Melita Župevc je kot predsednica preiskovalne komisije prejela zaupno gradivo davčne uprave, na katerega se sklicujejo v Mladini. Ali bo kdo odgovarjal za nevestno delo pri ravnanju z zaupnimi podatki?
Zaupni dokumenti, ki jih je davčna uprava poslala preiskovalni komisiji pod vodstvom Melite Župevc, so se znašli v tedniku Mladina. Medtem ko se v državnem zboru sprenevedajo, so v davčni upravi obljubili ukrepanje. Poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem je januarja letos revijo Reporter obtožila izdaje davčne zaupnosti zaradi objave dokumentov o Golobičevem lastništvu Ultre, tokrat pa zaradi ravnanja Mladine ne protestira.Medtem ko je Reporter na začetku leta objavil zgolj dokumente, ki jih je pol leta prej objavila televizija Kanal A, se je Mladina povsem odkrito sklicevala na dokumente iz davčne uprave. Iz članka Tudi cerkveni denar za brezplačnike SDS v Mladini, 1. oktobra, je razvidno, da je novinar pridobil podatke, označene z določeno oznako zaupnosti oziroma tajnosti, ki jih je državnemu zboru oziroma preiskovalni komisiji za brezplačnike posredovala Davčna uprava RS. Novinar se je v članku celo trikrat skliceval na podatke iz davčne uprave: na strani 24 je zapisal »podatki iz pregleda, ki ga je lansko leto opravila davčna uprava ...«, nato na strani 25 »davčni pregled podjetja Progresija je pokazal ...«, na strani 26 pa »Poleg tega je po internih podatkih Dursa ...«
Kaj bo storila davčna služba za notranji nadzor?
Predsednico in člane preiskovalne komisije, ki preiskuje ozadja izdajanja brezplačnikov Slovenski tednik in Ekspres, generalno sekretarko državnega zbora in davčno upravo smo zato vprašali, kdo je novinarju omogočil vpogled v dokumente, ki veljajo za tajne, oziroma mu je te dokumente izročil ter kakšne bodo zaradi tega sankcije.
Z davčne uprave so nam sporočili, da »sklicevanje na dokumente, ki jih je pooblaščenim osebam oz. institucijam posredovala davčna uprava, še ne pomeni, da je davčne tajnosti nepooblaščenim osebam ali novinarju razkrivala davčna uprava. Razkrivanje davčnih tajnosti v konkretnem primeru je davčna uprava opravila v skladu z zakonodajo – izključno institucijam, ki imajo to pravico (in seveda dolžnost varovanja davčne tajnosti). V konkretnem primeru, ki ga navajate, sta to bili, po naših informacijah, komisija Državnega zbora RS in tožilstvo. Vsi podatki, ki jih zakonodaja opredeljuje kot davčno tajnost, so bili tudi jasno označeni. Hkrati vas obveščamo, da smo vaše sporočilo oz. vprašanja posredovali Službi za notranji nadzor pri Generalnem davčnem uradu, ki bo ravnala v skladu s svojimi pristojnostmi.«
VEČ V TISKANI IZDAJI