Iz PKP7 pa ne odmevajo številne pomoči, ki jih bodo (če državni zbor potrdi zakon) prejeli državljani, upokojenci, študenti, družine, socialno ogroženi, podjetja, pač pa predlog, da bo vlada ukinila sklad nevladnih organizacij in da bodo od zdaj donacije 1% in ne več pol odstotka. Tako naj bi, po odzivih NVO, številne organizacije in zavodi ostali brez vseh sredstev.
Na vse skupaj se je odzval svetovalec vlade za debirokratizacijo in davke Ivan Simič. Na svojem blogu je med drugim zapisal: »sem predlagal jaz, kot predsednik Strateškega sveta za debirokratizacijo na davčnem, gospodarskem in okoljskem področju in ne SDS, ali Janez Janša, kot danes navajajo mnogi slovenski mediji in predstavniki nekaterih nevladnih organizacij. O tem obstajajo dokazi, saj sem posredoval pisne predloge, s popravki členov. Poleg tega sem te predloge predstavil na tiskovni konferenci 16.09.2020, prav tako pa sem tekst predlaganih sprememb z obrazložitvijo posredoval novinarjem, ki so me prosili, da jim posredujem.«
In še: Razna društva in druge ustanove imajo težave s financiranjem svojih dejavnosti. Leta 2007 je bila uvedena sprememba v dohodninski zakonodaji, po kateri se je lahko vsak davčni zavezanec odločil, da največ 0,50 % od zneska njegove letne dohodnine nameni za te namene. S ciljem, da bi upravičencem omogočili pridobitev višjega zneska prihodkov iz tega naslova, predlagamo zvišanje tega odstotka iz 0,5 % na 1,00 %. Predlagamo, da se v zakonu določi, da v kolikor se dohodninski zavezanci ne odločijo za namenitev tega odstotka upravičenim subjektom, potem ta znesek dohodnine ostane v proračunu. Pošten način
In še: »Namen tega predloga je razviden iz predhodnega teksta, to pa je, da se ne more dohodnina, katero dohodninski davčni zavezanci niso namenili nikomur, temveč so jo pustili v proračunu, deliti nevladnim organizacijam, ki lahko to dohodnino prejmejo tako, da dohodninske davčne zavezance zaprosijo, da jim namenijo svoj del dohodnine. Verjamem, da to zahteva veliko dela in da obstoji nevarnost, da jim vsi dohodninski davčni zavezanci ne bi želeli nameniti svoj del dohodnine, toda, to je edini pošteni način. Dohodnina je na razpolago, toda za to je potrebno še kaj narediti, to je prositi dohodninske davčne zavezance. Očitno je veliko lažje spisati novi zakon in preko zakona vzeti to nerazporejeno dohodnino. Ali je to pravilno in pošteno do tisti nevladnih organizacij, ki nimajo dostopa do teh sredstev, pa je drugo vprašanje.«
»Zaradi tega je že prav smešno, da je za vsak predlog kriv Janez Janša ali SDS. Za ta predlog ni kriv ne Janez Janša in ne SDS, temveč jaz - Ivan Simič, predsednik Strateškega sveta in oseba, ki ni član nobene politične stranke. Namen tega predloga je bil le eden, da bi vse nevladne organizacije prejele dvakrat več sredstev iz namenjene dohodnine in da bi se opozorile na to, da je na razpolago še dodatnih 5 milijonov nerazporejene dohodnine, katero si sedaj deli 19,27 % (5.394 od 27.994) iznajdljivih nevladnih organizacij.«
Ivan Simič: Ni kriv Janša, jaz sem kriv
21. dec. 2020 12:34 Osveženo: 12:36 / 21. 12. 2020
Vlada pod vodstvom Janeza Janše je na sobotni seji na Brdu pri Kranju sprejela predlog PKP7, torej predloga zakona številka 7, ki naj bi pomagal z ukrepi opešanemu gospodarstvu in posameznikom ter družinam po izbruhu drugega vala epidemije koronavirusa.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke