Revija Reporter
Slovenija

Inšpektorji ugotovili številna neskladja v cepilnih centrih v Ljubljani, Mariboru in Celju

STA

6. maj. 2021 14:01 Osveženo: 14:23 / 06. 5. 2021

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Primož Lavre

Cepilnemu centru Zdravstvenega doma Ljubljana je bila zaradi številnih neskladnosti izdana ureditvena odločba, s katero mu je bilo odrejeno, da mora cepljenje organizirati na način, da bodo povabljene vse osebe, ki so izrazile interes in sodijo v prednostne skupine, je danes pojasnila inšpektorica zdravstvenega inšpektorata Deana Potza.

Zdravstveni inšpektorat je po besedah Potze v preteklem tednu opravil 139 nadzorov cepilnih centrov, od tega 124 rednih in 15 izrednih na podlagi prejetih prijav. Zaradi ugotovljenih neskladij so v teku postopki v zdravstvenih domovih Maribor, Ljubljana in Celje. Cepilnemu centru Zdravstvenega doma Ljubljana so zaradi številnih ugotovljenih neskladij izdali ugotovitveno odločbo, s katero mu je bilo odrejeno, da mora organizirati cepljenje na način, da bodo nanj povabljene vse osebe, ki so izrazile interes in sodijo v prednostne skupine. Pri tem mora upoštevati tedenski razdelilnik cepiv Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Inšpektorica je na današnji novinarski konferenci o razmerah glede covida-19 povedala, da so na inšpektoratu preverili tudi poročanje medijev, da se je ena oseba cepila že tretjič. Ugotovili so, da je do cepljenja s tremi odmerki dejansko prišlo in da ne gre za osamljen primer. Zato je v teku več postopkov, ki pa jih še ne more komentirati.

Kot je navedla, so sicer inšpektorati, pooblaščeni za nadzor spoštovanja ukrepov za obvladovanje epidemije covida-19, od 19. do 25. aprila opravili 2305 nadzorov. To je 36 odstotkov manj kot teden prej, kar pripisuje krajšemu delovnemu tednu zaradi praznika in šolskim počitnicam, zaradi česar sedem inšpektoratov ni opravljalo nadzora. Izdali so eno prekrškovno sankcijo, 158 opozoril po zakonu o prekrških in 212 upravnih ukrepov.

Od skupno 2305 nadzorov jih je zdravstveni inšpektorat opravil 497, pri tem je izrekel šest opozoril po zakonu o prekrških in osem upravnih ukrepov.

V gostinskih lokalih je bilo opravljenih 33 nadzorov, pri čemer neskladnosti niso ugotovili. 100 nadzorov so opravili na področju nastanitvene dejavnosti, ki je bila pred kratkim sproščena, pri čemer so izrekli dve opozorili po zakonu o prekrških in pet upravnih ukrepov. Na področju storitvenih dejavnosti so opravili 57 nadzorov in izrekli skupno šest opozoril. Na zunanjih površinah so opravili 150 nadzorov, kršitev pa niso ugotovili.

Tokrat so opravili tudi 18 nadzorov izolacije, ki je ukrep, s katerim zdravnik omeji svobodno gibanje bolni osebi. Izolacije ni kršila nobena oseba.

Namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak pa je pojasnil, da so policisti v zadnjih sedmih dneh nadzore glede izvajanja vladnih odlokov opravili na 12.683 krajih, kar dnevno v povprečju pomeni 1812 nadzorov. V primerjavi s predhodnim tednom so opravili za 1,7 odstotka več nadzorov. Izrekli so 395 opozoril in izdali 34 plačilnih nalogov ter hitrih postopkov. O štirih kršitvah so obvestili zdravstveni inšpektorat, saj je šlo za kršitev izven njihove pristojnosti. Skupaj so v zadnjem tednu izrekli 433 ukrepov, kar je 22,4 odstotka manj kot teden poprej, ko so jih izrekli 558.

Pri tem je Pečjak izpostavil, da policisti v veliki večini primerov izrečejo opozorilo, kar kaže, da resnično poskušajo z najmilejšimi ukrepi. V zadnjih sedmih dneh so opozorilo izrekli v skoraj 91 odstotkih primerov. Sicer se, tako Pečjak, izrečeni ukrepi zmanjšujejo. Izjema so dnevi, ko so se odvijali neprijavljeni protesti in pri tem niso bili upoštevani ukrepi glede zbiranja ljudi ali uporabe mask.

Nekatere nadzore so opravili tudi na podlagi 39 prejetih prijav o domnevnih kršitvah odlokov s strani občanov. V primerjavi s tednom poprej, ko je bilo takšnih klicev 31, policija opaža rahlo povečanje predvsem v času prvega maja.

Na meji so v zadnjih sedmih dneh, do vključno srede, potrdila o napotitvi v karanteno na domu vročili 5599 osebam, kar je dobrih 50 odstotkov več kot teden dni poprej. Porast je po Pečjakovih besedah predvsem posledica tedna, ki se je zaključil s prvomajski prazniki, ko je bilo večje število prehodov meje in s tem tudi izdanih napotitev v karanteno na domu.

Največ napotitev karanten na domu so izdali na meji s Hrvaško (5298). Na meji z z Madžarsko jih je bilo 51, 217 napotitev v karanteno na domu pa so izdali potnikom, ki so prispeli na letališče Jožeta Pučnika. Kljub ukinitvi kontrolnih točk so z občasnimi kontrolami na cestnih prehodih na notranji meji osebam, ki niso izpolnjevale pogojev za vstop v državo brez napotitve v karanteno na domu, izdali karanteno na domu 26 osebam na meji z Avstrijo in sedmim na meji z Italijo.

Glede na državo prihoda je bilo največ napotitev v karanteno na domu vročeno osebam, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine (2992), Kosova (861), Hrvaške (744), Severne Makedonije (361), Srbije (302) in Egipta (86). Skupaj pa so v karanteno na domu napotili osebe, ki so pripotovale v Slovenijo iz 41 različnih držav, medtem ko je bilo število držav pred tednom dni manjše za deset. Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah so zavrnili 107 oseb, ki niso izpolnjevale pogojev za vstop v ali tranzit preko Slovenije, kar je malo manj kot teden poprej, ko je bilo skupaj zavrnjeno 110 oseb.