nova zemlja Svet24.si

Tedenski horoskop: Zdi se, da je svet okoli nas na...

najden-predmet Svet24.si

Ste izgubili skiro ali motoristični kovček?

1715284723-172a1604-1715284697347 Necenzurirano

Ker SD ni plačala 400 tisoč evrov, ji rubijo ...

ana-petrič Reporter.si

Slovenka leta odpuščena: vrata ji je pokazala ...

luka doncic oklahoma dallas pm Ekipa24.si

Noro! Dončić in Dallas sta po tem izjemnem ...

Foto 1 Revija Stop

Maja Monrue: Še vedno verjame, da je v dvoje ...

doncic slacilnica Ekipa24.si

Takšnega Dončića še niste videli! Prizori iz ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Janša: Dvig davkov je »strel v koleno«

Deli na:
Janša: Dvig davkov je »strel v koleno«

Foto: Bobo

Prvak SDS Janez Janša je v pogovoru za 3. program Televizije Slovenija ocenil, da Slovenija "postaja vroči kostanj" območja evra. Večina držav namreč izstopa iz kriznih mehanizmov ali so na dobri poti, medtem ko je za Slovenijo še vedno napovedan padec BDP. Slovenija bo po njegovem za zunanjo pomoč zaprosila, ko se jo bo vlada odločila rešiti.

Janša je med drugim izpostavil, da si bo Slovenija prihodnje leto morala izposoditi pet milijard evrov, kar je glede na osemmilijardni proračun ogromna številka.

Spomnil je, da denar lahko dobimo bodisi s prodajo obveznic na mednarodnih trgih po visokih obrestnih merah bodisi zaprosimo za cenejši denar iz stalnega mehanizma za stabilnost evra (ESM). Pri tem bo po mnenju Janše Slovenija tako ali tako morala izpolniti naloge, ki naj jih narekuje tujina. Zato je tudi prepričan, da bi večina Slovencev raje izbrala cenejši denar. Janša je tako ponovil oceno, da bo Slovenija morala zaprositi za mednarodno pomoč

Napoved nadaljevanja padanja bruto domačega proizvoda (BDP) sicer, kot pravi, v ekonomskem smislu ni velik problem, je pa v političnem smislu, saj bi lahko Slovenija postala šesta država iz evrskega območja, ki bi potrebovala pomoč in bi tako pred prihajajočimi evropskimi volitvami služila kot argument tistim, ki pravijo, da protikrizni mehanizmi ne delujejo. Prepričan je, da je tudi na časovnico stresnih testov slovenskih bank vplival politični položaj v Evropi, tudi volitve v Nemčiji.

Glede napovedi, ki obetajo gospodarsko rast v 2015, pa je spomnil, da v zadnjih pet letih skoraj ni bilo napovedi, ki ne bi napovedovala gospodarske rasti čez leto dni, pa se to nikoli ni zgodilo. Slovensko gospodarstvo je sicer po njegovih ocenah izjemno trdoživo in prilagodljivo. "Vedno boste našli podjetja, ki dobro gospodarijo, vendar je z vidika vlade oz. države pomemben seštevek. Ta je pa negativen," je dodal.

Ponovno je bil kritičen do dviga davkov, ki da je "strel v koleno", saj "se je v zgodovini že tisočkrat dokazalo, da z dvigom davkov uničuješ tako blaginjo prebivalstva kot tudi sposobnost gospodarstva, da ustvarja več".

Vnovič je izrazil tudi nasprotovanje državnemu poroštvu pri likvidaciji "majhnih tajkunskih bančic" Factor banke in Probanke.

Proračun po njegovem mnenju ni razvojno naravnan, manj bo po njegove mnenju črpanja evropskih sredstev, veliko izgubljajo praktično vse občine. "Ta vlada, glede na to kaj dela, bi morala sedeti v ljubljanski mestni hiši, ne pa na Gregorčičevi. To je ljubljanska vlada," je ocenil.

O svoji oceni, da je v javnem sektorju 40.000 ljudi preveč, je dejal, da izhaja iz primerjave med številom zaposlenih leta 1996 in danes. Ob tem je dodal, da je njegova vlada pripravila načrt racionalizacije javnega sektorja, ki pa ga je aktualna vrgla v smeti.

Koalicijski spor z DeSUS glede davka na nepremičnine je ocenil kot "vihar v kozarcu vode", glede dogajanja v največji vladni stranki pa meni, da je mesto predsednika PS že zasedeno, a ga ne zaseda Alenka Bratušek, pač pa Milan Kučan.

Če bo znotraj stranke prišlo do strateških razhajanj, pa na naslednjih volitvah največji konkurent Janši po njegovem mnenju ne bosta ne Zoran Janković ne Bratuškova, ampak nekdo, ki ga bo podprla "ista delegacija, kot je šla pred zadnjimi volitvami na Magistrat".

O sodnem procesu v zadevi Patria je dejal, da sodbo in njegovo pritožbo trenutno prevajajo, nato pa bosta predstavljeni mednarodni javnosti.

Glede torkovih protestov pa, da niso niti bleda senca tega, kar se je dogajalo, ko se je rušila njegova vlada.