Uradni Zagreb tega ni potrdil, temveč vztraja pri odstopu od arbitraže in dvostranskem dialogu s Slovenijo. Medtem Ljubljana poudarja, da je arbitražna odločitev jasna in da dvostranski dogovor ni potreben.
Na včerajšnjem sestanku hrvaških parlamentarnih strank se je potrdilo, da vse stranke vztrajajo pri odločitvi sabora o izstopu od arbitraže, obenem pa so se strinjali, da je nujno nadaljevati dvostranske pogovore o vprašanju meje s Slovenijo in drugih odprtih vprašanjih, je v Zagrebu dejal premier Andrej Plenković, ki je v Banske dvore na pogovor o Sloveniji povabil vodje vseh parlamentarnih strank.
Hrvaški mediji so poročali, da naj bi Plenković na sestanku iskal podporo za pogajanja s Slovenijo o dvostranskem sporazumu o meji, pri čemer naj bi bila podlaga za dogovor junijska odločitev arbitražnega sodišča, čeprav Hrvaška sodbe ne priznava. Zagreb naj bi se poskušal s Slovenijo dogovoriti za poseben režim za hrvaške ribiče v Piranskem zalivu.
Hrvaški premier medijskega poročanja ni želel potrditi. Na novinarsko vprašanje, ali bi bila za Hrvaško sprejemljiva rešitev z dvostranskim sporazumom, ki bi sledil vsebini arbitražne razsodbe in ali jo je včeraj ponudil strankam, je dejal le, da želijo z dvostranskimi pogovori priti do rešitev, ki bodo v skladu s pogoji, ki jih je imela Hrvaška, ko je vstopila v proces arbitraže.
Glede poročanja o posebnem režimu za ribiče v Piranskem zalivu, pa je dejal, da si želijo "pragmatične rešitve, ki bo ribičem zagotovila vse pravice, ki jih imajo v tem trenutku".
Slovenski premier Miro Cerar se strinja, da je edina prava pot dialog, je pa med obiskom v Postojni poudaril, da se mora v Sloveniji nadaljevati dialog o implementaciji arbitražnega sporazuma. "Na tem pravnem in političnem stališču bomo vztrajali še naprej," je dodal.
Cerar, ki ga Plenković čez dva tedna pričakuje na obisku v Zagrebu, je sicer napovedal, da namerava na srečanju s hrvaškim kolegom med drugim najti tudi dogovor glede slovenskih in hrvaških ribičev v Piranskem zalivu, ki pa bo v skladu z arbitražno odločbo.
Slovenski zunanji minister Karl Erjavec pa je po seji vlade v Ljubljani dejal, da na morju sicer obstajajo različne možnosti za režime. "To so stvari, ki jih, potem ko je odločba implementirana, lahko razumsko dogovorimo in so tudi v skladu s pravom EU," je poudaril.
Vendar pa vodja slovenske diplomacije opozarja, da je arbitražna odločba zelo jasna in ne potrebujemo posebnega dvostranskega dogovora s Hrvaško.
Erjavec je sicer pozdravil dejstvo, da se politični vrh na Hrvaškem pogovarja o arbitražni odločbi, saj so bili ves čas na stališču, da ta ne obstaja. "To je prvi korak k prepoznanju arbitražne odločbe s strani Hrvaške," je glede političnega vrha v Zagrebu prepričan Erjavec.
V luči implementacije arbitražne odločbe je medtem vladna delovna skupina za implementacijo končne razsodbe arbitražnega sodišča pod vodstvom državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Erika Kopača nadaljevala pogovore s prebivalci ob meji. Sestala se je s prebivalci obmejnega področja v občini Piran.
Kopač je po srečanju z ribiči povedal, da bodo v okviru interventnega zakona težave slovenskih ribičev pri ribolovu v slovenskem delu Piranskega zaliva poskušali nasloviti s poplačilom morebitne neposredne škode na materialnih sredstvih ter z nadomestilom izpada dela prihodka.
Predstavniki ribičev so se v glavnem strinjali s predlaganimi rešitvami. Zlatko Novogradec tako ne pričakuje kakšnih večjih incidentov. Silvano Radin pa je opozoril, da slovensko morje spet ni tako majhno. Če sta denimo v sredo ribiče spremljala dva čolna, bi morali za popolno varnost imeti enega policista za vsakega ribiča, kar ni realno.
V sosednji državi pa je za precej razburjenja poskrbel tudi sklic seje odbora DZ za obrambo, na kateri naj bi govorili o pripravljenosti slovenske vojske v luči implementacije arbitražne razsodbe.
Seja, ki jo je sklical predsednik odbora in poslanec SDS Žan Mahnič, že v začetku tedna pa je njenemu preklicu pozval premier Miro Cerar, zaradi odsotnosti večine članov ni bila sklepčna, prišli so namreč le trije poslanci SDS.
Koalicijske stranke so že pred sejo napovedale, da bodo sejo obstruirale, saj se jim je zdel sklic bodisi nedopusten bodisi neprimeren. Za to potezo so se odločili tudi v Levici, na seji pa včeraj ni bilo niti članov iz opozicijske NSi. Prav tako ni bilo predstavnikov obrambnega ministrstva in vojske.
Slovenija
Hrvati so trmasti, Slovenija vztraja pri arbitražni odločitvi
STA
15. sep. 2017 6:00
Hrvaški mediji so poročali, da naj bi v Zagrebu pripravljali kompromisen predlog glede meje in naj bi želeli poseben režim za ribiče.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke