Križev pot Anžeta Logarja: zakaj Demokrati bolj ogrožajo NSI kot SDS
16. feb. 2025 19:59 Osveženo: 13:57 / 17. 2. 2025


Potem ko je Anže Logar počasi premagoval ovire in prišel do svoje stranke, ga je v državnem zboru v zasedi pričakala tiha koalicija med Svobodo in SDS.
Na prvi pogled – in brez podrobnejšega pogleda v zgodovino slovenskega parlamentarizma in ureditve pravnega položaja poslanskih skupin – se zdi, da je Anžetu Logarju vseeno uspelo nekaj velikega: povezal je svobodnjake in SDS v ugotovitvi, da je ideja o novi poslanski skupini, ki bi zastopala stranko Demokrati, ta hip neuresničljiva in nemogoča.
Slabo novico je sporočila kar predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič: poslanske skupine, ki bi se imenovala Demokrati, »ne bo dovolila«. Je njena odločitev, ki jo je sporočila nekoliko čustveno, dejansko pravilna, ali pa jo lahko Logarjevi zaobidejo ali ji celo oprekajo po sodni poti?
Kljub morebitnim dvomom in pomislekom, ki si jih je predsednica državnega zbora prislužila v preteklosti – nazadnje kot predlagateljica t. i. lex Jaklič, ki deluje kot osebno maščevanje konservativnemu ustavnemu sodniku Klemnu Jakliču, ima tokrat v vsebinskem smislu bržkone prav. Kajti če bi Anžetu Logarju in Evi Irgl (oba bivša poslanca SDS) in Tinetu Novaku (bivši poslanec Gibanja Svoboda) dovolili, da novo poslansko skupino poimenujejo Demokrati, bi to pomenilo neposredno kršitev 2. odstavka 31. člena poslovnika državnega zbora, včasih imenovanega tudi »mala ustava«.
Celotna vsebina je na voljo le naročnikom.
Preberite celoten članek
Sklenite naročnino na Reporterjeve digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Postanite naročnik
- Spletna stran brez oglasov
- Ekskluzivne zgodbe, razkrita ozadja in poglobljeni intervjuji
- Izbrani članki iz tiskane izdaje Reporterja že v nedeljo ob 20. uri
- Dostop do digitalnega arhiva Reporterjevih člankov
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke