Revija Reporter
Slovenija

Hilda Tovšak se vrača pred sodnike

STA

1. sep. 2019 13:35 Osveženo: 13:36 / 01. 9. 2019

Deli na:

Hilda Tovšak je morala pogosto na sodišče.

Bobo

Na celjskem okrožnem sodišču bodo spet poskušali izpeljati predobravnavni narok za nekdanjo direktorico Vegrada Hildo Tovšak, ki ji tožilstvo očita zlorabo položaja. Koprsko delovno sodišče se bo spet ukvarjalo s stavko Arrivinih šoferjev avtobusov, nadaljevalo se bo tudi sojenje mariborskemu sodniku Stanku Omerzuju zaradi domnevnega zalezovanja.

V Celju nov poskus izpeljave predobravnavnega naroka za Hildo Tovšak

Celjsko sodišče je za Tovšakovo že dvakrat razpisalo predobravnavni narok, a so ga zaradi zdravstvenega stanja obtoženke preklicali. Sodišče je tedaj angažiralo tudi sodnega izvedenca ustrezne stroke, da bi podal mnenje o tem, ali se je Tovšakova sposobna udeleževati kazenskega postopka in na njem aktivno sodelovati. Obtožnico v tej zadevi je tožilstvo vložilo januarja letos.

Decembra lani je bil na sodišču medtem predobravnavni narok v zadevi Delamaris, na katerem je Tovšakova preklicala sporazum o priznanju krivde. Kot je takrat dejala, je sporazum podpisala pod velikim pritiskom, bila je tudi v hudi stiski. Po njenem mnenju je bil Vegradov posel z Delamarisom eden boljših in takrat ni zlorabila svojega položaja kot direktorica propadlega velenjskega gradbinca.

Tovšakova je septembra lani po petih letih prestane kazni v drugih zadevah zapustila zapor na Igu. Obsojena je bila zaradi dajanja daril pri gradnji letališkega stolpa na letališču Brnik (zadeva Čista lopata), goljufije z evropskimi sredstvi v zadevah Rimske terme in Betnava, dajanja daril pri iskanju varilcev za šesti blok Termoelektrarne Šoštanj ter oškodovanja Vegradovih upnikov. Prav tako je krivdo priznala v zadevi Hypo.

Zakonitost stavke voznikov avtobusov znova na koprskem delovnem sodišču

V sredo bo na Delovnem sodišču v Kopru potekala obravnava v tožbi avtobusnih prevoznikov Arriva Dolenjska in Primorska, Alpetour in Arriva Štajerska zoper Sindikat voznikov avtobusov Slovenije, Sindikat družbe Alpetour potovalna agencija ter Konfederacijo novih sindikatov Slovenije Neodvisnost, s katero bi radi dosegli sodni sklep, da je bila stavka voznikov avtobusov nezakonita. Podoben postopek so podjetja iz skupine Arriva na koprskem delovnem sodišču neuspešno sprožila že pred dvema letoma. Sodišče je sredi 2018 potrdilo, da stavka v Arrivi leta 2017 ni bila nezakonita.

Le pol ure za tem se bodo predstavniki Arrive Dolenjska in Primorska pred isto sodnico presedli na stole toženih strank. Takratni predsednika stavkovnega odbora Endre Mesaroš, ki so ga v času napetosti in stavke voznikov avtobusov odpustili, ker je kritiziral delodajalca in ga domnevno oškodoval za 90 centov, namreč toži svojega delodajalca za izplačilo dodatka na delovno dobo in plačila dodatka na uspešnost.

Arrivini vozniki avtobusov so septembra 2017 s stavko zahtevali boljše delovne pogoje, pri tem pa jih je vodil Mesaroš. Tega so vozniki avtobusov v skupini Arriva Slovenija konec avgusta lani imenovali za predsednika stavkovnega odbora, kot so takrat poročali mediji, pa ga je družba Arriva Dolenjska in Primorska tik pred tem odpustila iz krivdnih razlogov. Mesaroš je bil sicer vse od aprila 2015 tudi predsednik reprezentativnega sindikata v Arrivi Dolenjska in Primorska.

Mesaroš je sprožil tožbo na koprskem delovnem sodišču, to pa je spomladi 2018 ocenilo, da delovno razmerje ni prenehalo in še vedno traja, Arrivi pa naložilo, da nekdanjega sindikalista pozove nazaj na delo in mu prizna delovno dobo ter vse pravice iz delovnega razmerja. Januarja letos je odločitvi prvostopenjskega sodišča pritrdilo tudi Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani.