Rusko veleposlaništvo Svet24.si

Izgnani ruski diplomat naj bi zapustil Slovenijo

fantka Svet24.si

Drobna zadovoljstva vodijo v prostor neskončnih ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

janez janša, shod Reporter.si

Kdo ima koga za norca? Janša, večkrat v ...

kozelj ronaldo Ekipa24.si

250 evrov kazni za Janeza, kar pa ne bo šlo iz ...

skrito-v-raju Njena.si

Edvard Steiner: srčen človek ali velik ...

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Intervju: Franci Kek

Deli na:

S Francijem Kekom smo se pogovarjali o tem, kako se je nekdanji zabavljač spremenil v resnega politika stranke Zares, zakaj podpira Gregorja Golobiča in ne medijev, kako spremlja razne politične scenarije in resničnostne šove ter kateri politiki so se udeležili njegove prireditve Rock Otočec. Zanj je pravi resničnosti šov skrita kamera, ki je prijatelja Arturja Šterna spremlja v Kmetiji, La Toye pa vseeno ne bi povabil na kandidatno listo stranke Zares.

S Francijem Kekom smo se pogovarjali o tem, kako se je nekdanji zabavljač spremenil v resnega politika stranke Zares, zakaj podpira Gregorja Golobiča in ne medijev, kako spremlja razne politične scenarije in resničnostne šove ter kateri politiki so se udeležili njegove prireditve Rock Otočec. Zanj je pravi resničnosti šov skrita kamera, ki je prijatelja Arturja Šterna spremlja v Kmetiji, La Toye pa vseeno ne bi povabil na kandidatno listo stranke Zares.

Stranka Zares ima v soboto (pogovarjali smo se preteklo sredo; op. p.) konvencijo, na kateri boste med drugim preverili zaupanje predsedniku stranke Gregorju Golobiču. Ali ga vi po vsem tem, kar se je zgodilo, še podpirate?

Absolutno ga podpiram, kajti moja podpora je odvisna od njegovega dejanskega dela in ne od tega, kako sta njegov lik in delo predstavljena v mnogih medijih. Prepričan sem, da uživa tudi podporo drugih članov stranke. To je v tistem času (po aferi Ultra, op. a.) tudi preveril in dobil 90-odstotno podporo.

Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah je Zares zdrsnila na peto mesto, prehitela jo je celo LDS Katarine Kresal, kar je gotovo posledica afere Ultra. Matej Lahovnik pa je kljub temu drugi najpopularnejši politik v državi. Mar ne bi bilo bolje staviti na Lahovnika kot predsednika stranke?

Matej Lahovnik je dober gospodarski minister in predvidevam, da bo svoje delo dobro nadaljeval tudi v prihodnje. Mislim, da je Gregor Golobič najprimernejši človek za predsednika naše stranke.

Večina vodstva vključno s tajnikom Bogdanom Biščakom bi v primeru afere Ultra ravnali enako kot Golobič. Bi tudi vi prikrivali javnosti svoj delež v podjetjih in se lagali novinarjem, da ga nimate, če bi ga imeli?

Dejansko je Golobič za revijo Manager dejal, da nima nobenega deleža v podjetju. Šlo je za eno od predvolilnih anket, ki je pač ni resno vzel, pa bi jo moral. Je pa prijavil svoj delež tako Kosovi komisiji kot davkariji, zato to ne pomeni, da je hotel kaj skrivati. Navedel je razloge, zakaj za medij ni povedal resnice: ker se je bal, da bo to dejstvo imelo posledice za podjetje in da bo težje poslovalo v Sloveniji – in kot kaže, v Sloveniji sploh ne posluje več. Ko govorimo o odgovornosti politikov, bi se morali vprašati tudi o odgovornosti medijev. Dejansko so pomembna veja oblasti. Mediji so tisti, ki sporočajo ljudem stališča politikov. Njihovo poročanje je odvisno od strokovnosti, želje po resničnem poročanju, osebnem odnosu do obravnavane stvari in zunanjih dejavnikov, ki vplivajo na novinarja. O ničemer, razen o rezultatu nogometne tekme dva medija ne bosta poročala enako. Tudi številke se da različno interpretirati. Lahko se napiše, da je stranka AS leta 2004, ko je na volitvah dosegla triodstotni rezultat, samo za en odstotek zgrešila štiriodstotni volilni prag. Seveda bi bilo pravilneje povedati, da je stranka zbrala za 25 odstotkov premalo glasov. Nekoč so totalitarni sistemi lahko s pomočjo medijev svoje državljane prepričali, da živijo v najbolj srečni državi in da je njihov voditelj največji pesnik na svetu in svetovni prvak v golfu. Govorim o veliki moči in odgovornosti medijev. Pred časom so na primer poročali, da ima Ultra 23 milijonov nezavarovanih kreditov, potem so to zmanjšali napet milijonov in na koncu dejali, da je pet milijonov slabo zavarovanih. Ali je kdo tiste, ki so to poročali, pozval k odgovornosti, ali so se morda za neresnične navedbe opravičili?

Vi imate delež v kakšnem podjetju?

V nobenem. Samo delnice: 20 delnic v Krki, dve v Petrolu in eno v zavarovalnici Tilia.

Kako pogosto pa se vi zlažete v javnosti, odkar ste poslanec?

Karkoli bom odgovoril na tako vprašanje, mi bo polovica verjela, polovica ne. Problem ni le v laganju, večja težava je v manipulacijah, polresnicah. Ena taka laž, kot je bila Golobičeva v primeru Ultre, je v primerjavi z manipulacijami in polresnicami, katerim sem vsak dan priča v politiki in medijih, bližje svetemu obhajilu kot grehu. Vsak dan smo na vsakem koraku deležni polresnic, ki jih potem mediji obdelajo. Dobro bi se bilo zavedati, da mediji niso absolutna resnica. Tudi midva, če bova poslušala izbiranje popevke Vesele jeseni, bova najbrž imela različno mnenje o dvajsetih različnih pesmih. Podobno tudi novinarji nimajo popolnoma enakega mnenja, ampak ima vsak svoje mnenje. Poleg tega je zagotovo medijski prostor odvisen tudi od tega, kdo je na oblasti in katere so največje stranke. Tako kot je včasih LDS imela vpliv na medijski prostor, ga imata zdaj predvsem SD, pa tudi SDS zaradi štirih let, ko so bili na oblasti. Vsekakor pa ne več Zares ali Golobič, kot je bilo mnogokrat rečeno v javnosti. Tudi ko je bil še Mag, ste večkrat dejali, da vas skuša uničiti Golobič. Vendar ko so nastale spremembe v uredništvu, ni bil na prvi strani prenovljenega Maga Golobič, pač pa Pahor, in sicer prikazan, kako se vanj zabadajo puščice tako z leve kot desne strani. Tudi pozneje se je videlo, da je bil prej Mag bliže eni veliki stranki, zdaj pa je bliže drugi veliki stranki. Priznati je treba, da sta bila pred leti SD in SDS, kar se tiče medijev, v težkem položaju in okrivljeni marsičesa, česar nista storili.

VEČ V TISKANI IZDAJI