Kot je med drugim dejal, je vlada zaradi odločitve ustavnega sodišča omejena na sprejemanje ukrepov, ki lahko trajajo brez nove presoje zgolj teden dni. "A ne glede na ustavno sodišče je jasno, da bodo morali nekateri ukrepi trajati dlje časa," je opozoril.
Dodal je, da bo ob večji dostopnosti hitrih antigenskih testov mogoče na lažji način zamejiti posamezne izbruhe virusa. Zadnji sestanek evropskih voditeljev pa je minil tudi ob razpravi o ocenah Evropske komisije, ki predvideva možnost splošnega cepljenja v mesecih od aprila do junija prihodnje leto. Če bo ustrezno cepivo na voljo prej, bo na razpolago predvsem za ogrožene skupine.
"Bo težko, a bomo zmogli. Zato, ker se nas velika večina zaveda, da z nujnimi ukrepi ščitimo vse, kar imamo kot skupnost. Za razliko od pesimizma in gneva, ki še vedno seva iz mnogih objav, konkretno delo na prvi bojni črti in velikanska pripravljenost mnogih, da vskočijo in pomagajo, dokazuje, da vse bolj razumemo, kaj je na tehtnici," je navedel premier. A zgolj večina za uspeh ni dovolj. "Potrebni smo vsi ali vsaj zelo velika večina. Plebiscitna večina razuma in solidarnosti," je izpostavil.
"Razne vplivneže, ki trdijo, da vlada sprejema ukrepe zato, da straši in ustrahuje ljudi", pa je pozval, da se zaustavijo. "Dovolj je bilo. Cel demokratični svet sprejema ukrepe, ker ceni in varuje življenje. Izkoriščanje globalne zdravstvene krize za rušenje je zloraba stiske, je zavržno, ničvredno početje," je ocenil.
Daljše obdobje omejitev pri izobraževanju, kulturi, duhovnih in vseh drugih dejavnostih, ki po besedah premiera predstavljajo "vezivo naše skupnosti", ne more miniti brez negativnih posledic. "Zato je naš skupni, nujni, obvezni strateški cilj, da epidemijo obvladamo čim prej do stopnje, ko ne bo ogrožala normalnega delovanja zdravstva in ko jo bomo lahko spet nadzorovali z doslednim sledenjem stikom, tako kot med poletnimi meseci," je še poudaril.
Po opozorilu Janše "noben zakon ali ukrep ne more premagati virusa". "Premagata ga lahko le razum, ki nam pravi, da se moramo začasno odpovedati vsakemu nenujnemu stiku, in medsebojna solidarnost, ki nam narekuje, da vidimo tudi druge in da stojimo skupaj tako, da se ne družimo," je dejal.
Premier je spomnil, da je v pripravi šesti paket ukrepov za blažitev posledic epidemije, ki pa po njegovih navedbah "žal ne bo zadnji potrebni paket".
Ob tem je izpostavil, da Slovenija sicer nima najboljšega zdravstvenega sistema v Evropi, niti ni najbogatejša država v Evropi. Ima pa najbolj požrtvovalne ljudi, ki delajo v zdravstvu, zato nihče ne bo ostal brez nujne pomoči ali intenzivne nege. In tako, kot smo skupaj solidarno pomagali najbolj prizadetim v gospodarstvu in storitvah spomladi, bomo pomagali tudi jeseni in pozimi.
Dotaknil se je tudi pogojev, v katerih deluje sedanja vlada, ki s širšimi ekipami že od marca opravlja "izredno naporno dvojno delo, polno težkih odločitev, neprespanih noči, upravičenih in neupravičenih kritik, medijskih pogromov in tehtanja preko dvojnih meril". Zagotovil je, da bo vlada delovala še naprej. "Smo trdoživi, kot je trdoživ slovenski narod, ki ga stoletja viharjev niso izruvala iz svoje zemlje," je sklenil.