Prihodnjo jesen bo že deset let od odmevnega intervjuja Petra Jambreka za Reporter, ki je Janši močno dvignil pritisk: »Ivan Oman ima prav. Vodstvo SDS, kakršno je, je predvidljivo zagotovilo za prevlado in prihodnje zmage levice. Cesar je nag. Vsi to vemo.« Leto za Jambrekom, decembra 2016, si je prav tako v intervjuju za Reporter Žiga Turk drznil izreči za Janšo nekaj nezaslišanega; da bi z veseljem volil stranko, ki bi jo vodila Romana Jordan. Tudi takrat je sledil pogrom – nad Reporterjem, ki je to priobčil na naslovnici. Po dolgih osmih letih se Žigi Turku končno uresničujejo sanje – zdaj bo lahko volil v soboto v Mariboru ustanovljene Demokrate, kjer ima pomembno vlogo Romana Jordan.
Toda na desnici niso vsi najbolj zadovoljni, da je Anže Logar ustanovil novo politično stranko. Tudi v uvodu omenjeni Ernest Petrič ne. Politično pot Logarja si je predstavljal drugače: »Zdelo se mi je, da so mu zvezde naklonjene. Samo malo bi še moral počakati. Od Janeza Janše – tako kot jaz in vi, tudi on ni večen, bi lahko prevzel urejeno stranko, z razvejeno mrežo na terenu, jo modificiral nekoliko tudi po svoji meri in vrednotah.«
Samo malo bi moral še počakati? Leto, dve, pet ali deset let? Anže Logar je maja letos pred evropskimi volitvami prav tako v intervjuju za Reporter samo namignil, da bi bil pripravljen prevzeti vodenje SDS, na kar je nemudoma sledila burna reakcija Janše, da SDS ni na voljo za prevzeme. Logar je bil pripravljen počakati do kongresa stranke prihodnje leto. Ob tem je izrazil pričakovanje, da bi se pomladitev stranke zgodila v širšem dogovoru in sporazumu s predsednikom Janezom Janšo.
Janša, ki je septembra dopolnil 66 let, nikamor ne gre, on je politično večen. Njegov ameriški politični vzornik Donald Trump je bil za drugi predsedniški mandat izvoljen pri 78. letih. Tudi Lojze »dva deci« Peterle se priduša, da je mlajši (76 let) tako od Bidna kot Trumpa, kar je razumeti, da v slovenski politiki še ni rekel zadnje besede. »Če bi ustanovil stranko Dva deci, bi zagotovo dobil najmanj štiri odstotke in z njo prišel v državni zbor,« se je pohvalil novinarju Reporterja, ki ga je prejšnji teden spraševal, ali bi bil po odhodu iz NSI pripravljen prevzeti SLS, kar je prišlo na misel Petru Sušniku, prejšnjemu predsedniku Nove slovenske zaveze.
Skrajni čas je, da na Trgu republike postavijo spomenik slovenske osamosvojitve, za kar se zavzema Milan Kučan. A vprašanje, če bo to za osamosvojitelje dovolj? Morda še komu pride na misel, da bi očete slovenske države vklesali kar v Triglavsko severno steno.
Ne samo Janša, tudi Peterle je očitno večen. Slovenska politika je ujetnik gerontokracije. Skrajni čas je, da na Trgu republike postavijo spomenik slovenske osamosvojitve, za kar se zavzema Milan Kučan. A vprašanje je, ali bo to za osamosvojitelje dovolj? Morda še komu pride na misel, da bi očete slovenske države, Jožeta Pučnika, Lojzeta Peterleta, Janeza Janšo, Igorja Bavčarja, Dimitrija Rupla, Franceta Bučarja in Milana Kučana, vklesali kar v Triglavsko severno steno. Podobno kot očete (founding fathers) ZDA: Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodorja Roosevelta in Abrahama Lincolna v steno Mount Rashmore v Južni Dakoti?
Peterle gre zdaj nad Mateja Tonina, Janša pa nad Anžeta Logarja. Predsednik SDS se je v stranki do sedaj znebil še vsakega, ki bi mu lahko bil konkurenca. Logar, kar je povedal že v svetu stranke, je lahko le dodana, ne pa odvzeta vrednost za SDS. Da prinese dodatne glasove razočaranih volivcev Svobode, ne pa poseže v volilno telo SDS. Njegov politični projekt bodo zato zamejili – Janšev propagandni aparat Logarja že od samega začetka, ko je zadišalo po novi stranki, uvršča na levo sredino. Da naj bi bil Logar levičar, zadnje čase v intervjujih govori tudi Peterle.
Janša je zadnji, ki bi si želel, da iz Logarjevih Demokratov nastane »nekaj velikega«. Za prihodnjo koalicijo, če želi še v četrto postati predsednik vlade, potrebuje vsaj dve manjši satelitski stranki. Načrtuje, da se bo Logar po sistemu vrtljivih vrat vrnil nazaj v naročje, mu prinesel dodatne glasove, ki jih SDS ne more doseči. To je vsa zgodba.
Anže Logar si lahko domišlja, da je z ustanovitvijo Demokratov na začetku nečesa velikega. Da bo na volitvah dobil 30 plus, kot mu nekateri prišepetovalci pihajo na dušo. Do rednih volitev je še daleč, predčasnih pa ne bo. Ni razloga zanje, pravi Milan Kučan, ki bo januarja dopolnil 84 let. Tudi Kučan tako kot Janša in Peterle misli, da je večen. Njegov vpliv na slovenski politični levici je še vedno vse prej kot zanemarljiv. Zdaj išče novo službo propadlemu kandidatu za guvernerja Banke Slovenije Tonetu Ropu, s katerim se je v petek dobil v Maxiju. Brez Kučanove javne podpore tudi Nataša Pirc Musar ne bi bila izvoljena za predsednico republike. Pirc Musarjevo ima Kučan veliko raje kot Roberta Goloba, ker naj bi po njegovem mnenju na volitvah dobil preveč glasov.
Golobu je zato potrebno pristriči peruti. Zato hladna vojna med predsednico in premierjem.