Igor Masten je v začetku tisočletja pripadal skupini mladoekonomistov, ki so gojili liberalno ekonomsko misel. Postal je član strateškega sveta za gospodarski razvoj v prvi Janševi vladi in bil razočaran, saj zadeve niso šle v smeri reform. To se pozna še danes, dogajanje v zvezi s sanacijo bank in Cimosom je tipičen primer. Za drago sanacijo slovenskih državnih bank s prstom pokaže na lastnika (državo), izračune ekonomista Velimirja Boleta o velikih dobičkih treh največjih bank označi za »fake news«. Z Mastenom, ki ni več tako glasen kot nekoč, smo se pogovarjali še o slabi banki, zdravstveni reformi, Banki Slovenije, desnici v parlamentu, ki je v ekonomskem smislu ni, možnem razpadu Evropske unije in, kot se za Kraševca spodobi, teranu.
Cimos. Neto davkoplačevalci vanj med letoma 2013 in 2015 zmečemo 127 milijonov evrov, ko se končno najde kupec, ga vlada ne zna prodati. Pravzaprav naj bi bili krivi kar Italijani, zasebniki, ki ne čakajo, da se dve državi med seboj dogovorita. Zgodba bi bila smešna, če ne bi bila pravzaprav tragična, saj kaže na popolno nesposobnost in neznanje oblasti.
Zgodbo poznam samo iz medijev, se pravi površinsko. Italijani pač ne bodo kupili podjetja z neznanimi obveznostmi, ki lahko spremenijo finančno konstrukcijo, kakršna je bila takrat, ko so ponudbo dali. To je povsem logično. V tem primeru je po mojem razumevanju šlo za to. Svoj del odgovornosti nosi tudi hrvaška država; kockali so, pa se jim ta igra ni izšla. Sicer je Cimos tipičen primer (pre)počasnega prestrukturiranja, prepozne konverzije dolgov v kapital družbe in prepočasnega ukinjanja neperspektivnih programov. Za Cimos je bilo že pred leti jasno, da v takem obsegu, kot je bil, ne bo obstal.
V tiskani izdaji in v Trafiki24 Masten razloži, zakaj je bil Cimos v sedanji obliki obsojen na propad; pove, zakaj je bilo državno lastništvo in prek tega vmešavanje v poslovanje za banke v Sloveniji uničujoče; izpostavi laž, da ima vsakdo dostop do zdravstvenih storitev; razloži, zakaj je Janševa vlada izgubila fokus; svari, da imamo ta hip dva finančna balona.
Igor Masten: Boletovi izračuni dobička v bankah so »fake news«
5. mar. 2017 20:00 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017
Ekonomist Igor Masten za drago sanacijo bank krivi državo in raztrga izračune ekonomista Boleta o velikih dobičkih treh največjih bank.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke