Revija Reporter
Slovenija

Inkvizicija v Tarči: Janša je, kakopak, kriv

Jože Biščak

4. mar. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Potem ko je oddaja Tarča na nacionalni televiziji, ki jo v tvitosferi nekateri imenujejo tudi TV Hanzi, 20. februarja obdelala »lopova« Zorana Jankovića, so bili pretekli četrtek na sporedu grehi Janeza Janše. Novega ni bilo ničesar, nacionalna TV je ponavljala samo sebe, gosti takisto.

Toda nova urednica Tarče Špela Šipek je opravila svojo nalogo: prvič, javnost prepričati, da ni samo Janša slab, ampak tudi njegova SDS, in drugič, mogoče še zadnjič opozoriti višje sodnike, naj potrdijo sodbo okrajnega sodišča in prvaka SDS pošljejo v zapor. »Moteč« element je bil samo Peter Jančič, ki je bolj ali manj uspešno skušal dokazovati pomanjkljivosti, ki jih je TV Slovenija pripravila za dokazovanje krivde. Vse drugo je bilo samo tolčenje po Janezu Janši, za katerega je voditeljica Tanja Gobec užaljeno ugotovila, da ni prišel na Kolodvorsko 4, kar naj bi pomenilo priznanje krivde. Za konec še poziv, naj se tistim, ki bi si na prihodnjih volitvah (že evropskih) drznili voliti SDS (in Janeza Janšo) malodane prepove vstop na volišče. Človek bi pomislil, da je v nekem drugem času, najmanj pred pol stoletja. In tak je bil tudi odziv po tviterju.

Janez Janša se je komentiranja Tarče vzdržal. Iz njegovega tvita Dajmo, Maribor je bilo razvidno, da je rajši gledal nogometno tekmo med Sevillo in Mariborom. Oglasila se ni niti Šipkova, celo generalni direktor Marko Filli je bil na tviterju presenetljivo tiho, čeprav ima včasih precej povedati. Več so imeli povedati drugi. Nekdanji direktor Radia Slovenije Vinko Vasle je Tarčo primerjal z münchensko pivnico (od Andreja Vilarja je dobil odgovor, da je to žalitev za pivnico, saj so tam večji intelektualci kot v Tarči), nekdanji direktor TV Slovenija Jože Možina pa, da je taka oddaja sramota za vsak resen medij. Lobist Miloš Čirič se je čudil nesposobnosti Dnevnika, da jim ni uspelo objaviti prisluhov, iz katerih bi bilo razvidno, da je Janša dal obljubo glede Patrie; Jure Šink je oddajo označil za obrekovalsko-branjevski krožek.

Libertarec (Tomaž Štih) je zapisal, da je lepo videti »retro« Tarčo s politkomisarji z Dela, Dnevnika, FDV in partije. Pogrešal je samo koga v uniformi, da bi bilo tako »kot nekoč«. Dopolnil ga je pionir interneta v Sloveniji Darko Bulat, češ da bi se spodobilo, ko bi po koncu oddaje prišel »na oder« še njen pravi režiser – Milan Kučan. Edvard Kadič, strokovnjak za govorico telesa, se je čudil gostom, ki so ugotavljali, da je Finska nekakšna banana republika, ker v svoji zakonodaji še nima kaznivega dejanja »prejema obljube podkupnine«, strokovnjak za odnose z javnostjo Sebastjan Jeretič pa je ugotovitev, da se v Tarči ne obnašajo kot sodišče, imel za dobro šalo.

Prav tako je bilo. Tarča je bila kot sodišče. Tudi sicer je nedavna medijska analiza avtorjev M. Ebner & team ugotovila, da je TV Slovenija s 40 tisoč negativnimi prikazi Janeza Janše v zadnjih 20 letih daleč na prvem mestu pri njegovi diskreditatorji.