predsednika SDS.

Kršinarjeva zastopnica odvetnica Mojca Cigale Kršinar.

Primož Lavre

Kršinar je namreč moral leta 2008 na bolniško zaradi hudih psihičnih pritiskov, ki smo jih doživljali novinarji tednika Mag (osrednji del ekipe je enak na Reporterju) zaradi sovražnega prevzema Maga pod taktirko tedanjega lastnika Dela Boška Šrota. Tedaj mu je zdravnica za krajši čas predpisala pomirjevalo helex, ki pa ga ni jemal nikoli več. Poudarja, da ni odvisnik ne od trdih ne od mehkih drog, tudi od alkohola ne, prav tako tudi ne od pomirjeval, zato si ne dovoli, da ga kdorkoli blati in javno ponižuje, četudi je to predsednik stranke SDS.

Sporni tvit Janeza Janše. Igor Kršinar poudarja, da ni odvisnik ne od trdih ne od mehkih drog, tudi od alkohola ne, prav tako tudi ne od pomirjeval, zato si ne dovoli, da ga kdorkoli blati in javno ponižuje, četudi je to predsednik stranke SDS.

Primož Lavre

»Resda mi je lečeča zdravnica leta 2008 za en mesec predpisala pomirjevalo Helex, kar pa še zdaleč ne pomeni, da sem odvisnik od pomirjeval oziroma da sem na pomirjevalih. S temi očitki pravzaprav obdolženec in njegovi privrženci žalijo vse ljudi, ki morajo zaradi psihičnih težav jemati helex, med temi ljudmi so zagotovo tudi volivci SDS, zato jih je odvetnik obdolženca z izjavo, da je helex droga, razglasil za narkomane.

Janez Janša je kot predsednik SDS in večkratni predsednik vlade zelo vplivna oseba, zato ni nepomembno, kar piše po tviterju in če s svojimi zapisi blati druge ljudi, saj mu njegovi privrženci z dejanji sledijo. S svojimi žaljivimi tviti je spodbujal svoje privržence, da so tudi sami s svojimi zapisi uprizorili linč nad novinarjem, ker si je ta drznil kritično poročati o SDS in njenemu predsedniku.«

Ne boste verjeli, toda obramba Janševega zagovornika odvetnika Francija Matoza gre v smeri dokazovanja, da je helex droga.

Janša je seveda krivdo za kaznivo dejanje razžalitve zanikal. Ne boste verjeli, toda obramba njegovega zagovornika odvetnika Francija Matoza gre v smeri dokazovanja, da je helex droga. Zato je na predobravnavnem naroku predlagal zaslišanje izvedenke za farmacijo, ki naj bi potrdila, da je helex res droga, »vendar dovoljena, v kolikor se jemlje po receptu zdravnika«.

Poleg tega Matoz predlaga še zaslišanje priče novinarja Vinka Vasleta, ki je svoj čas pisal glose za Reporter. Vasle je namreč tudi sam na twitterju skušal Kršinarja diskreditirati, da je »heleks«. O podlosti takšnega početja Vasleta do novinarja Kršinarja, je odveč govoriti.

Matoz sicer nasprotuje zaslišanju prič Silvestra Šurle (odgovornega urednika Reporterja) in novinarja Reporterja Nenada Glücksa, češ da dokazovanje posledic omenjenega tvita na zasebnega tožilca (Kršinarja) ni zakonski znak kaznivega dejanja razžalitve.

Janša je seveda krivdo za kaznivo dejanje razžalitve zanikal.

Primož Lavre

Kršinarjeva zastopnica odvetnica Mojca Cigale Kršinar pa je pojasnila, da je v skladu s sodno prasko, tudi prakso ESČP, posledica objave na oškodovanca ena izmed relevantnih okoliščin pri tehtanju med dvema pravicama: v tem primeru med pravico do svobode govora in pravico do časti in dobrega imena.

Nasprotovala je zaslišanju Vasleta in izvedenke za farmacijo, saj za povprečnega človeka sodi helex med pomirjevala in ne med trde droge. Sicer pa Kršinar nima nobenih zadržkov glede vpogleda v njegovo zdravstveno dokumentacijo. 

Njegova zastopnica predlaga zaslišanje Kršinarjeve osebne zdravnice.

Predsednik senata sodnik Špernjak datuma glavne obravnave še ni določil.