Hojs: Težko je govoriti o uspehu skupnega projekta
25. maj. 2014 19:09 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Podpredsednik NSi Aleš Hojs, ki je na evropskih volitvah kandidiral kot drugi na listi NSi in SLS, je razočaran, saj mu izidi vzporednih volitev ne obetajo mandata. A kot pravi, mu je bilo že sredi kampanje jasno, da je njegova izvolitev skoraj nemogoča. Če izide primerja z zadnjimi volitvami, je težko govoriti o uspehu skupnega projekta, dodaja.
"Ko kandidiraš, gotovo pričakuješ izvolitev. Ampak evropske volitve so tak tip volitev, kjer se nabirajo preferenčni glasovi. Glede na to in tudi glede na potezo SLS, ki je svoje volivce neposredno nagovorila, da je treba preferenčni glas dati predsedniku SLS in osmemu na listi Francu Bogoviču, mi je bilo že sredi kampanje jasno, da je moja izvolitev skoraj nemogoča," je pojasnil Hojs. Kot je dodal, lahko odkrito pove, da je nad izidi vzporednih volitev razočaran.
Do sodelovanja s SLS v prihodnosti se ni želel konkretno opredeliti. Poudaril je, da je treba najprej narediti analizo izidov in ugotoviti, koliko glasov je pravzaprav SLS prinesla v projekt. Na tej podlagi bodo po njegovih besedah lahko ugotovili, ali je bil ta sploh uspešen, nato pa se bodo lahko pogovarjali o morebitnem nadaljnjem sodelovanju.
Na vprašanje, kako projekt ocenjuje on osebno, pa je Hojs odgovoril, da je "najbrž težko govoriti o uspehu", če se seštevek odstotkov podpore NSi in SLS na zadnjih evropskih volitvah primerja z izidi na tokratnih volitvah, saj da so danes dobili skupno skoraj pet odstotkov manj kot pred petimi leti.
Po besedah poslanca SLS in kandidata za evropskega poslanca Jakoba Presečnika pa je rezultat, ki sta ga dosegli SLS in NSi, prva potrditev tega, da se splača sodelovati. Poslanski skupini obeh strank sta v zadnjem času aktivno sodelovali tudi v DZ in prepričan je, da bo to sodelovanje tudi v prihodnje obrodilo sadove.
Presečnik pa ni želel odgovoriti na vprašanje, ali bi se zavzel za skupen nastop SLS in NSi na parlamentarnih volitvah. "O tem je še prezgodaj govoriti," je dejal, a dodal, da je treba tudi naprej sodelovati. "Na vsak način pa bomo v obeh strankah pripravili nek skupen program, ga uskladili in se nato zavezali, da bomo sodelovali tudi po volitvah, verjetno v vladni koaliciji," je dejal.
"Super. Vsi smo nekako potihoma upali, da bo tudi SLS imela predstavnika v Bruslju," pa je izide komentirala kandidatka za evropsko poslanko na skupni listi Nežika Pavlič. Kandidatka Monika Kirbiš Rojs pa je dodala: "Na vseh področjih se izkaže, da sodelovanje prinese boljše rezultate."
Poslanec NSi Matej Tonin, ki na evropskih volitvah sicer ni kandidiral, je spomnil, da so bili leta 2011 zadnja parlamentarna stranka, zdaj pa so na drugem mestu. "Če primerjamo odstotke, smo rezultat izboljšali in je to korak naprej," je dejal. V skupnem nastopu s SLS so tudi dokazali, da je to tisto, kar država potrebuje za izhod iz krize. Kljub temu je Tonin nekoliko razočaran, saj so pričakovali tri mandate.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke