Revija Reporter
Slovenija

Janša: Doživeli smo napad nelegitimnega predsednika DZ in nelegitimnega premierja

STA Reporter

17. jun. 2015 15:50 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pred sodno palačo v Ljubljani poteka zadnji shod Odbora 2014 pred poletnimi počitnicami. Zbrane je nagovoril tudi prvak SDS Janez Janša.

Zbrani na shodu ponavljajo že večkrat izražen poziv Za resnico, za pravico, za Slovenijo. Na transparentih pa so med drugim kritični do ministra za pravosodje Gorana Klemenčiča, predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše ter prvega tožilca Zvonka Fišerja.

"Vztrajanje pred sodiščem leta 2014 je obrodilo mnogo dobrih sadov. Tisti, ki v to takrat niso verjeli, danes verjamejo," je vztrajnike pohvalil Janez Janša.

"Slovenija je spet unikum. Dr. Boštjan M. Turk je bil obsojen zaradi verbalnega delikta," opozarja Janša, ki pravi: "Nobena demokracija brez legitimnosti ne funkcionira. To je problem nosilcev političnih funkcij."

"Govorili so nam naj počakamo na pravni razplet. Zdaj pa vlada popolna tišina," je pojasnil razloge za pismo SDS slovenskemu političnemu vrhu. "Nismo zahtevali izrednih volitev,kot je trdil nelegitimni predsednik državnega zbora, od političnega vrha pričakujemo predloge za rešitev situacije."

"Namesto povabila na pogovor smo doživeli napad nelegitimnega predsednika DZ in nelegitimnega predsednika vlade," izpostavlja Janša. "S spremembami volilne zakonodaje želijo zagotoviti, da bo politična zloraba sodnih institucij v prihodnje učinkovitejša."

"Osredotočiti se moramo na reformo pravosodja in doseči preboj na medijskem področju," pravi Janša. ki ugotavlja, da se kljub sodbam ustavnega sodišča ni nič spremenilo. "SMC ima v državnem zboru bralne vaje iz točke 'kako ponoviti vajo z drugačnim orožjem'."

"Čez poletje bomo dali mir... ali pa tudi ne!" je bil uvodoma pomenljiv Gorazd Pučnik. Koliko milijard nas stane učenje novih obrazov v politiki, sprašuje Pučnik, ki je pred sodiščem opozoril: "Ni nepristranskega sojenja brez avtonomnih sodišč. To vsi vemo. Mi to celo bolj kot nekateri drugi."

Kot so v odboru zapisali pred današnjim srečanjem, so si pred ustanovitvijo Odbora 2014 zastavili več ciljev. Prva dva sta se nanašala na prenehanje zaporne kazni za predsednika SDS Janeza Janšo in na odpravo sodbe v zadevi Patria, tretji pa na vzpostavitev vladavine prava, človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter uveljavitev demokratične države. Po letu dni ugotavljajo, da sta prva dva cilja uresničena, za tretjega pa se nameravajo boriti in vztrajati do njegovega udejanjenja.

Današnji shod je zadnji pred poletnim oddihom, v katerem nameravajo predstavniki odbora dokončati predloge zakonodaje "za normalizacijo slovenskega pravosodja". Kot napovedujejo, jih bodo jeseni s pomočjo ljudske iniciative predali v zakonodajni postopek.

Prepričani so namreč, da je stanje v slovenskem pravosodju eden izmed glavnih vzrokov za moralno, socialno in gospodarsko krizo v Sloveniji ter pomeni glavno oviro za vzpostavitev svobodne, pravične in demokratične družbe. Zato zahtevajo javnost in preglednost sodniškega dela, vzpostavitev sistema odgovornosti med funkcionarji v pravosodju, zagotovitev moralnega in materialnega zadoščenja za žrtve pravosodja po letu 1945 ter vzpostavitev neodvisne preiskave stanja in zlorab v slovenskem pravosodju.