Revija Reporter
Slovenija

Hrvaška ministrica: S Slovenci ni dialoga, komuniciramo z diplomatskimi notami in medijskimi sporočili

STA

3. jan. 2018 6:00

Deli na:

Hrvaška ministrica za zunanje in evropske zadeve Marija Pejčinović Burić je zelo kritična do svojega Karla Erjavca.

STA

Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić je včeraj znova poudarila, da Slovenija ne more uveljaviti nobenih zakonov na hrvaškem ozemlju, ki je, kot je dejala, enako, kot je bilo leta 1991.

Potrdila je, da ni več neposrednega dialoga med državama, ter znova pozvala slovensko stran k pogovorom za reševanje spora o meji.

"Napovedi s slovenske strani, s katerimi grozijo s postopki proti hrvaškim ribičem, so popolnoma neprimerne in nesmiselne. Gre nedvomno za hrvaško ozemlje. Nobenih slovenskih zakonov ni možno uveljaviti na hrvaškem teritoriju," je povedala Pejčinović Burićeva v večernem pogovoru za hrvaško komercialno RTL televizijo.

Pojasnila je, da velja meja med državama, ki je bila potrjena leta 1991, ter dejala, da se "na terenu ni nič zgodilo", kar bi lahko imeli za "enostranski incident". Ponovila je, da Hrvaška ne bo vlekla enostranskih potez.

Vodja hrvaške diplomacije je še povedala, da so se "napetosti malo zvišale" zaradi slovenske napovedi o enostranskem izvajanju arbitražne odločbe, ki je Hrvaška na priznava.

Upa, da bodo kazni ostale samo v napovedih, ker bi poskus implementacije pomenil "poskus spremembe meje z nasilnimi sredstvi na terenu, kar mednarodno pravo ne dovoljuje".

Na vprašanje, kako bi Hrvaška odgovorila v nasprotnem primeru, je odgovorila, da se bo zaščitila z vsemi sredstvi, s katerimi razpolagajo. Dodala je, da hrvaška policija ščiti hrvaške ribiče v Piranskem zalivu.

Napovedala je, da bodo v četrtek na kmetijskem ministrstvu v Zagrebu imeli večresorske pogovore s hrvaškimi ribiči iz Istre z namenom, da bi pomirili ribiče.

Pejčinović Burićeva je tudi potrdila, da s slovenskimi kolegi nimajo neposrednega dialoga, temveč komunicirajo z diplomatskimi notami in medijskimi sporočili. Znova je dejala, da ni druge poti za reševanje spora o meji razen dogovora za pogajalsko mizo, a je potrebna "fleksibilnost" z obeh strani, da bi prišli do rešitve, ki bo dobra za obe državi in ljudi ob meji.

Na vprašanje, ali bo spor s Slovenijo rešen do leta 2020, ko bo Hrvaška prevzela predsedovanje z Evropsko unijo, je izrazila upanje, da bo do takrat prišlo do dogovora.

Ponovila je, da je arbitražna sodba "zmanjšala številne nerealne slovenske zahteve v bolj realne okvire" ter izrazila prepričanje, da je to "dobra podloga za kompromisno rešitev", ki ga je hrvaška stran v obliki protokola predlagala na srečanju premierjev Hrvaške in Slovenije Andreja Plenkovića in Mira Cerarja v Zagrebu decembra lani.

Ocenila je, da se je med dolgoletnimi poskusi reševanja spor o meji razjasnilo veliko dobrih stvari ter da bi državi ob obojestranski dobri volji in v nekaj korakih z obeh strani zelo hitro prišli do rešitve.