Janković o ustanavljanju nove stranke: Kar bom rekel, boste obrnili po svoje
4. feb. 2014 15:50 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Ljubljanski župan Zoran Janković je, ko je bil predsednik PS, zagovarjal priključitev k evropskim socialistom (S&D). Svet PS se je zdaj odločil za evropske liberalce (Alde), a v demokraciji "pač odloči večina", je dejal na današnji novinarski konferenci. Danes je Janković tudi odločno zanikal, da bi kakorkoli sodeloval pri iskanju novih ministrov.
Svet PS se je za priključitev k politični skupini Alde večinsko odločil minuli četrtek. Po Jankovićevem mnenju pa PS bolj spada k evropskim socialistom. "Podjetje je uspešno, če ima dobre odnose s svojimi sodelavci. Vedno zmaguje ekipa, nikoli posameznik," je med drugim povedal in dodal, da je program PS, Slovenija 2020, nastajal na tezi socialno in gospodarsko uspešne države.
Kot je dejal, je sicer sam, ko je bil še predsednik PS, predlagal priključitev k S&D, že takrat pa sta se okrog tega vprašanja po njegovih besedah oblikovali dve struji: evropske socialiste je zagovarjala poslanka PS Janja Klasinc, liberalce pa obrambni minister iz vrst PS Roman Jakič. Je pa Janković, kot pravi, v Bruslju predlagal tudi združitev teh dveh evropskih skupin.
"Svet PS je odločil, kot je. Razlogi so številni. Tako v S&D kot v Alde lahko najdeš primerne komponente, a vprašanje je, kaj postaviš na prvo mesto. Ne glede na to, kam se priključiš, pa mora stranka svoje poslanstvo izvesti doma," je med drugim še povedal Janković. Po njegovem mnenju je razlog za takšno odločitev sveta PS tudi v tem, da je vodja S&D Hannes Swoboda januarja lani odpovedal obisk kongresa PS.
Janković je danes znova zanikal, da bi razmišljal o ustanovitvi nove stranke. Na novinarsko vprašanje, ali morda razmišlja o tem, da bi s pomočjo poslancev PS, ki naj bi bili bolj naklonjeni njemu kot aktualni vodji PS in premierki Alenki Bratušek, ustanovil "svojo" poslansko skupino, pa ni želel odgovoriti. Dejal je le, da mu tega ni treba "ne potrditi in ne zanikati, ker karkoli bom rekel, boste obrnili po svoje".
Ali se bo na jesenskih lokalnih volitvah vnovič potegoval za županski stolček v prestolnici, bo, kot je ponovil, sporočil 9. maja. "Nisem pa se še odločil. So še nekateri drugi izzivi," je dodal in na vprašanje, za katere izzive gre, odgovoril, da to ni informacija javnega značaja.
Ljubljanski župan je spregovoril tudi o poslancu PS Matjažu Zanoškarju, ki je tarča očitkov zaradi koruptivnih ravnanj občine Slovenj Gradec pri zaposlitvi njegovega sina v času, ko je občino vodil kot župan. Pristojni organi PS bodo o njegovi usodi še razpravljali, Janković pa pravi, da bi mu sam dal podporo.
"Obstajajo primeri, ki so postavili tudi protikorupcijsko komisijo v čudno luč. Če se nekdo, denimo oče, odloči iti v politiko, pa ne vem, zakaj mora cela družina trpeti," je še dodal.
Janković: Direktor javnega podjetja Mlakar naj za neprofitno stanovanje plačuje tržno najemnino
Ljubljanski župan Zoran Janković je predlagal, da bi direktor javnega podjetja Vodovod-kanalizacija Krištof Mlakar za najem neprofitnega stanovanja ljubljanskega stanovanjskega sklada v prihodnje plačeval profitno najemnino, kar pomeni 25 odstotkov več od neprofitne. Janković je povedal, da se je Mlakar s tem strinjal.
Časnik Finance je konec januarja poročal, da je Mlakar leta 2002 na razpisu Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana (JSS MOL) uspešno kandidiral in v najem dobil neprofitno stanovanje v Ljubljani za 207 evrov mesečne najemnine, v katerem še vedno živi. Po poročanju Financ je Mlakarjeva mesečna bruto plača leta 2012 po podatkih letnih poročil Vodovoda-kanalizacije znašala 6700 evrov. Mlakar je sicer na čelu javnega podjetja od leta 2007.
Na JSS MOL so za Finance pojasnili, da se neprofitna stanovanja oddajajo za nedoločen čas in z neprofitno najemnino. Sklad ima pravico vsakih pet let od najemnika zahtevati, da predloži dokazila o izpolnjevanju pogojev za pridobitev neprofitnega stanovanja. Če najemnik ni več upravičen do neprofitnega stanovanja, se najemna pogodba lahko spremeni v najemno pogodbo s tržno najemnino.
Janković je na današnji novinarski konferenci povedal, da je za to, da Mlakar biva v neprofitnem stanovanju, izvedel konec lanskega leta in takrat predlagal, da plačuje tržno najemnino. Dejal je, da bo na osebnem razgovoru skušal doseči, da bi stanovanjsko vprašanje reševal drugače in dodal, da Mlakar v stanovanju živi zakonito, saj je na razpisu sklada leta 2002 izpolnjeval vse pogoje ter plačal varščino. "Vsi, ki so dobili stanovanje, izpolnjujejo pogoje in nekomu, ki zakonito izpolnjuje pogoje, ne moreš stanovanja vzeti," je pojasnil.
Janković je dejal, da so v Ljubljani absolutno drugi ljudje, ki neprofitno stanovanje potrebujejo bolj kot Mlakar. Pri tem je poudaril, da je MOL že dvakrat predlagala spremembo zakonodaje, s katero bi lažje vršili nadzor in ukrepali ob primerih kot je Mlakarjev.
Poleg tega po Jankovićevih besedah predlagajo tudi spremembo zakonodaje, ki bi omogočila, da se stanovanjski sklad zadolži brez poroštva lokalne skupnosti ali države. Povedal je, da vedo za banko, ki bi skladu dala posojilo za tisoč neprofitnih stanovanj.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke